Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#591
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 22:12

ramona, m-am gandit zilele astea la tine. ce as face eu/noi? 

as vorbi cu oricine sa aflu informatii cat mai multe. as merge la banca sa intreb ce se intampla daca.... sau daca..... sau daca...... as apela la o firma de recuperatori, macar sa afli informatii. as cauta in lege si m-as documenta pana unde pot sa merg si ce chichita mica pot folosi ca sa-mi recuperez casa. 

 

de cand sunt in germania am auzit de sute de ori 'asta nu se poate, asta nu se rezolva, ne pare rau nu va putem ajuta, mai bine renunti ca oricum nu vei rezolva' in ambele sensuri si in cel bun si in cel rau. si uite exemplul tau! cumplit de nedrept si costisitor. 

pana la o vreme cand am spus stop idiotilor care ma/ne descurajau si ne serveau negativisme pe tava. 

un batran sas, cu care suntem prieteni de multi ani ne-a spus intr-o imprejurare ca daca vream sa realizam ceva in germania, sa stam langa  si sa ne imprietenim cu nemti. 

si adevarat, cele mai valorose informatii de la nemti le-am aflat. 

multe, foarte multe probleme aparent nerezolvabile le-am rezolvat doar ptr ca am intrebat in stanga si-n dreapta, am cautat informatii pe internet, pe la biserica, pe la prieteni, la colegi. 

avantajul meu este ca sotul e foarte luptator, nu se lasa pana nu rezolva o nedreptate sau ceva ce stie ca ne foloseste. e adevarat ca te costa ceva timp si poate nervi, chiar si bani uneori, dar daca stii ca ai dreptate te lupti. ca macar sa stii ca ai facut tot ce a stat in puterea ta. 

nu te uita in gura celor care te descurajeaza, care spun ca asta e.... sau altele de gen. ai muncit ptr casa ta, ai transpirat, te-ai sacrificat, sunt bani tai munciti de tine si familia ta. 

 

bafta iti doresc.  [flo2]



#592
Anny_001

Anny_001
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 18:48

Este cineva in Gifhorn??



#593
illia2015

illia2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 03 martie 2016 - 14:50

Buna, 

multumesc pentru raspuns, scuze ca raspund eu asa tarziu..fetitele au 2,3 si 6'3 ani.  M,a chinuit boala asta ca am ramas cu sechele..inca o mai  pazesc noptile pe fetita mica de frica acestei boli.

Acum suntem bine, daca pot sa spun asa 

 

 Acum am alta rugaminte la voi.. Stiti  cumva cum as putea sa fac rost de o bucata  de pamant  pe care sa o lucram la sfarsit de saptamana cand nu ploua, desigur.

Vrem sa inchiriem  o suprafata mica de teren pentru ca nu ne permitem o casa cu teren..

daca stiti va rog sa ma ajutati cu sfaturi,informatii.

va multumesc si sper sa veniti cu un sfat. Mi.am dat seama ca ne-ar face foarte fericiti sa avem o gradina a noastra.. 

 

Cred ca ar fi ca un fel de terapie pentru  mine.

 

 

 

Illia multa sanatate  [flo2]

 

si mie mi se par enterocolitele astea mai urate ca orice gripe. Si copiii mei au tras bine cu ele, dar in timp au facut forme tot mai usoare. Cati ani au copiii tai? Din pacate pe aici circula alti crocobauri fata de cei cu care s-au mai intalnit si nu prea au imunitate la ei. Va fi bine, nu iti fa griji. Din experienta mea, cel mai repede se scapa daca lasi la inceput sa se elimine cat mai repede, nu sari direct cu medicamente ca numai prelungesti boala. Stiu cat de greu e  [flo2] 

 

eu medicamente pentru copii din buzunarul meu nu am cumparat niciodata. Daca au ceva care ma depaseste ma duc cu ei la medic si primesc reteta. La noi in oras este si un cabinet special de urgente la copii in curtea spitalului (dar nu la urgente in spital) care e deschis seara de la 7 la 10 si in week-end toata ziua.



#594
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 03 martie 2016 - 21:17

Vrei sa inchiriezi o gradina?

 

E foarte raspandita practica asta in Germania. Si eu am o gradina mica de care ma ocup. Nu e usor sa gasesti pentru ca cele cat de cat ingrijite sunt ocupate sau se dau foarte greu. Cauta in zona ta asociatii de gradini, eventual dati niste ture cu masina si vezi zone unde sunt gradini, vezi cum le cheama si scrie administratorilor daca au gradini libere.

 

Poti cauta si pe ebay kleianzeigen. Chiria in sine e mica, mai platesti ceva utilitati, doar ca esti obligat sa cultivi ceva pe gradina ta. Cand o preiei, fostul proprietar iti poate cere o suma pentru plantele si pomii pe care ii are pe teren si pentru casauta daca exista.

 

De obicei exista o evaluare dupa care te poti orienta. 

 

Eu am gasit gradina mea pe ebay kleinanzeigen, e la 5 minute de mers cu masina de unde stau. Erau evaluate plantele si casuta cu 900 de euro si eu am platit fostilor chiriasi 300 de euro. Cand am mers sa o vedem am stat efectiv la coada dupa alti doritori aprigi, dar am fost alesi noi  [:)] . Era in stare relativ buna si cu o casuta frumoasa. Mi-au lasat fostii chiriasi tot tot ce aveau, de la furculite la unelte de gradina, ba chiar si o masina de tuns iarba care am gasit-o sub niste gunoaie si culmea era ca si functiona.

 

Mult noroc sa gasiti ceva sa va placa  [flo2]



#595
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 05 martie 2016 - 10:03

Ilia, noi cunoastem o familie care se ocupa de parcelarea si inchirierea de mici terenuri de cultivat pt familii. 

Jule si Henry Vickery vorbesc engleza si ii poti contacta sa intrebi ce si cum. Iti postez aici linkul de pe site-ul lor in cursul zilei. Singura chestie e ca iti trebuie masina neaparat ca sa te poti deplasa la teren. 



#596
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 06 martie 2016 - 12:10

Ilia, uite aici link cu pagina de web. Acolo ai si numarul lui Jule Vickery. 

 

http://gaertnernmach....de/?page_id=49



#597
illia2015

illia2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 09:37

Buna, imi cer scuze ca nu am raspuns la timp. Eu cu micutele suntem in   Romania si in ultimele cinci zile am fost la spital cu fetita mica. 

 Va multumesc mult pentru informatii. am vorbit cu sotul si este si el foarte incantat de idee..

O sa va scriu sa va spun ce am facut.

 De-abia astept sa ma intorc in   Hhamburg..nu credeam ca o sa spun vreodata asta



#598
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 01:59

Mersi de sfat,  Kariguld. Eu cred ca ce spui tu stiu chiriasii mei, si anume faptul xa poti sa inseli fara sa fii pedepsit...asa oameni persistenti in a face ceva total ilegal intr un mod atat de relaxat nu am mai vazut. Oricum acusi e ziua de 23, cand va fi procedul. E usor sa iti cauti dreptatea cand locuiesti acolo dar de la distanta e aproape imposibil. Casa ne o recuperam oricum, de asta sunrem constineti, chiar daca va trebui sa apelam la ultima arma, forta fizica si aruncatul in strada.....normal ca avocatul ne a spus sa nu ne facem noi singuri dreptate, el stie ca i se taie sursa de bani...sotul a zis ca prefera sa stea in inchisoare cateva luni in germania decat sa plateasca niste hoti....oricum legea e de partea faptasului. Oamenii astia sunt bolnavi psihic, sunt pensionari, au fost antrepenori, au trait in lux si probabil cunosc toate dedesubturile legale si nelegale. Noi am scos la bataie eigenbedarful, altfel ne am judeca poate luni, ani, daca am vrea doar banii. Deci daca hotararea jud este in favoarea noastra, va trebui sa continuam procesul pt a ne recupera banii, care cam ajung la 15k de euro. Acolo cred ca va fi problema cea mai mare fiindcava dura si chiriasii vor invoca tot felul de motive ca nu vor sa plateasca....eu sper ca macar sa putem pune poprire pe lucrurile din casa, dar astia sunt unsi cu tot felul de alifii....deci vor gasi ei o iesire. Noi nu mai speram la banii astia, stim din experienta ca e posibil sa te prefaci ca nu ai bani. Ne am gandit la firme de recuperari, dar sunt apa de ploaie,nu pot face nimic daca omul nu se sperie....am inceput cu asta inainte de avocat. A tipat nebuna si le a inchis telefonul, a zis ca ea vorbeste doar cu banca, ca noi nu mai avem bani de ipoteca si ca ei ii frica xa o scoate banca din casa....adevarul e ca se pricepe femeia...noi i am spus ca daca nu plateste ne ia banca casa....eaa fiind femeie de afacere a vazut o oportunitate....haha....



#599
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 02:16

Dupa aceea a inceput sa ameninte xa il distruge pe feiko, sotul neu, ca stie ea lucruri cu care poate ea sa il bage la inchisoare. A chmat primaria sa ne controleze casa, ca nu stiu care vecin i a spus, si semnat pe hartie o declaratie, cum ca noi nu am avea nu stiu ce aprobare de locuit in casa de la primarie. Proastele, s au inteles si au trimis ca dovada la tribunal. Ala de la bauambt, un prost, a constat ca noi nu avem iesire de urgenta de incendiu in casa...si au trimis la tribunal. A fost ceva de SF fiindca a trebuit noi sa sunam acolo si sa le spunem ca au depus marturie falsa....sefu de acolo a trimis inca o data pe netotul ala si atunci a gasit iesirea....dar nu s au scuzat, nimic...de parca e normal sa depui martuie falsa daca esti statul german...deci chiriasii au scos toate armele ca sa incerce sa ne scoata pe noi vinovati...prin a incerca sa gaseasca dovezi cum ca noi inchiriem ilegal. Casa este noua, deci hu au ce sa gaseasca....ultima oara i a spus vecinului ca ii distruge viata lui feiko, sotul. Ca se duce la anaful nemtesc ca ea stie ca noi am primit ilagal bani de la statul german...deja se vede ca si a cam terminat trucurile din palarie...sotul a zis ca daca nimic nu mai merge....ultima armae o ...arma. facut subtil, fara urme...anyway, nu speram sa ne recuperam casa inainte de august, cand se termina contractul oricum. Intervine problema scolii pt fiul meu, dar revin cu intrebari.



#600
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 10:27

Amonar, ce oameni...multa bafta sa va recuperati casa...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -