Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lentilele de contact


15 raspunsuri la acest subiect

#1
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 22:01

De mult timp vreau sa am ochi albastri sau verzi. Cam tarziu, stiu, dar acum ca am ajuns in tara unde 9 din 10 au ochii albastri (stiu, e exagerare, dar la mine la lucru zau ca mai toti sunt asa), ma macina si mai tare ideea lentilelor de contact. Colorate, bineinteles.

Intrebarea mea e ce mai trebuie sa cumpar pe langa lentilele in sine? Solutie pt curatat, cutie in care sa le tin etc?

Ma gandesc eu teoretic, ca atunci cand le cumpar trebuie sa vina intr-un recipient...sau trebuie sa imi achizitionez toate chestiile simultan?

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 22:12

Inainte de toate cred ca ar fi bine sa mergi sa probezi Sunt persoane care cu toata dorinta sau bunavointa nu reusesc sa se adapteze. Desigur poate sa nu fie cazul tau dar eu zic ca e mai eficient sa verifici pana sa te apuci sa dai banii

In rest este simplu - se cumpara - vezi care model iti place de asemenea solutia de intretinut(tinut) lentilele pe timp de noapte, recipientul corespunzator si... cam atat.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 22:14

Nu vin in recipient ci sunt capsate in folie speciala. Odata desfacute pot fi utilizate o perioada limitata daca nu se deterioreaza accidental anterior. Trebuie sa fie in stare perfecta. Iti ai trebuie un pic de dexeritate dar ... o capeti rapid. Si un pic de rabdare pana se obisnuieste ochiul.



#4
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 01:10

Lentilele nu vin cu recipientul, insa substanta de curatare a lentilelor de obicei are si un recipient de lentile in pachet. 

Regula de baza este sa le mentii o igiena corespunzatoare, preferabil scoaterea lor in fiecare seara si cel putin 12 ore de tinut in lichid. Cand esti racita e bine sa nu le porti, anumite medicamente pot sa creeze probleme. Cred ca nu e cazul sa mentionez ca nu se curata cu apa sub nici o forma, si ca saliva nu-i o modalitate buna de a rehidrata lentilele  [:)] .



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 06:06

Multumesc!! Am vrut sa imi comand de pe Amazon si  am vazut ca a mentionat cineva ca e pacat ca nu au si cutie.

Marius, se pot proba lentilele de contact  la magazin??????



#6
oxigen333

oxigen333

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.710 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 06:37

La noi se pot proba. Eu am de vedere si le-am probat inainte sa le iau. Cand am pus in ochi modelul pe care il am, am stiut ca astea sunt potrivite. Celalalte ma deranjau.



#7
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 07:18

Pai cand cumperi recipientul cu solutie primesti si cutia de depozitare.



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 07:55

Da, in mod normal se probeaza. Exista posibilitatea sa ai sentimentul ca nu vei putea sa porti asa ceva datorita reactiei de aparare a ochiului. Dar daca ai rabdare te vei obisnui. 

Pe de alta parte la modul sincer desi este tentant eu, acum nu cred ca as purta lentile doar pentru considerentul mentionat de tine. Oricum o sucesc si o invartesc ochiul fara lentile este de 1.000.000 mai fericit decat cu lentile ca sa ma exprim plastic. Da ne obisnuim, da suntem atenti la igiena, da banii nu sunt o problema, da imi place cum arat... sunt multe da-uri insa dincolo de ele totusi ochiul cu lentile spune la modul sincer "nu ma simt deloc in largul meu as prefera in mod cert fara asa ceva pe mine".



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 09:16

xio, dar de ce ai vrea sa te alaturi majoritatii ? nu-i mai ok sa fii diferita de restul prin mici detalii, cum ar fi culoarea ochilor, a parului sau a pielii ?

din cate stiu de la cumnata mea (are lentile cu dioptrii) a avut posibilitatea de a incerca gratuit, timp de doua saptamani, lentilele respective, pentru a verifica daca se acomodeaza cu ele, daca vede bine, daca ochii nu au reactii ciudate (lacrimare, iritatie, samd). daca nu era multumita sau confortabila cu ele, nu era obligata sa cumpere lentilele. motivul principal pentru care a incercat asta - urma sa se casatoreasca si nu a vrut ca in ziua nuntii sa poarte ochelari...dupa nunta a revenit la ochelarii de vedere care oricum sunt foarte finuti (fara rama in jurul lentilelor), abia se observa.

asa ca ar trebui sa iei in calcul si aceasta varianta, respectiv sa mergi la un cabinet sau optician, sa intrebi tot ce vrei sa stii si sa vezi daca iti ofera posibilitatea de a proba gratuit lentilele.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 11:33

xio, dar de ce ai vrea sa te alaturi majoritatii ? nu-i mai ok sa fii diferita de restul prin mici detalii, cum ar fi culoarea ochilor, a parului sau a pielii ?

Ei...iaca na si cu tine...auzi,sa se alature majoritazii!

 

decizia ei de a avea ochi albastre n-are nicio legatura cu...majoritatea1

Potzi fi diferit(si cu sigurantza ea este...asa cum sunt si eu,desi am ochi albastri [^] )si altfel.

 

N-am nimic de spus la subiect,doar ca m-a riciit asa un pic Corina!( [pup] )

Nu am incercat niciodata lentile,numai gindul imi ridica parul pe ceafa,desi port ochelari in permanentza.

 

Dana




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -