Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de iulie 2014( Stelute de iulie 2014)capitol 3


1020 raspunsuri la acest subiect

#981
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 18:17

Paste Fericit fetelor dragi si multe saptamani linistite cu bebeii in burtica!

easter.jpg

 



#982
Mami-Oana

Mami-Oana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 19:43

Adevarat a Inviat! Sarbatori cu bine si cu sanatate! :)

#983
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 21 aprilie 2014 - 18:17

Adevarat a Inviat! Sarbatori frumoase alaturi de cei dragi voua!



#984
ALBASTRICI

ALBASTRICI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 11:36

Adevarat a inviat! Sarbatori linistite si bebei cuminti!



#985
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 15:40

Pentru fetele din tara (in afara nu stiu cum sta treaba) - legat de concediul de maternitate - am intrebat ginecoloaga de ce se insista atat de mult pe acordatul concediului de maternitate de abia de la saptamana 30 incolo, si nu de la inceputul saptamanii 29, cum ar iesi daca se calculeaza 76 de zile pana in nastere si 50 dupa nastere.

 

Mi-a spus ca legea ii obliga pe ei ca medici sa calculeze perioada "cea mai tarzie" in care o gravida poate naste. Aceea este la 42 de saptamani maxim, daca se ajunge la perioada aia se provoaca nasterea caci placenta e f imbatranita si bebe deja incepe sa scada in greutate in burtica.

 

Asa ca daca se pastreaza 42 de zile dupa nastere (6 saptamani) si se considera ca gravida naste la 42 de saptamani, cel mai devreme se poate intra in concediul de maternitate cu 12 saptamani inainte de nastere (cele 126 zile insumeaza 18 saptamani, minus cele 6 de dupa, raman 12 sapt), adica la 30 de saptamani incheiate de sarcina.

 

Concediul de maternitate se acorda fie de catre medicul ginecolog care supravegheaza sarcina, daca acesta are contract cu CASMB (sau casa de sanatate a jud respectiv, dupa caz) fie de catre medicul de familie.

 

El se acorda ori pe baza de scrisoare medicala de la ginecolog, ori doar pe baza de copie dupa ultima foaie de eco in care se vede clar saptamana de sarcina in care se afla gravida ( al doilea caz e valabil daca medicul de fam cunoaste ginecologul, cum este cazul meu, fiind amandoua dr colege la Medcenter unde merg eu)

 

 



#986
auroramarcu

auroramarcu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 17:50

Buna fetelor! Am fost si eu astazi la eco, am avut mari emotii pentru ca ultima vizita a fost tocmai in 5 martie.

 

Asadar, bebelusa mea este foarte sanatoasa si, bineinteles, frumoasa foc! :D Are 1500 grame si un avans de 5 zile dpdv ecografic... la ultima eco era cu 4 zile in urma si imi facusem griji -> mereu imi fac griji din orice! A coborat deja in pozitie pelviana, cu capsorul orientat spre stanga. Nu are cordon dupa gat. Asadar, doctora mi-a spus ca am sanse maricele sa nasc natural. Placenta arata bine, cantitatea de lichid este si ea in regula. Eu sunt convinsa ca totul va fi ok in continuare si ca voi putea naste natural.

 

Si, fraiera cum sunt, cand am plecat de la doctor si m-am urcat in masina, m-am aplecat lateral dupa telefonul care cazuse pe podeaua masinii si, uite asa, mi-am infipt burta direct in frana de mana care ramasese ridicata... exact in zona unde sunt piciorusele bebelusei...numai eu puteam face asta, imi venea sa ma intorc din nou la ecograf. Insa sper sa nu se fi intamplat nimic, nu m-am lovit tare, iar bebe misca in continuare la fel ca si pana acum. 

 

TASH, multumim mult de informatii!!! Si eu am intrebari pe tema asta, mai ales ca doctora de familie mi-a dat alta explicatie: de la data DPN se calculeaza cel mult 63 de zile inainte si de atunci incepe concediul de maternitate. Eu voiam sa imi iau de maine concediul de maternitate, insa doctora mi-a spus ca ma baga 10 zile in medical si de abia apoi intru in maternitate...ceea ce mie imi convine, chiar daca este o mica diferenta de bani, macar ma aleg cu inca 10 zile de stat acasa :)



#987
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 09:32

Aurora, felicitari pt vestile bune!

Tash, multumim de lamuriri [:)]

 

Mi-a trimis o prietena un support in care il tine pe bebe ziua, habar n-am cum se numeste, insa ea se declara super multumita de el. Atasez o poza, voi stiti de asa ceva?

Miniaturi atasate

  • IMG_2178.jpg


#988
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 09:55

Mi-a trimis o prietena un support in care il tine pe bebe ziua, habar n-am cum se numeste, insa ea se declara super multumita de el. Atasez o poza, voi stiti de asa ceva?

 

Mie îmi pare a fi o chestie pentru măsuța de înfășat, dar se poate ține și bebe, până nu se întoarce să cadă peste laterale. Pentru dormit pe-o parte și pe alta, se poate pune la spătic un prosop mare, rulat, de ex. Sunt multe accesorii care nu merită banii. Zic eu, acum, la a doua sarcină. La prima aș fi cumpărat orice.  [:)]

 

Aurora, ce măsurători frumoase! Câte săptămâni aveți?

 

Tash, cu informația la zi, as always. [flo2]

 

26+ la noi în culcuș



#989
niccostea

niccostea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 14:33

Hristos a inviat! (mai cu intarziere, asa...)

Felicitari Aurora!

La prima sarcina si mie mi-a spus dr de familie ca nu-mi poate da concediu de nastere mai devreme de 32 de sapt, dar n-am stat sa intreb de ce, ca oricum nu ma interesa sa-l iau mai devreme. Acum la fel, sper sa n-am nevoie de concediu mai devreme de 37-38 de sapt; prefer sa stau mai mult dupa nastere in concediu medical, pentru ca primesc ceva mai multi banuti decat cu indemnizatia. In schimb imi iau toate zilele de concediu de odihna pentru anul asta si cand ma intorc la munca or sa-mi scada zilele luate in avans (de ex. daca ma intorc in iunie, o sa mai am vreo 15-16 zile, nu 22 cum as fi avut daca as fi lucrat tot anul).

In alta ordine de idei, mamici, burtici am dat peste giveaway-ul asta, poate va tenteaza si pe voi:
http://nasteridepove...avide/#comments

Noi suntem bine, tropaim de zor in burtica, cred ca se tot intoarce cand cu capul in sus cand cu capul in jos si se face ghemotoc in cate-o parte a burtii [il]. Diseara si maine seara sunt la controale (paranoia de mine ma duc la 2 dr-i din Bucuresti si 1 in Brasov ca deh... buba la cap, cum zicea o prietena [:)]), iar in week-end mergem la Brasov, la cursurile hypno si o sa vizitez si maternitatea, o sa o cunosc si pe dr de acolo.... sper sa vin cu vesti bune [pk]
Mai e cineva ca mine, care pana acum n-a avut nici un fel de contractie?!? (nici macar BH)

Editat de niccostea, 23 aprilie 2014 - 14:49 .


#990
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 19:22

Buna fetelor! Am fost si eu astazi la eco, am avut mari emotii pentru ca ultima vizita a fost tocmai in 5 martie.

 

Asadar, bebelusa mea este foarte sanatoasa si, bineinteles, frumoasa foc! :D Are 1500 grame si un avans de 5 zile dpdv ecografic... la ultima eco era cu 4 zile in urma si imi facusem griji -> mereu imi fac griji din orice! A coborat deja in pozitie pelviana, cu capsorul orientat spre stanga. Nu are cordon dupa gat. Asadar, doctora mi-a spus ca am sanse maricele sa nasc natural. Placenta arata bine, cantitatea de lichid este si ea in regula. Eu sunt convinsa ca totul va fi ok in continuare si ca voi putea naste natural.

 

Aurora, felicitari pt strengarita ta dolofana!

 

Tin si eu pumnii pt nasterea naturala! Doamne ajuta sa reusim amandoua sa nastem asa cum ne dorim!

 

Nu-ti fa probleme cu micul incident, bebe e inca bine protejat de lichid, chiar daca acum e maricel in burtica.

 

Mi-a trimis o prietena un support in care il tine pe bebe ziua, habar n-am cum se numeste, insa ea se declara super multumita de el. Atasez o poza, voi stiti de asa ceva?

 

Mi-a zis si mie o prietena care a nascut acum 3 saptamani ca si-a cumparat din Cora un suport de burete cu laterale pt a sustine bebelusul. Am senzatia ca seamana mult cu asta, o sa dau o fuga in Cora zilele astea sa verific.

 

Mie îmi pare a fi o chestie pentru măsuța de înfășat, dar se poate ține și bebe, până nu se întoarce să cadă peste laterale. Pentru dormit pe-o parte și pe alta, se poate pune la spătic un prosop mare, rulat, de ex. Sunt multe accesorii care nu merită banii. Zic eu, acum, la a doua sarcină. La prima aș fi cumpărat orice.  [:)]

 

Iti dai seama ca multe din ce cumperi acum nu vei folosi deloc sau foarte putin, dar unele chestii sunt foarte utile si daca le gasesti ieftin, parca merita sa le iei...

 

In alta ordine de idei, ce fac cei doi strengari ai tai? :)

 

In alta ordine de idei, mamici, burtici am dat peste giveaway-ul asta, poate va tenteaza si pe voi:
http://nasteridepove...avide/#comments

Noi suntem bine, tropaim de zor in burtica, cred ca se tot intoarce cand cu capul in sus cand cu capul in jos si se face ghemotoc in cate-o parte a burtii [il]. Diseara si maine seara sunt la controale  iar in week-end mergem la Brasov, la cursurile hypno si o sa vizitez si maternitatea, o sa o cunosc si pe dr de acolo.... sper sa vin cu vesti bune [pk]
Mai e cineva ca mine, care pana acum n-a avut nici un fel de contractie?!? (nici macar BH)

 

Uh, multam frumos de link, foarte interesant, ma inscriu si eu pt premiile din bucuresti, cine stie, poate am noroc...

 

Golanul meu de cand s-a intos cu capul in jos (de 1 sapt) pur si simplu scoate funduletul la masat/mangaiat de vreo 4-5 ori pe zi. Efectiv ii vad forma poponetului prin piele, impins mult in sus, mai sus de buric, cand pe centru, cand intr-o parte. Azi i-am dat 1 bobarnac si a fugit instant ntr-o parte, iar dupa 5 secunde mi-a tras doua suturi de m-a linistit! :D

 

In privinta contractiilor sau a lipsei lor considera-te norocoasa, eu ma confrunt cu ele de la 18 saptamani si mi-au scos peri albi de cate griji mi-am facut zilnic din cauza lor...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -