Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Otita cu timpan perforat.


34 raspunsuri la acest subiect

#11
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:07

Genist nu cred ca a fost dureroasa otita asta. Pt ca fata nu a plans mai deloc! 

A fost racita si am mers la control la pediatru, a controlato la urechi si nici macar nu a schitat nimic! In noaptea aia cand i-au curs mucii prin ureche nici macar o data nu s-a trezit! S-a frichinit toata noaptea dar nu a plans, nu s-a trezit. Ca doar eu dorm cu ei in pat. Si asa se frichine ea mereu...nimic care sa ne de-a de banuit.

Tot ce a fost suspect a fost febra. A avut 39,5 dar am crezut ca e de la raceala. 

Asa am tras si noi Larasarit dar cica batista bebelusului trage numai mucii care sunt in nara...Mi-a explicat dr asta.

Ce nu am apucat sa intreb dr a fost daca chestia asta va avea urmari :(

Kariguld, mi-am invatat lectia! Urmam tratamentul intocmai, fara nici o abatere. 

 

Multumim tuturor pt gandurile bune  [flo2] 



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:15

Eu am avut otita seroasa si n a durut deloc. Probabil am mers din timp. La fel cu fi`mea.

 

Sper sa scapati repede [flo]



#13
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:26

 

Asa am tras si noi Larasarit dar cica batista bebelusului trage numai mucii care sunt in nara...Mi-a explicat dr asta.

 

Vreau si eu sa invat..ne spui mai multe? 



#14
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:40

Cand am fost la consultatie la dr. M-a intrebat de cate zile e racita, ce i-am dat, daca a facut febra etc...cum te intreaba. 

Atunci i-am spus ca i-am tras mucii cu batista bebelusului si i-am facut spalaturi cu ser fiziologic (cu siringa). Dr a zis ca batista bb e mai mult pt nou nascuti cand mucii sunt apoisi si nu incep sa se ingrosa (nu mai stiu exact cum a zis) Iar cu siringa rau am facut pt ca probabil asa i-am impins si mai rau! 

Trebuie aspirata bine de 3-4 ori pe zi si pus ophtamesone de fiecare data. Daca mucii sunt prea grosi se da cu sprei/ser si se aspira iar. 

Eu merg la rizescu in budimex pt orl. La ea am fost si cu baiatul...dar el nu a facut niciodata asa ceva!  

Ieri la control mi-a aspirato in ureche dar numai ca sa imi arate ca numai are nimic fata acolo. Insa tratamentul trebuie sa-l urmez in continuare.

Nu mi-am inchipuit vreodata ca mucii pot sa iasa pe ureche! In veci! Deci erau muci muci! Nu infectie, nu ureche care sa curga! Mucii aia din nas ii curgeau prin ureche!

M-am speriat ca la balamuc! 



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:46

 

ma indoiesc. cand era fii-mea bebe si racea cu muci, batista bebelusului tragea atatia muci, incat cred ca ii scotea si din gat, si din sinusuri. chiar radeam, unde incap atatia muci intr-un nas minuscul.

eu mi-am invatat lectia : cand mai raceste fii-mea si incep sa apara primii mucii verzui, imediat ii pun in nas picaturi oftalmice tobradex, iar in gat ii dau cu tantum verde spray. picaturile sunt cu antibiotic si extermina infectia locala. in felul acesta infectia nu mai coboara in jos pe gat (ca sa zic asa). am pastrat o sticluta cu sistem de pulverizare (puf-puf) de la picaturi nazale nasic si pun tobradexul in ea (se desurubeaza capacul, restul sticlutelor cu pulverizator nu se pot deschide)

 

LE : am citat aiurea mesajul lui larasarit, voiam sa raspund la mesajul elei


Editat de CorinaDani, 22 octombrie 2013 - 12:52 .


#16
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 12:52

Am inteles, da, ies la muci cand sunt legati bine si grosi..puneam ser fiziologic sau spray lasam 30 de secunde si apoi cu acea batista tragi pana nu mai ai ce scoate, repeti operatiunea cu spray/ser si a adoua oara sa vezi daca mai ies si abia atunci pui picaturelele. 


Editat de larasarit, 22 octombrie 2013 - 12:53 .


#17
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:41

Corina la fel le-am facut la amandoi. Si la baiat si la fata (ca baiatul a luat raceala de la gradi). Ei nu puteam sa-i pun picaturi cu antibiotic aiurea in tramvai ca e o mana de om. Are 9 kg toata. Cu tot cu haine!

Baiatul nu a facut otita, ea da. Probabil ca e mai sensibila ea...

oricum m-am lecuit de experimente. Raman pe ce mi-a dat dr. e sefa orl in budimex... trebuie sa stie ceva ce naiba!



#18
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:44

Si noua ne-a spus orl-istul ca nu trebuie sa punem ser/apa de mare in nas; trebuie insa aspirati mucii.

Eu am observat la batista bb ca mucii mai profunzi nu ies imediat; trebuie sa ai putina rabdare, sa tii furtunelul ala in nas pana simti ca incep sa iasa (cu pauze evident). Sigur nu ies doar mucii din nas.



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:50

La batista eu puneam intr o nara pompita si apoi faceam facum acoperind o secunda si cealalta nara . Se lasa cu proteste dar era cu folos.

Asa si sufla acum nasul: nara cu nara, acoperindu le alternativ. Dar acum e mare, stie si simte deja in care nara trebuie sa si puna serul si cum sa faca.



#20
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 16:01

suflarea nasului se face nara cu nara, ca altfel multi muci sunt impinsi spre urechi si asa ajungi la otita. 

ela si eu tot la Rizescu merg si chiar l-am operat de polipi pe cel mic la ea si mi se pare un medic foarte ok.

eu am avut otita preperforanta fara nici cea mai mica durere insa nu puteam sta bine pe picioare din cauza ametelii. daca nu era ameteala nu ajungeam la dr si habar nu aveam ca as putea avea otita...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -