Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine tine Postul Craciunului 2013 ?


38 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 20:44

Tu postesti pentru sufletul tau?Pai asta presupune si smerenie,si iertare...daca deja te iei de binevoitori..apai nu-ti foloseste postul....

 

Semnat...un binevoitor...


Editat de eumada, 12 noiembrie 2013 - 20:47 .


#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 21:23

http://www.crestinor...ului-68386.html

 

Zilele de dezlegare la peste, ulei, vin le gasiti in calendarul ortodox.

 

Am intrat la subiect deoarece vreau si eu sa postesc si incerc sa ma organizez in conditiile in care consortul si copilul nu vor posti.

Pana joi vreau sa ma aprovizionez cu legume, fasole, linte, naut, cartofi.

 

Din cate stiam, mancarea de post trebuie pregatita in vase separate, care nu au fost in contact cu produse animale. Se curata foarte bine aceste vase inainte.

 

Nci eu nu agreez foarte mult carnea, daca am in fata o farfurie cu friptura, piure si alaturi salata, mananc toata salata, un pic de cartofi si o feliuta minuscula de carne.

 

Totusi, ideea este sa ne abtinem tocmai de la acele lucruri care ne tenteaza cel mai mult. Sa exersam, cum spunea cineva, smerenia, curatia, ascetismul, in incercarea de a ne apropia prin asta de starea necesara unei celebrari religioase, spirituale. Sa indepartam de la noi orice forma de lacomie. Adica, daca infuleci la o masa o cantitate industriala de cartofi prajiti, e doar un ex., nu se prea cheama ca postesti. Moderatie, abtinere, astea sunt cheia.

 

Aveam o colega catolica, la ei nu exista interdictii alimentare stricte in post, dar spunea ca, prin traditie, fiecare renunta la ceva pe perioada postului. Ceva ce ii place foarte mult. Ea renunta la cafea, din care bea in restul zilelor cate 4-5 cesti pe zi, la orice ora.

 

Fiecare are motivele lui sa tina postul, sunt credinciosi practicanti care tin toate posturile, ii admir. Eu nu fac parte din ei, dar anul acesta simt nevoia sa o fac, ca sa multumesc Celui de sus pentru cea mai mare minune din viata mea si pentru toate lucrurile bune, mari sau mici, care mi s-au intamplat.

 

Cred ca e suficient sa ai inima deschisa si sufletul curat, ca sa incepi postul. Nu trebuie neaparat sa stii toata doctrina a la lettre, ma rog, te poti informa, pe parcurs. Avea dreptate cine a spus, e suficient sa incepi, sa continui, ca sa-ti dai seama ca e posibil si e minunat.

 

Si are dreptate si Greieras. Daca tii postul "fortat" cu gandul la toate bunatatile de dupa, si te arunci apoi asupra lor, nu doar ficatul sufera, ci si sufletul, de parca tot efortul a fost degeaba.

 

Astept experientele si retetele voastre de post.



#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 21:39

din majoritatea postarilor citite parca e vorba mai mult de o dieta pregatitoare pt mesele imbelsugate  de Craciun decat de post crestinesc.

 

nu am citit nimic  de rugaciune, de citirea Cuvintului... 

oare ce post poate fi asta?



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 21:42

Glicina,asa este ,am scris la repezeala ,vinul devine singele domnului in anumite conditzii.

 

Am citit linkul pus de Fleurdelise si eu tot nu m-am lamurit ce e cu uleiul si vinul.

 

Eu am crescut in casa in care s-a tzinut post,toate posturile anului ,insa nu am auzit de abtzinere de la ulei si vin.Ba din contra,eu imi amintesc ca mama spunea ca e bine de baut seara o gura de vin pe perioada postului,ca itzi d aputere,

 

Am s aintreb ,sa vad ce explicatzie exista pentru interdictzia asta,ca nu-s lamurita.

 

Laura,nu orice vegetarian tzine post,Postul credinciosilor este insotzit de rugaciune in primul rind,smerenie,cumpatare,abtzinere de la cele lumesti...nu e simplu sa tzii post.

 

Daca nu maninci carne,lapte ,oua...nu inseamna ca tzii post.Postul e o insumare de elemente in care restrictziile alimentare sunt doar o parte.

 

Poate intra Katya si ne psune mai multe despre restrictzia de ulei si vin.

 

Dana



#25
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 21:46

Cred ca venim ca din acelasi colt de tara Andacos............asa e si la noi.



#26
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 22:04

Eu tare as vrea sa tin postul acesta ,darrrrr cu copilul asta ca e mofturos ,gusta mancarica lui de sare,de toate....sotul nu tine cu siguranta,



#27
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 22:12

Daria, imi pare rau ca nu pot sa tin postul asta impreuna cu tine! La anu' cu siguranta!

Cateva fete ti-au dat sfaturi utile, fara produse de origine animala, cu exceptia zilelor de dezlegare, (pe care le gasesti in calendar). In postul Craciunului sunt dezlegari in general in fiecare sambata si duminica la peste, plus de Sf Nicolae, uite ca nu stiu daca si de Sf Andrei!

Postul trebuie insotit de fapte bune(pe care le faci din plin [flo2] ), de rugaciune(dar nu sa stie toata lumea de cate ori te rogi tu), de smerenie, atat cat ne sta in putinta, suntem oameni, supusi greselii! Trebuie sa te si spovedesti!

Iti doresc post usor si luminat! [flo]



#28
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 22:15

Dana, postul se tine in multe manastiri de-o maniera mai aspra, cu hrana uscata, fara ulei si fara vin. Acolo, vinerea se tine pur si simplu post negru. Insa calugarii, datorita vietii specifice si canoanelor personale, sunt cumva mai pregatiti decat noi, pt ei nu este considerata ca o privatiune maniera aceasta de a se hrani. Pt 'civilii' :) din afara manastirilor este permis uleiul si vinul, cu masura, dar nu in fiecare zi, ci in cele cu dezlegari. In unele scrieri (patristice) explicatia e de-o logica aproape medicala: hrana prea bogata nu aduce trupul intr-o stare necesara rugaciunii. 

Stiu ca exemplul personal nu-i elocvent, dar eu, daca iau un pranz copios, dupa amiaza am un randament mediocru, ca de siesta cu capul pe birou nici pomeneala :) Asa si cu rugaciunea :) E destul de dificil sa intri in rugaciune si sa faci matanii cu burta plina :)

Caci da, Michelle, postul presupune si rugaciune. Discreta, individuala, uneori colectiva, poate si publica; mai rar publica, e drept :)

Madalina, tu esti tare draguta, chiar si asa, grabita ca un copil :)



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 22:27

Da glicina,stiu ca postul in manastiri e altfel,despre postul negru vinerea stiu ca si mama mai practica...insa despre interdictzia la ulei si vin ,la "civili"nu stiu absolut nimic,e pentru prima oara in viataza mea cind aflu.

 

Szvivarvani,un alt detaliu al postului,daca faci concomitent mincare de dulce si de post,vezi sa folosesti si linguri cu care amesteci ,diferite.Nu mai stiu unde intrebai,mierea e de post,faptul ca e dulce la gust nu are nimic de-a face cu termenul "de dulce"care inseamna alimente ce nu s econsuma in post:carne,lapte si derivatele lui,oua.

 

Precizez lapte si oua ca stiu ca la catolici de exemplu e permisa consumarea lor in timpul postului.

 

Dana



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 22:30

si pt ce ar  tine un copil post?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -