Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#421
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 08:59

Pe mine ma depaseste de ce un copil care abia in toamna va intra la pregatitoare, trebuie sa stie adunari si scaderi.
Roxana, felicitari viitoarei scolarite!

#422
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 09:17

neata

Andre_ea, merci!  cat despre adunare si scadere, ei fac la gradi asa ceva. numarat cu betisoare, cu creioane, cu elemente din multimi. nu mi se pare nicio tragedie sincera sa fiu.

 

Ruxandra, intotdeauna vor fi diferente de 1 an intreg intre copiii dintr-o clasa. din cate stiu eu in mai toate tarile de pe lumea asta intra in scoala copiii dintr-un intreg an calendaristic, din ianuarie pana in decembrie. deci diferentele sunt normale. probabil ca experienta ta e mai indelungata, dar din ce vad eu pana in clasa a 3-a ele sunt micsorate foarte mult.



#423
vrabiuta9

vrabiuta9
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 09:41

Buna dimineata,

 

Ma bucur ca sunt atat de multe mamici pe-aici care discuta despre inscrierea in clasa pregatitoare, am aflat multe informatii interesante si va multumesc tuturor pentru informatii, linkuri si pareri avizate.

 

Am auzit cateva pareri vehemente contra inscrierii copiilor in grupa pregatitoare la 6 ani neimpliniti. Personal, mi se pare absurd sa punem toti copiii in aceeasi oala si sa judecam cu aceeasi masura fiecare caz individual. Sunt copii de 6 ani si cateva luni care nu sunt pregatiti pentru a incepe scoala, care nu se pot trezi dimineata, care nu au reusit sa asimileze cunostintele de baza... si sunt copii de 5 ani si cateva luni care deja stiu sa citeasca, sa socoteasca si sa spuna povesti din memorie. Eu personal consider absurd criteriul varstei si cred ca toti copiii ar trebui evaluati pentru inscrierea la scoala, indiferent daca s-au nascut in vara, toamna sau iarna anului in care implinesc 6 ani.

 

Mai mult decat atat, cand eu am inceput clasa I, varsta obligatorie era de 6 ani. Nu la grupa pregatitoare, ci la clasa I. La 7 ani deja faceam tabla inmultirii la scoala. Cand am terminat a doua facultate aveam 24 de ani :) Dar acum parintii sunt aratati cu degetul daca nu isi lasa copiii "sa copilareasca", sa stea in gradinite pana la aproape 7 ani si sa ajunga in clasa I la 8 ani fara cateva saptamani!?!

 

Fetita mea cea mica urmeaza sa fie evaluata saptamana viitoare si speram sa nu avem parte de evaluatori care considera ca trebuie sa mai stea un an in gradinita doar pentru ca s-a nascut cu cateva saptamani mai tarziu decat a stabilit ministerul educatiei! Fiind sora mai mica a unei scolarite, deja citeste texte scrise cu litere de tipar, a primit la gradinita "Steluta povestitorului" pentru ca a povestit "Alba ca zapada" cu expresii din text si intonatie de actrita, stie anotimpurile, zilele saptamanii, animalele domestice si salbatice, mijloace de transport... cam tot ce urmeaza sa faca in grupa pregatitoare la scoala. Mie mi-e teama ca va fi dezamagita de scoala, nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca va fi fortata sa se intoarca in gradinita... In clasa surorii ei sunt copii care au implinit 6 ani dupa inceperea clasei I si copii care au implinit 8 ani dupa inceperea clasei I. Ca generalizare... fetitele mai concentrate chiar daca erau mici, baietii mai imprastiati chiar daca erau mai mari... Fiecare a invatat in ritmul lui, indiferent de varsta lor biologica.

 

Pentru toate mamicile care merg cu copiii la evaluare - eu va urez succes! Cred ca voi va cunoasteti copilul cel mai bine si vreti sa faceti ce este cel mai bine pentru el. Nu va lasati speriate de bau-baul claselor mai mari, fiecare elev va aborda diferit invatarea, va rezista diferit la efort, indiferent de varsta. Trebuie doar sa le fiti alaturi, "sa ii invatati sa invete", sa ii trimiteti devreme la culcare si sa le tineti pumnii stransi! :)

 

O zi frumoasa tuturor!



#424
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 11:13

vrabiuta  [flo2] 

 

rox bravo pentru Eva scolarita!

 

ruxandra exista si reversul medaliei intotdeauna. Mie de exemplu nu mi se pare OK sa dea bacul la 20 de ani. 

Nu poti sa generalizezi spunand ca le va fi mai usor celor mai mari. Cat de usor le e depinde de temperamentul si inteligenta fiecarui copil si nu de diferentele de cateva luni.

In clasa la fie-mea a mare cea mai mare de varsta fetita este cea mai slaba la invatatura. Unde mai pui ca, intrata in clasa I la 8 ani deja in clasa a III-a se manifesta din plin pre - pubertatea. Colegele ei cu un an mai mici o exclud pentru ca nu le intereseaza inca sa se pupe cu baietii si sa urmareasca cat le-au crescut sanii.



#425
codruta mihaela

codruta mihaela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 11:38

Si eu cred ca fiecare parinte ar trebui sa-si cunoasca copilul.Pentru noi a fost mai bine sa incepem clasa 0 la 6 ani si 7 luni .

Se pare ca la Timisoara avem o extrema, un parinte vrea sa-si inscrie copilul care a implinit 4 ani in noiembrie 2013 in clasa 0.

 

http://www.tion.ro/p...titoare/1387275

 

 



#426
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 11:54

Am tot citit despre pataniile voastre la evaluare si m-am luat cu mainile de cap.

Noi vom avea evaluarea abia pe 5 si pe 6 martie intr-unul din cele trei sedii ale gradinitei. Din ce am inteles la sedinta cu parintii, nu e nevoie sa fie si parintii prezenti.

Dam o cerere, incheiem un proces verbal si toata lumea ia foarte bine. Assadar copiii vor fi transportati de catre gradi de la un sediu la altul. Noi doar ii luam seara normal, de unde merg ei in mod obisnuit la gradi. Asta este ce-am pricipit noi, parintii, la sedinta.

O sa va povestesc mai detaliat dupa ce traversam si noi aceasta "minunata" etapa. Deocamdata e o nebuloasa. Pana pe 5 martie cine stie ce se mai schimba.

 

Acum eu va intreb altceva, legat de viza de flotant pe buletin. Eu (flotantul) am nevoie de:

- Certificatul meu de nastere

- taxele alea de 5 si respectiv 7 lei

- copie dupa CI.

Mai trebuie sa am si alte documente la mine?

 

Cel care ma ia in spatiu are nevoie de contractul de casa, copie CI probabil si el mai are nevoie si de altceva?

 

Stie cineva?

Multumesc



#427
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 12:12

ella, pe site-ul spclep ploiesti iata ce acte sunt necesare pentru obtinerea vizei de flotant :

DOCUMENTE NECESARE:

Cererea - formular tip pentru înscrierea în actul de identitate a menţiunii privind

stabilirea reşedinţei

Actul de identitate al solicitantului

Documentul cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie

Timbru fiscal de 5 lei

Actul de identitate al găzduitorului.



#428
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 12:13

dar cum timbre fiscale nu cred ca mai exista, se plateste taxa.



#429
Anusca81

Anusca81
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 12:16

Mie mi-au trebuit urmatoarele acte:

1. certificatul meu de nastere (copie + original)

2. certificatele de nastere ale copiilor minori (copie + original)

3. certificat casatorie (copie + original)

4. timbre de 5 sau 7 lei (nu mai stiu)

5. copie CI

 

cel care te ia in spatiu:

1. contract casa (nu mai stiu daca a avut si o copie sau doar originalul)

2. CI (original + copie)

 

Sper sa iti fie de ajutor informatiile, dar cand vrei sa depui actele? Eu le-am depus pe 14 si a fost gata ieri. Mai ai timp sa te incadrezi pana la finalul inscrierilor?

 

Si noi dam testul psihosomatic pe 7 sau 10.03, in cadrul gradinitei.



#430
beatrice001

beatrice001

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 12:19

Buna ziua,

Stie cineva cam in cat timp e gata viza de flotant.

In Bucuresti ne trebuie si certificatul de nastere , certificatul de casatorie , copie si original.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -