Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014)

barza gravidute septembrie 2014 sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#171
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 15:32

Corina, si eu eram la fel la prima sarcina. Terorizata de nastere, oricare ar fi fost ea, dar parca mai terorizata eram de cezariana. N-am putut naste altfel, asa ca nu mi-a ramas decat sa ma pregatesc sufleteste. Ce vreau sa-ti spun e ca pe masura ce trecea timpul, scadea si frica. La sfarsitul sarcinii abia asteptam sa-mi vad strumfa. Era si nerabdarea, ma si saturasem de insomnii, dureri, faptul ca nu puteam respira cum trebuie, ca ma miscam greu... Nu am avut emotii decat in dimineata respectiva in momentul in care am iesit din casa. Nu neaparat de nastere in sine, ci pentru ca viata noastra nu mai avea niciodata sa fie la fel... Noroc ca a devenit mult mai frumoasa, deci e ok :) Apoi totul a mers ca pe banda, nici n-am avut timp sa ma gandesc. 
Nu stiu cum e la nasterea vaginala, dar la cezariana a fost mai greu in ziua cu operatia si apoi a inceput sa fie din ce in ce mai usor. La 10 zile de la operatie eram cocotata pe tocuri deja si mai aveam dureri doar ocazional (cand stateam prea mult in picioare)
Si sunt convinsa ca a fost asa pentru ca am gandit pozitiv si nu m-am lasat "rapusa" de ganduri negre :)
Consoleaza-te cu gandul ca daca atatea femei trec prin asta, inseamna ca se poate :))



#172
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 15:34

Mariana, bine ai venit !



#173
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 16:31

Corina, tot prin cezariana am nascut si eu, din motive medicale. Toata sarcina m-am pregatit pt a naste natural. Refuzasem pana sa si citesc despre cezariana, asa convinsa eram. Am facut exercitii, mergeam cu kilometrii zilnic, dar pingu mic nu a vrut sa vina, nicicum! La 42 sapt mi-a spus dr ca a ramas fara lichid amniotic si ca nu imi poate provoca nasterea. Asa ca am nascut prin cezariana. 

Acum, eu iti spun ce am patit eu. La Elias nu iti poti vedea copilul mai devreme de 24h de la cezariana. Abia il poti pupa pe obraz cand ti-l scot. Sonda ti-o pun pe viu, anestezia doare ca naiba. Eu am zis ca mor in noaptea de recuperare si  nu sunt genul care se plange la durere. Poate am avut eu ghinion, dar sa stai sub cearceafuri dezbracata cu o bucata de vata intre picioare si in dureri, nu prea iti vine sa te gandesti la altceva. As da durerea prin care am trecut pe 2 zile de contractii [soricel]

De recuperat, de cand am ajuns acasa, intr-o saptamana mi-am revenit. Am scris mai demult un post despre experienta nasterii la Elias. 

Acum ca sunt din nou insarcinata, ma lupt cu toate puterile mele sa ajung la VBAC (vaginal birth after cesarian). Imi doresc sa imi tin puiul pe piept cand se naste, sa mi-l lase sa il pun direct la san, sa nu ma chinui sa merg 2 pasi sa il vad si la fiecare stranut sa simt ca mi se rupe operatia. 

 

Este experienta mea doar, uite Cellena are amintiri mai placute decat mine  [flo2]Posibil sa fi avut eu noroc mai putin  [alcool] Tu gandeste-te la cum te-ai simti tu mai bine, vorbeste si cu doctorul. Daca vei face cursuri prenatale si acolo afli o groaza de informatii  [bib]



#174
lorykik

lorykik

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 17:11

Buna mamici...ce faceti?noi suntem bine azi am fost si am facut analizele si miercuri ast rezultatele.dupa controale alte analize la gineco.si tot asa:)

am observat ca vb de bebelusi,Mateo se culca la 9-10 si la 9-10 e in picioare cu treziri o data de 2 ori pentru mancare laptic si atat.in rest suntem un pic raciti dar ne trece.de la vreme.o zi frumoasa



#175
lorykik

lorykik

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 17:16

offf am scris despre nastere oo gramada si mi sa sters:(acum o i au dl capat dar mai prescurtat

m au internat joi dim mi au facut declansari peste declansari si tot degeaba,seara la 11 noaptea sa rupt apa m au dus in sala de nasteri,si dim la 8:40 am nascut,mi lau aratat din usa nu mi l au dat sa il vad aproape.si tocmai la 9 seara l am vazut.si dim m am dus la alaptat



#176
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 17:29

Adevarat e ca eu am nascut la Medicover... N-am cerut analgezice si calmante pt ca n-am simtit nevoia, dar atmosfera generala cred ca a ajutat la asta. 
Sonda mi-au pus-o dupa ce mi-au facut anestezia, anestezia n-a durut deloc. Copila mi-au adus-o cum am venit din sala de operatie, mi-au pus-o pe burta ca sa se tarasca singura catre san si asa a inceput si povestea alaptarii  [balcon]

Acum citesc ca au implementat si ei ora magica atat pt nasteri vaginale cat si cezariene (iti lasa puiul la piept o ora dupa ce se naste, il masoara acolo, il curata, pe tine te cos cu el in brate



#177
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 17:58

Ce frumos Cellena[il]  Ma bucur mult ca ati avut asa o experienta frumoasa!

 

Lory, of, nu inteleg politica unor spitale de la noi, chiar deloc... Bine ca acum sunteti bine! Doarme 12h... viseeee la noi  [:-)))] Azi noapte abia a bifat 8h  [alcool]  Eu nici 4h  [:-)))]



#178
lorykik

lorykik

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 18:02

eu cand alaptam noaptea din ora in ora se trezea dar de cand am renuntat si a mai revenit cu somnu ca era jale inainte.



#179
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 18:31

Am luat si rezultatele, toate sunt in limite normale. Nu am anticorpi la toxoplasmoza si rubeola, scrie sa le repet in trimestrul 2 si 3.

 

Corina, stai ca mai este pana la nastere [:)] . Sora mea are un baietel de 4 ani si zicea mereu cand nu era casatorita ca ea n-o sa faca niciodata copii, ca ea nu vrea sa nasca. A nascut cu anestezie epidurala si foarte usor, a impins de 2 ori cand i s-a spus si bebe a fost imediat afara.

 

Kytana, sper sa ai o experienta mai frumoasa cu nasterea acolo decat in Ro.



#180
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 19:18

Lory, cred ca depinde de copilas. Luca acum doarme noaptea cam cu o trezire desi il alaptez. La prima odisee o mamica a fost nevoita sa dea formula si bobocelul la fel de des s-a trezit.  [flo]

 

Daena, wohoo! Rezultate bune! [pk] Sa o tii tot asa  [flo2] Multumesc si eu sper, mai ales ca vreau sa fac VBAC  [:-)))] Sa vedem daca reusesc fara ruptura de uter si alte minunatii  [fri]





Etichetat si cu barza, gravidute, septembrie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -