Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Care-i drumul?


27 raspunsuri la acest subiect

#11
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 08:26

pentru ca un avocat stie legea de aia.

#12
pinkie_pie

pinkie_pie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 10:04

Pe fetita sotiei poti sa o adopti si dupa ce implineste 18 ani. se numeste adoptie de major si are avantajul ca nu mai trebuie acordul tatalui natural, ci doar acordul fetei. Daca vrei sa o adopti inainte de majorat, trebuie sa procedezi astfel:

Se formuleaza o cerere catre tribunalul de la domiciliu(nu judecatorie sau alta instanta)-presupun ca de  Trib.Bucuresti apartineti, prin care chemi in judecata pe tatal natural si pe actuala sotie pt.incuviintarea adoptiei minorei X , pe care o cresti de la varsta de....Specifici motivele de fapt si de drept. Motivarea in drept o gasesti in legea adoptiei, pe net. Dupa ce o depui, se va fixa termenul de judecata. Este necesara prezenta tatalui in fata instantei pt. a-si da acordul. Daca nu se prezinta sau refuza sa consimta la adoptie, poti propune 2 martori (sa nu fie rude cu voi) prin care  demonstrezi ca refuzul lui e nejustificat si de rea credinta. Chiar si cu martori, nu e sigur ca se va admite cererea daca naturalul nu e de accord.

Cel mai simplu e sa o adopti dupa ce implineste 18 ani, nu mai trebuie decat acordul ei, nu mai are nicio importanta acordul tatalui natural.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 10:45

Exact asa mi s-a spus si noua,astia sunt pasii ,din mesajul anterior!

 

Dana



#14
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 11:37

Daca tatal biologic nu se opune la adoptie si vrea sa vina in fata judecatorului sa declare ca renunta la copil nu ar fi o mare problema ,adoptia pe care ar urma sa o faci tu ar tine numai de timp pt.ca procedura in sine e destul de simpla si dopa 2-3 drumuri pe la tribunal  niste acte si putina rabdare nu ar fi nevoie de alceva.

Iti spun asta pt.ca si eu am facut ceva similar dupa ce am adoptat copilul din Ro.singura dupa care sotul meu a adoptat copilul.

Avind in vedere insa faptul ca au trecut atitia ani si  nu a-ti facut actele pina acum e bine sa asteptati inca o perioada pina fata implineste 18 ani in cazul in care   tatal biologic se opune.

Succes!



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 12:34


Avind in vedere insa faptul ca au trecut atitia ani si  nu a-ti facut actele pina acum e bine sa asteptati inca o perioada pina fata implineste 18 ani in cazul in care   tatal biologic se opune.

Succes!

La care acte te referi?

 

Dana



#16
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 12:47

Ma refeream la procedura de adoptie   ,din cite a inteles asta se doreste  ,nu ?



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 12:49

Ma refeream la procedura de adoptie   ,din cite a inteles asta se doreste  ,nu ?

Aaa...am intzeles!(procedura de adoptzie nu o chestie obligatorie dupa ce parintzii se recasatoresc...)

 

Dana



#18
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 12:54

Sigur ,numai daca tine de o dorinta  a parintilor sau daca este ceva mai complicat pt.copil in legatura cu actele asa cum a fost in cazul nostru.Am vrut ca totul sa fie clar pt.copil si sa evitam complicatii pe viitor. 



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 13:00

Sigur ,numai daca tine de o dorinta  a parintilor sau daca este ceva mai complicat pt.copil in legatura cu actele asa cum a fost in cazul nostru.Am vrut ca totul sa fie clar pt.copil si sa evitam complicatii pe viitor. 

Nu vreau sa continui discutzia...insa crede-ma ca nu ai dreptate!

 

In viatza sunt atitea cai incilcite ,pe care efectiv itzi este greu spre imposbil sa le desfaci.

 

Fiecare parinte interesat d ebinele copilului,vrea ca "totul sa fie clar"atit pentru copil cit si pentru parintzi,insa asa cum spuneam,nu totul se poate rezolva !

 

ma rog...sper ca ai intzeles ce am vrut sa spun.

 

Dana



#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 18:42

Rufus - de ce sector apartii?

 

 

Sectorul 2.

 

Inteleg ca ar fi mai simplu sa astept 18 ani.

Dar o sa vad ce pot face si acum. Daca-si doreste, poate ca ar fi bine sa vada si reactia din partea mea.

E ciudat...dar nu doresc sa-l pun pe tatal natural intr-o postura proasta...daca va refuza, o va rani tare si il va detesta. Nu-mi pasa de el...dar va suferi ea. Daca va fi de acord, ea se va bucura...dar se va intreba mereu: de ce a fost de acord?

Impulsul imi spune sa actionez.

Fac bine?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -