Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de iulie 2014( Stelute de iulie 2014)capitol 3


1020 raspunsuri la acest subiect

#21
Rianna_07

Rianna_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 02:31

Buna dumineata :) este trecut de 12,30 la mine, bine v-am gasit mamici de iulie, DNP este 20 iulie, acum am 12 saptamani. Mai multe o sa vorbim dimineata :)

#22
oanalarisa

oanalarisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 09:36

O sa incerc sa asez lista de burtici in functie de dpn,pe cristinapai am sters o de mihagarty nu stiam,cand intru de pe calc acum scriu de pe tableta adaug si celelalte burtici.

#23
oanab04

oanab04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 10:38

Buna fetelor, bine v-am gasit si felicitari tuturor pentru sarcina. Eu sunt mamica unei nazdravane de 2 ani si 4 luni care in iulie va avea o surioara sau un fratior ( DNP 30 iul, ULM 23.10).

  Prima nastere a fost naturala fara epidurala, dar se pare ca a doua va fi cezariana din cauza unor complicatii de la prima nastere despre care nu vreau sa vorbesc aici pentru ca nu vreau sa sperii pe nimeni. Dar pana in iulie mai e si poate voi gasi un dr dispus sa ma ajute sa nasc tot natural.

   Eu la fel ca la prima sarcina ma simt foarte bine, plina de energie (la cata mancare bag in mine cred ca e normal). La prima nastere am vomitat doar cand m-am dus sa nasc, durerile contractiilor nu au fost compatiile cu stomacul meu extra plin ca veneam de la gratar :))

  Daca puteti sa ma treceti si pe mine in lista, nu pot sa promit ca voi fi foarte activa ca timpul zboara f repede cu un copil de 2 ani.

  Multa sanatate tuturor.



#24
mihaelaciobanu

mihaelaciobanu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 11:33

buna fetelor!!!

bine ai venit oanab04 si felicitari pentru sarcina [:)] !!!

fetelor care nu sunteti plecate din tara unde intentionati sa nasteti ?la stat sa la privat?

eu una vreau sa merg sa nasc  la privat  deoarece conditiile spitalului din orasul meu lasa de dorit!!!



#25
oanalarisa

oanalarisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 12:29

Listuta cu dpn-urile in ordine e gata!!

 

Tocmai am verificat analizele la medlife si mi-a iesit la bitest urmatoarele valori 

Free Beta HCG   26.3 UI/L

PAPP -A            4.75 UI/L

 

 La doctor ajung tocmai pe 13,14 ianuarie si pana atunci sunt extrem de curioasa.Am incercat sa compar cu buletinul de analize de la sarcina ilincai dar e altfel conceput acela e mult mai detailat.

Alta chestie care mi se intampla e ca mi se face rau daca stau de exemplu prea mult in caldura ( sau nu stiu cum sa explic) de ex mi s-a facut rau in RATB stand pe scaun,efectiv ma lua cu ameteala.Aseara in supermarcket am stat ce am stat si la un moment dat aveam acceasi stare noroc ca eram pe terminate si am iesit afara la aer si mi-am revenit,dar e periculos rau ca daca sunt singura si stau mai mult imediat ma intind pe jos  [fri] .Sa fie de la tensiune?



#26
Rianna_07

Rianna_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 12:34

Oana , poate si de la oboseala ai starile de amaeteala dar cu siguranta poate sa fie si de tensiune, presiunea sangelui e marita, ai grija si multa sanatate.  [flo]



#27
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 13:36

Fetelor, dupa masuratorile de la eco, si cu rezultatele PPAP-A si HCG interpretarea se primeste pe loc, sau trebuie date vreunui genetician si urmeaza sa fie interpretate ?

 

raluxas in mod normal daca au deja analizele de sange baga valorile lor plus valorile de la eco intr-un soft si le da interpretarea finala de risc, insa depinde foarte mult de centrul unde faci eco. Unii dau rezultatul pe loc, altii dupa cateva zile sau chiar o saptamana. Unii iti scriu pe rezultat si riscul cu explicatii, altii se multumesc sa scrie risc low sau risk high.

 

Eu am luni eco si ma duc si cu foaia cu sangele, o sa stau de capul lor sa mi le dea pe loc, sper sa am suficienta putere de convingere [:)]

 

Pe de alta parte dupa cezariana m-am refacut destul de greu, durerile sunt destul de mari, nu prea poti sa iei calmante pentru ca medicamentele trec in lapte... Deci cred ca prima optiune a fiecarei mamici ar trebui sa fie nasterea naturala. 

Multumesc dd_tash pentru sfaturi. Sper sa reusesc sa ma mentin sanatoasa de acum incolo, la prima sarcina nu am avut probleme de tipul asta. Si eu am ramas cu o tuse seaca, suparatoare, care ma trezeste uneori noaptea.

 Simona, sora mea a trecut printr-o cezariana pt ca medicul i-a spus ca nu poate naste natural, fara explicatii, iar ea avand incredere in el, nu a mai comentat.

 

S-a refacut extrem de greu, nu a putut in primele doua saptamani sa o tina pe fetita singura in brate, la primele tentative de a se da jos din pat dupa operatie a doua zi a lesinat de doua ori.

 

Sport  sau exercitii chiar usoare n-a avut voie sa faca decat dupa 6 luni, s-a ingrasat mult, nu putea lua  decat calmante homeopate din cauza alaptatului, si si pe alea le-a simtit fetita si dupa 7 zile a refuzat definitiv laptele ei.

 

S-a chinuit, ce mai. Imi pare rau ca eu fiind mai mica ca varsta si mai neinformata atunci nu am insistat la ea si pe langa medicul ei sa o lase sa nasca natural, am ramas cu regretul asta.

 

Buna fetelor, bine v-am gasit si felicitari tuturor pentru sarcina. Eu sunt mamica unei nazdravane de 2 ani si 4 luni care in iulie va avea o surioara sau un fratior ( DNP 30 iul, ULM 23.10).

  Prima nastere a fost naturala fara epidurala, dar se pare ca a doua va fi cezariana din cauza unor complicatii de la prima nastere despre care nu vreau sa vorbesc aici pentru ca nu vreau sa sperii pe nimeni. Dar pana in iulie mai e si poate voi gasi un dr dispus sa ma ajute sa nasc tot natural.

 

Oana bine ai venit si sa te bucuri in fiecare zi de minunea din burtica!

 

Daca si celelalte fete sunt de acord, eu as vrea sa stiu detaliii despre ce complicatii ai avut la prima nastere, poate sunt lucruri utile pe care le invatam si care ne pot ajuta si pe noi la nastere. E decizia ta.

 

Eu una as vrea sa stiu despre nasterea ta fara epidurala, cum a fost la nivel de suportabilitate a durerilor. Sunt suportabile, daca ai un organism puternic?

Te intreb pt ca eu vreau sa nasc natural fara epidurala si ca suportabilitate am trecut fara calmante printr-o ruptura de menisc si ligamente la genunchi si am mers pe picioarele mele vreo 3 km pana la spital.

 

fetelor care nu sunteti plecate din tara unde intentionati sa nasteti ?la stat sa la privat?

eu una vreau sa merg sa nasc  la privat  deoarece conditiile spitalului din orasul meu lasa de dorit!!!

 

Mihaela, eu inca nu stiu ce sa aleg. La privat sunt destul de multi bani, asta ar fi principalul inconvenient. Plus ca as vrea sa nasc cu dr mea de acum, care nu vine la privat la nasteri. Poate as convinge-o pt o suma de bani, dar s-ar adauga si aia la costul final al nasterii.

 

La Filantropia am inteles ca sunt conditii foarte bune, este renovat, rezerve de 2 locuri cu baie/dus in camera, paturi reglabile la spatar, mancare ok, bebe sta cu tine in camera de la nastere.

 

Insa temerile mele sunt de alta natura. Eu am cateva dorinte pe care le vreau neaparat respectate la nastere si nu stiu daca se poate realiza asta intr-o maternitate de stat, fie ea si super renovata.

 

As vrea sa nu mi se bage nimic in vena de dilatare, nici macar oxitocina, sa fiu lasata sa duc singura travaliul pana la capat, atatea ore cat e necesar. Apoi sa nu mi se rupa artificial membranele (apa), pt ca grabeste travaliul si copilul are un soc din cauza substantelor calmante din lichidul amniotic care dispar din jurul sau brusc. Plus ca nasterea e mai grea "pe uscat" cum se spune.

 

Nu vreau sa nasc pe masa de nasteri in binecunoscuta pozitie pe spate, este cea mai cretina pozitie in care cineva poate naste, este contra naturii si a gravitatiei. In toate tarile civilizate esti lasata sa nasti in pozitia in care iti vine tie sa nasti, chiar de e in patru labe, in picioare, pe vine sau altfel. Numai la noi e standard dom'le, de zici ca dormi, nu nasti!

 

Apoi nu vreau sa se taie cordonul imediat dupa nastere, ci dupa ce nu mai pulseaza. Vreau sa am imediat copilul la san, pt ca prima ora din viata lui e cea mai importanta ca transfer de anticorpi de la mine la el prin lapte. Iar contractiile pe care le ai cand suge bebe iti elimina natural si fara dureri/sangerari placenta, fara sa fie nevoie ca medicii sa traga de restul de cordon.

 

Legat de alaptat iar, vreau alaptat explusiv pt bebe, indiferent ca va trebui sa il alaptez din ora in ora, daca e necesar. Nu vreau sa il indoape cu lapte praf noaptea doar sa nu se deranjeze asistentele sa se trezeasca sa il schimbe.

 

Sunt multe dorinte, stiu, insa nu fac rabat de la absolut nici una, pt ca sunt extrem de importante pt bebe in primele zile din viata lui. Vreau sa ii asigur cel mai bun start in viata, chiar daca pt mine va insemna durere in plus, oboseala in plus si cu siguranta bani in plus.

 

Tocmai am verificat analizele la medlife si mi-a iesit la bitest urmatoarele valori 

Free Beta HCG   26.3 UI/L

PAPP -A            4.75 UI/L

 

 La doctor ajung tocmai pe 13,14 ianuarie si pana atunci sunt extrem de curioasa.Am incercat sa compar cu buletinul de analize de la sarcina ilincai dar e altfel conceput acela e mult mai detailat.

Alta chestie care mi se intampla e ca mi se face rau daca stau de exemplu prea mult in caldura ( sau nu stiu cum sa explic) de ex mi s-a facut rau in RATB stand pe scaun,efectiv ma lua cu ameteala.Aseara in supermarcket am stat ce am stat si la un moment dat aveam acceasi stare noroc ca eram pe terminate si am iesit afara la aer si mi-am revenit,dar e periculos rau ca daca sunt singura si stau mai mult imediat ma intind pe jos.Sa fie de la tensiune?

 

Oanalarisa, la mine valoarea beta hcg e mai mare (76),  papp-a cam la fel (5), o sa scriu aici luni rezultatele mele, daca reusesc sa le iau pe loc.

 

Legat de starea de rau, si eu am patit acum doua saptamani, eram la Filantropia in camera de garda si asteptam sa termine dr mea de consultat o graviduta in 34 de sapt sa intru eu la eco cand am simtit ca ma ia cu cald, apoi ca mi se inmoaie picioarele, ca nu mai am aer si ca incep sa vad punctisoare luminoase.

 

Noroc ca i-am spus dr ce simteam si mi-a zis imediat sa stau jos si mi-a pus o compresa cu apa rece pe frunte si la incheieturile mainilor. E posibil sa fi scazut brusc tensiunea sau sa fi avut, in cazul meu, o cadere de glicemie (am mai avut vreo 3 crize de astea in decurs de 10 ani, de la glicemie era).



#28
Rianna_07

Rianna_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 13:38

pe mine chiar nu ma vede nimeni ?  [fri]



#29
Rianna_07

Rianna_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 13:45

Dd-tash, buna, eu chiar asa am nascut asacum vrei tu, dar ce e drept  nu in tara, m-au pus si m-au sucit pe toate partile, cum ma simt eu bine numai sa nasc,  e greu cand sunt reguli impuse, sarcina usoara



#30
Rianna_07

Rianna_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 16:51

Dd-tash, buna, eu chiar asa am nascut asacum vrei tu, dar ce e drept  nu in tara, m-au pus si m-au sucit pe toate partile, cum ma simt eu bine numai sa nasc,  e greu cand sunt reguli impuse, sarcina usoara

 

Sunt happy  [:)]  in sfarsit se vad mesajele mele 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -