Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Care-i drumul?


27 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 22:08

Vreau s-o adopt pe fata sotiei mele. Are 16 ani si din moment ce o cresc de la 6 ani e copilul meu. Evident, este si dorinta ei.

Fiind putin diferit cazul asta de adoptiile despre care se discuta aici, ma gandesc sa va intreb: stie cineva de unde s-o apuc? Oare tatal natural se poate opune decisiv? Conteaza dorinta fetei?

Totul este foarte strain pentru mine...acum 20 de ani cand am adoptat-o pe Ioana era mult, mult mai simplu...

Deci: cum incep?

Multumesc.



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 22:27

Trebuie sa ai acordul tatalui natural ,daca este in viatza.

 

Este un proces lung si costisitor...mai ai doi ani si apoi o potzi adopta,fara acordul tatalui.

 

Dana



#3
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 09:38

Rufus, cred ca primul drum ar trebui facut la Directia pentru Protectia Copilului si sa intrebi acolo ce si cum trebuie facut.

Imi pare rau ca nu mai sunt la curent cu noile reglementari in materie de adoptie (eu am adoptat in 2009, sub vechea lege), dar cred ca tot trebuie atestatul de adoptator pe care il obtii de la Protectia Copilului.

Din pacate cred ca este necesar si acordul tatalui biologic, dar va conta si dorinta fetei, avand in vedere ca are peste 14 ani.

Din ce am citit acum in lege, in cazul acesta, fiind vorba despre adoptarea copilului sotiei tale, se trece direct la incuviintarea adoptiei, sarindu-se peste etapa cu incredintarea copilului in vederea adoptiei (deci va fi doarun singur proces in loc de doua, cum se intampla in clelalte cazuri).

 

Iata ce am gasit, lao prima cautare (este legea prin care a fost modificata Legea adoptiei):

 

26. Articolul 40 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 40. — (1) Cererea de incuviintare a adoptiei poate fi introdusa direct de catre adoptator sau familia adoptatoare in situatia adoptiei persoanei care a dobandit capacitate deplina de exercitiu si, in cazul adoptiei copilului, de catre sotul parintelui firesc sau adoptiv. In toate celelalte cazuri cererea de incuviintare a adoptiei va fi introdusa fie de catre adoptator sau familia adoptatoare, fie de catre directia de la domiciliul acestora la sfarsitul perioadei de incredintare in vederea adoptiei sau, dupa caz, la implinirea termenelor prevazute pentru adoptia copilului aflat in una dintre situatiile prevazute la art. 34 alin. (1) lit. c) si d).
(2) Cererea de incuviintare a adoptiei este insotita de urmatoarele acte:
a) certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
b) certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;
c) atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
d) hotararea judecatoreasca irevocabila de incredintare in vederea adoptiei;
e) certificatele de nastere ale adoptatorului sau ale sotului si sotiei din familia adoptatoare, in copie legalizata;
f) certificatul de casatorie al adoptatorului sau al sotilor din familia adoptatoare, in copie legalizata;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupa caz, al fiecarui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris;
i) hotararea judecatoreasca irevocabila de deschidere a procedurii adoptiei interne a copilului;
j) raportul de consiliere si informare a parintilor firesti in cazul adoptiei copilului de catre sotul parintelui firesc;
k) documentul care consemneaza rezultatul expertizei pentru confirmarea filiatiei fata de tata, realizata prin metoda serologica ADN, in cazul adoptiei copilului de catre sotia parintelui firesc atunci cand copilul a fost recunoscut de tata pe cale administrativa, precum si in cazul in care paternitatea copilului a fost stabilita prin hotarare judecatoreasca prin care s-a luat act de recunoasterea de catre tata sau care consfinteste invoiala partilor, fara a se fi cercetat temeinicia cererii;
l) declaratia notariala pe propria raspundere prevazuta la art. 7 1 alin. (2) lit. c).”

27. La articolul 41, alineatele (1) si (2) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
„Art. 41. — (1) Judecarea cererilor de incuviintare a adoptiei se face cu citarea directiei in a carei raza teritoriala se afla domiciliul copilului, a directiei care a solicitat deschiderea procedurii adoptiei interne si a persoanei ori familiei adoptatoare.
(2) Judecarea cererilor de incuviintare a adoptiei persoanei care a dobandit capacitate deplina de exercitiu se face cu citarea adoptatorului sau a familiei adoptatoare si a adoptatului, iar judecarea cererilor de incuviintare a adoptiei copilului de catre sotul parintelui firesc sau adoptiv se face cu citarea adoptatorului si a parintilor firesti ai adoptatului.”

Unele din actele mentionate acolo se obtin de la DPC, de asta spuneam ca primul drum acolo ar trebui facut.

 

E foarte frumos ca vrei sa o adopti (de fapt sa legalizezi osituatie de fapt existenta) pe fiica voastra.

 

Multa, multa bafta.



#4
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 09:40

Trebuie sa ai acordul tatalui natural ,daca este in viatza.

 

Este un proces lung si costisitor...mai ai doi ani si apoi o potzi adopta,fara acordul tatalui.

 

Dana

 

Nu este obligatoriu sa fie unproces lung si costisitor.Poate tatal biologic va fi de acord.

 

Din ce stiu eu, o persoana care a implinit varsta majoratului, respectiv 18 ani la noi, nu mai poate fi adoptata, find deja majora.



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 10:11

Rufus,daca fata e deja incredintata sotiei tale....si are 16 ani,poate fi chemata la tribunal sa fie de acord....stiu ca e o procedura simplificata.....tutela sotiei cu tatal fetei e comuna?



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 10:11

Depinde ce scrie in hotararea de divort a Torei cu fostul sot.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 20:47

Multumesc de raspunsuri.

Tora are tutela exclusiva. Era mica Teodora cand mi-a zis ca vrea si ea sa faca parte din familia mea. Am lasat timp sa treaca, este un subiect sensibil si am vrut sa ii las timp sa se decida cand va mai creste. Apoi a fost o perioada in care n-am discutat subiectul, zicea ca nu vrea sa renunte la numele ei, dar nu zicea nimic altceva.

Tatal ei biologic, dupa cativa ani in care n-a cautat-o, i-a zis ca daca vreau, o pot adopta ca el e de acord. Din pacate, contextul nu i-a placut deloc Teodorei, i s-a parut un fel de abandon, chit ca o abandonase demult. Asa ca iar a mai trecut ceva timp. La o alta intalnire i-a zis ca sa tina minte, tata are doar unul, nu mai multi...

N-am vrut niciodata s-o presez.

Acum i-a scris lui Mos Craciun si i-a zis ca poate face ceva sa fie posibila adoptia. Vrea numele ei, dar sa fie in familia mea. Acum ea stie ca oricum e in familie, dar probabil vrea si o confirmare.

Asta e povestea.

Si eu ma gandeam ca, daca ta-su nu vrea, mai e putin pana la 18 ani si o s-o fac atunci.

Dar daca ziceti ca nu se poate...



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 21:14

ruf sunt sogura cs poti intreba un avocat
sigur cunoasteti pe cineva.pentru ca daca tutela e exclusiva doar ai nevoie de acordul torei.ceva ca si schimbarea numelui

#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 23:47


Si eu ma gandeam ca, daca ta-su nu vrea, mai e putin pana la 18 ani si o s-o fac atunci.

Dar daca ziceti ca nu se poate...

Rufus,eu m-am interesat de astea acum citziva ani,cind si copilul meu a dorit o confirmare a faptului ca apartzine familieie noastre(el oriacum a apartzinut dintotdeauna ca noi suntem si am fost un tot unitar,impreuna)si astea au fost variantele de raspuns care ni s-au dat:acordul tatalui(exclus in cazul nostru)sau sa asteptam sa implineasca copilul 18 ani si atunci poate fi adoptat fara sa aiba acordul cuiva.

 

Sigur nu contrazic,insa eu am auzit in Germania de cazuri de adoptzie(celebritazi)la virste trecute de majorat.

 

Intreaba totusi un avocat si vezi ce-tzi spune...

 

Noi am trecut de faza asta,stie unde ii este locul si cui apartzine...si in 10 zile devenim majori! [help]



#10
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 06:59

Nu inteleg de ce trimiteti omul la avocati ? Nu acestia au de-a face cu procedura adoptiei.

Rufus - de ce sector apartii?

 


Editat de Mariaa, 24 noiembrie 2013 - 07:09 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -