Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#51
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:37

roli, Daria a intrat, la 3 ani si 9 luni, direct in grupa mijlocie, unde a avut o educatoare despre care mi s-a dat de inteles ca nu se prea descurca cu stapanitul copiilor. Chiar si aceasta educatoare nu a fost prezenta mereu, din cauza problemelor de sanatate ale baietelului ei si ale ei. Asa ca a fost suplinita de alte trei educatoare, doua din afara gradinitei si una din gradinita.

 

Grupa mare o face cu o d-na mai in varsta, mai sobra.

 

Personal, nu am avut probleme cu niciuna dintre ele si nici copilul nu mi-a semnalat ca ar fi vreo problema.

 

Acum, doamna educatoare de acum nu cunoaste copilul decat din octombrie incoace. In treacat mi-a spus ca, citez, "chinui copilul" ducand-o la 5 ani si 9 luni la clasa 0, insa nu a corelat remarca (,) cu performantele intelectuale sau socio-psiho-emotionale ale copilului.

 

Am temerile mele legat de evolutia ei scolara, insa tin de felul ei de-a fi, nu de varsta. Daca o va percepe pe invatatoare ca pe o autoritate blanda, dar ferma, va lucra la clasa si isi va indeplini sarcinile, daca nu, va fi mai dificil. 

 

Autoritatea primei educatoare a testat-o, autoritatea celei de-a doua, nu.



#52
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:45

Insa ma sperie ce ai spus de clasa I, cu un program atat de aglomerat. Vom face si noi sport extrascolar.



#53
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:46

Eu zic ca va fi foarte buna ziua portilor deschise. Si de la cei care-s deja in scoala poti afla mai multe despre invatatoare.

#54
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 19:48

Acum clasa 1 nu mai este atat de aglomerata, asta am spus mai sus. Pentru ca o parte din materie e preluata de clasa 0 - semne grafice, cifre mici, etc....

#55
MBAnka

MBAnka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:25

lol, se pare ca nu apartinem de sc 54, ci de liceul teoretic Decebal.. aaaaaaaaa!!!!



#56
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 20:29

Acum clasa 1 nu mai este atat de aglomerata, asta am spus mai sus. Pentru ca o parte din materie e preluata de clasa 0 - semne grafice, cifre mici, etc....

Nu stiu cum era inainte de a se introduce pregatitoarea in scoli. Noi am intrat in clasa 0 in 2012 si in clasa I in 2013, deci "acum" si e greu si mult.



#57
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 08:54

Experienta fiecaruia cu scoala este diferita si asa a fost intotdeauna, fie ca a existat clasa 0 fie ca nu.

Erica a mers la clasa 0 la 5 ani si 3 luni, acum este clasa I si ii place la scoala si i se pare usor. Meritul este, in foarte mare masura al invatatoarei care este extraordinara.

Trebuie sa va observati copiii cu atentie si veti sti cee mai bine pentru ei.



#58
mirella10

mirella10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 10:03

Urmaresc si eu subiectul cu interes caci trebuie sa ne inscriem in clasa 0 in toamna. Cum scriam si la un alt subiect sunt foarte nesigura in alegerea scolii, dar oricare va fi alegerea sigur nu va fi cea de care apartinem, aceea fiind o scoala foarte slaba. Asa ca va trebui sa apelez la metoda mai putin ortodoxa si sa-mi fac mutatie in alta parte. Intrebare: trebuie mutatie, adica schimbare de buletin, sau e suficienta viza de flotant? E suficient daca facem doar unul dintre parinti sau trebuie amandoi? Va multumesc mult.


Editat de mirella10, 16 ianuarie 2014 - 10:09 .


#59
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 10:47

Nu stiu cum era inainte de a se introduce pregatitoarea in scoli. Noi am intrat in clasa 0 in 2012 si in clasa I in 2013, deci "acum" si e greu si mult.

Ma sperii! Fi-miu a intrat direct in clasa I anul trecut, pregatitoarea a facut-o la gradinita si teoretic semnele grafice si ce s-a mai zis nu s-au impartit intre 0 si I si a fost un an crunt pentru mine. Acum fata e in pregatitoare si ma gandeam ca o sa fie mai usoara pentru ea si pentru mine clasa I decat a fost pentru fi-miu.

 

Mirella, anul trecut si acum doi ani s-a acceptat viza de flotant. Anul asta au aparut deja zvonuri ca nu mai tine, dar asa a fost si anul trecut si pana la urma s-a putut asa. Un singur parinte e suficient.



#60
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 11:45

Ma sperii! Fi-miu a intrat direct in clasa I anul trecut, pregatitoarea a facut-o la gradinita si teoretic semnele grafice si ce s-a mai zis nu s-au impartit intre 0 si I si a fost un an crunt pentru mine. Acum fata e in pregatitoare si ma gandeam ca o sa fie mai usoara pentru ea si pentru mine clasa I decat a fost pentru fi-miu.

 

Mirella, anul trecut si acum doi ani s-a acceptat viza de flotant. Anul asta au aparut deja zvonuri ca nu mai tine, dar asa a fost si anul trecut si pana la urma s-a putut asa. Un singur parinte e suficient.

 

avand in vedere faptul ca pentru schimbarea buletinului (mutatie) sau viza de flotant este necesar un timp de asteptare (la evidenta populatiei), cred ca mai sigur pentru toti cei interesati ar fi mutatie facuta de pe acum, pentru orice eventualitate, mai ales daca este vorba despre inscrierea copilului la o scoala cautata, unde numarul de inscrisi poate depasi numarul de locuri alocate.

la inscriere se va prezenta parintele care are pe buletin adresa care este arondata scolii dorite. pentru ca se ataseaza copia actului de identitate al parintelui, ca dovada a domiciliului la adresa din cicrumscriptia scolara,




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -