Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Acidul folic si sarcina: importanta, surse si dozare

acid folic spina bifida

20 raspunsuri la acest subiect

#11
sofiamaria1987

sofiamaria1987

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 18:47

acifolul mi l a recomandat pe toata perioada sarcinii,eu cred ca stiu ei medicii de ce..inainte pe vremea bunicii nu se manca atat de prost,se manca sanatos si nu aveau nevoie de suplimente isi luau ce trebuie din alimentatie,acum e cu totul altceva...chiar si asa organismul nu poate asimila vitaminele necesare doar din alimente..oricum fiecare medic recomanda ceva...nu mai stii ce si cum sa iei...



#12
sofiamaria1987

sofiamaria1987

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 22:35

nu stiu daca e inutil,dar nici rau nu are ce face,nu cred ca medicu ar da de nebun daca nu ar fi cazul,parerea mea,decat sa regret ca nu am luat mai bine il iau in continuare..ca sa l luam din alimentatie ar trebuie sa si mancam alimente care contin acid folic ceea ce nu cred ca si facem...cel putin nu in fiecare zi..oricum parereile sunt impartite,de aceea e bine sa avem incredere in medicul nostru



#13
niccostea

niccostea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:14

E bine sa ne si informam, pe langa ce ne spune medicul.http://healthybabyco...ements-are-safe



#14
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:34

   Eu am luat trei zile suplimente care contineau acid folic, minerale si vitamine si pot spune ca nu mi-a fost rau trei luni de la sarcina cum mi-au fost cele trei zile. Dupa o ora de la administrare ma lua cu stare de voma din senin si nu ma lasa pana nu-mi varsam si matele din mine. Apoi ameteli (dormitorul nostru este la etaj deci va dati seama ca ma tineam efectiv de pereti noaptea ca sa cobor sa ma duc la baie) si imi zvanceau tamplele non-stop. La ultima ecografie ma tineam de bratului sotului ca sa cobor scarile spitalui si sa nu ma imprastii pe jos.

    Eu sunt o mare consumatoare de fructe, in fiecarezi mananc cel putin 500 g fructe, apoi mancare gatita cu multe legume, carnita si peste, beau peste 2 l apa/ zi.  Sarcina mea a decurs minunat pana acum, nu am vomat (in afara celor trei zile), nu am suferit de constipatie, scurgeri sau sa ma tina in pat cum am mai citit pe la mamicile de pe forumuri. 

    Probabil ca organismul meu are deja resursele necesare bebelului si odata cu administrarea suplimentelor e ca si cum as lua o supradoza.

   Multa sanatate la mamici, tatici si burtici ! [flo2]



#15
anna2013

anna2013
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 11:05

Buna.Eu la prima sarcina am luat 3 luni din momentul in care am aflat(6saptamani) la recomandarea medicului.Acum,dupa 6 ani mi-as mai dori un copil si e a treia luna in care sper sa am un test pozitiv.Ar trebui sa iau acid folic inainte?Ajuta cumva?Eu nu ma stiu cu pb de fertilitate in conditiile in care anii trecuti am mai avut doua sarcini pe care nu le-am tinut din cu totul alte motive,iar ovulatia e prezenta in fiecare luna.Dar parca atunci cand iti doresti ceva asa mult atunci nu se intampla.



#16
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:15

Am inceput sa iau Acifol (Acid folic, 5 mg) cu 1 luna inainte de conceptie. Nu stiu daca acest lucru m-a ajutat in mod special sa raman insarcinata din prima incercare, insa stiu ca se recomanda suplimentarea cu acid folic inca din preconceptie si pana in saptamana a 12-a, pentru a se evita defectele de tub neural (ex. spina bifida) la embrion.



#17
sweet_y

sweet_y

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 17:58

mie mi-a fost prescris pentru primul trimestru, 5 mg de 3 oti pe zi...



#18
Madalinapt

Madalinapt

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 26 aprilie 2014 - 07:52

Eu am luat acid folic doar in primele luni de sarcina

#19
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 21:44

Am pierdut o sarcina in 12 saptamani... incepusem sa iau din saptamana la 8a abia... In orice caz, medicul mi-a recomandat sa iau cu o luna inainte de a ma hotari, Am luat cand am banuit ca as fi putut lua (ca nu eram neaparat hotarata). Acum iau elevit care contine acid folic, dar iau si acifol pe langa. Am inteles ca daca apare surplusul, se elimina prin urina...asa ca mai bine sa fie decat sa imi reprosez pe urma iar ca nu am facut tot ce mi-a stat in putere :)



#20
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 13:46

Eu am luat Femibion 1 cu o luna inainte de a ramane insarcinata... din pacate la mine ac folic simplu nu se avsoarbe, eu avand deficitul de ac folic mostenit. Eu nu am avut pana acum greturi sau altfel de reactii adverse de la el...greturile le am de la sarcina :D
Ce e interesant la Femibion este ca desi e foarte scump, nu iti mai trebuie niciun alt supliment alimentar, el avand cam tot ce e necesar organismului.



Etichetat si cu acid folic, spina bifida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -