Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#731
andreamel09

andreamel09
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 15:21

multumesc Kariguld pt sfaturi, asa am zis eu sa invatam mai intai limba cat de cat apoi un job macar la sot si apoi hotaram exact cum facem toate sa fie bine!

oare copiii romani au probleme la scoala pt faptul ca nu sunt nemti? nu sunt evitati oarecum pt asta? ma gandesc si sa nu aiba de suferit baietii din cauza asta



#732
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 mai 2016 - 20:42

...

oare copiii romani au probleme la scoala pt faptul ca nu sunt nemti? nu sunt evitati oarecum pt asta? ma gandesc si sa nu aiba de suferit baietii din cauza asta

Din punctul asta de vedere nu-ti face griji. Copiii nu vor intampina astfel de probleme.



#733
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 09 iunie 2016 - 23:43

oare copiii romani au probleme la scoala pt faptul ca nu sunt nemti? nu sunt evitati oarecum pt asta? ma gandesc si sa nu aiba de suferit baietii din cauza asta

depinde de varsta si de scoala: intr-un oras nu vor fi probleme, fiica mea a fost clasele 3-4 la grundschule intr-un sat si intr-o comunitate mica toata lumea se stie si e normal sa apara diferente, nu probleme mari, dar nedreptatita a fost, inclusiv de invatatoare si asta am aflat abia dupa ce ne-am mutat, ca ea nu s-a plans, dar la noua scoala m-a rugat sa nu spun ca e romanca...



#734
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 08:16

Vreau sa imi fac mea culpa ca nu am vorbit prea bine de sistemul medical din Germania. Am avut din pacate o problema foarte foarte serioasa saptamana trecuta si din momentul in care m-am prezentat la urgente pana am fost lasata acasa din spital, am fost tratata extraordinar de profesionist si uman, s-a facut pentru mine absolut tot ce era posibil cu o grija deosebita si fata de omul din mine, nu doar de mine ca pacient. Am fost foarte placut impresionata, nu am avut pana acum nici eu si nici copiii vreo problema grava de sanatate si aveam undeva o grija sa nu fim cumva tratati superficial in caz de doamne fereste. 

 

Inteleg ca medicii de familie sunt suprasolicitati si se face aparent doar minimul necesar, dar nu ma mai plang vreodata.



#735
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 11:05

mie asa rau imi pare ca plec de aici :((((((

si asa nu imi place ca merg acolo si ca va trebui sa ma prezint in fata tuturor.

I/am spus sotului ca daca vorbeam o germana frumoasa de tot, fara greseli si cu accent nemtesc, mergeam si in loc sa ma prezint frumos as fi spus in germana 'ich, Xio, komme von Romania, hier arbeiten will' [:-)))]

Plus ca ma ucid chiriile alea de 1000 si de euro.....la naiba.

 

 

Stie cineva cum exact se  procedeaza daca sotul meu vine dupa vreo 2 luni acolo, cand poate sa aplice pt somaj pe caz de mutare dupa nevasta? :)))

ca pana isi gaseste ceva macar s amai avem un venit..



#736
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 13:25

Da unde va mutati pana la urma? Parca ziceati ca mergeti in Bayern...

 

Daca tot in Germania ramaneti, nu ar trebui sa fie mare diferenta. Sotul tau lucreaza acum? Daca isi da el demisia ca sa vina dupa tine nu primeste ajutor de somaj. Nu primesti somaj decat daca ti se termina contractul sau esti dat afara. Daca acuma unde sunteti primeste deja somaj, nu cred ca mutarea e problema.



#737
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 14:45

Da, ne mutam langa Ammersee. Au nu are somaj, lucreaza si sta pana cand i se termina contractul, adica in sept., cand vine ar vrea sa aplice pt somajul asta pana isi gaseste ceva de lucru, desi eu sper sa se poata angaja imediat la noul spital unde merg eu.



#738
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 16:26

Da unde va mutati pana la urma? Parca ziceati ca mergeti in Bayern...

 

Daca tot in Germania ramaneti, nu ar trebui sa fie mare diferenta. Sotul tau lucreaza acum? Daca isi da el demisia ca sa vina dupa tine nu primeste ajutor de somaj. Nu primesti somaj decat daca ti se termina contractul sau esti dat afara. Daca acuma unde sunteti primeste deja somaj, nu cred ca mutarea e problema.

Pentru a beneficia de somaj trebuie sa fi lucrat 12 luni, in ultimele 24. Primesti somaj chiar daca cele 12 luni lucrate au fost oriunde in Europa, conditia e ca pe teritoriul Germaniei sa fi lucrat macar o zi. Cunosc o familie relocata din Italia, iar ambii soti au primit somaj de la statul german.

Daca respectiva persoana pleaca de la ultimul loc de munca la demisie, beneficiaza de somaj, dar nu primele 3 luni. Este cumva sanctionata  [:)]



#739
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 16:36

Xio, sotului tau i se va prelungi contractul sau nu? Trebuie sa anunte angajatorul ca el se va muta si nu vrea sa i se prelungeasca acest contract.

Cu 3 luni inainte de a-i expira contractul trebuie sa mearga la fortele de munca si sa anunte ca el va ramane fara serviciu si ca intentioneaza sa se mute in alt oras. Cei de acolo il vor sfatui ce si cum. Are drept la ajutor de somaj din prima zi dupa ce ramane fara loc de munca.



#740
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 16:51

mersi mult! sefa lui stie deja, i/ spus ca e mai bine sa nu demisioneze, acum inteleg de ce :)))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -