Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#461
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 08:39

Stiu fetele din Hamburg cumva unde e sectia de votare? Bine, eu apartin acum de Schleswig-Holstein…da banuiesc ca tot in HH ajung ...



#462
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 14:50

Herrengraben 1, 20459 Hamburg
Linkul cu toate sectiile de votare aici

#463
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 20:29

Trebuie sa ajungi la Stadhausbrücke. Consulatul onorific e la etajul 3 al cladirii. 



#464
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 20:45

multam pt raspunsuri, fetelor!

Intre timp m-am informat si eu de pe net. 

 

salutari !



#465
delia grozav

delia grozav

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 08:37

Buna dimineata. Am niste nelamuriri. Mi-am cumparat Auto, nu noua, de la Händler. El a facut TUV, mi-a rezolvat si numerele. EU mi-am facut asigurarile. Mai am de platit Steuer, Maine ma duc, ca e luni.
Si mai trebuie ceva? Taxa de drum?
Maine IMI cumpar si trusa med, triunghi si vesta, sunt si aici, in Germania, obligatorii?
Se controleaza?
Azi e duminica,inca nu le am, e riscant sa fac o mica plimbare fara?

#466
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 30 noiembrie 2014 - 10:36

Pentru impozit esti inregistrata automat atunci cand inmatriculezi masina. In mod sigur ai semnat niste hartii... Ai primit numere definitive sau temporare? Impozitul va fi luat din contul tau automat.

 

Vesta si triunghi sunt obligatorii, dar sincera sa fiu pe mine nu m-a controlat nimeni niciodata.



#467
brando

brando
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 15:50

hello!

 

 

este cineva in zona Reutlingen/Stuttgart care m-ar putea ajuta cu ceva detalii depsre locuinte/scoli (gimnazii)?

 

Peste vara ne vom muta din Regensburg in zona Reutlingen/Stuttgart si va trebui sa gasim locuinta si scoala pentru fiica-mea (cls 8 gimnasiu)

 

multumesc anticipat

Madalina



#468
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 08:43

Hallo, 

puteti sa-mi recomandati hotel, locatie pt vacanta mai-iunie in Spania sau in insule. Undeva la mare unde sa fie si ceva pt copii.

Multumesc anticipat



#469
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 25 aprilie 2015 - 23:04

relativ offtopic - calatoreste careva dintre dvs din Romania in Germania si poate lua si o pisica ( cu avionul ) ? se acopera costurile pisicii , fireste !  pisica va calatori la adoptatori.multumesc foarte mult ! 



#470
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 17 mai 2015 - 21:17

Buna fetelor,

 

 

Revin dupa aproape 2 ani cu o intrebare. Am inchiriat casa la niste nemti in vara anului 2013. Ne-am inteles la pretul chiriei si nebenkosturilor, au platit garantie si am plecat.

Intre timp au aparut problemele cu platile. Nu au platit chiria deja de 4 luni si au o gramada de datorii. Invoca tot felul de motive, ca casa nu a fost gata, ca nebenkosturile nu sutn atat de scumpe, etc. Le-am trimis facturile ca dovada si si-au luat avocat ca sa se apere. Avocata tot ne taraganeaza, ba ca trebuie sa le aratam contul unde este depusa garantia, ba ca de ce nu este pe un cont german. Acum chiriasii spun ca eiau bagat bani in casa, au facut terasa siau bagat 25k de euro si ca e vina noastra ca le-am dat casa neterminata. A mai picat si chiriasa pe scari in gradina si si-a spart fata si dau vina pe noi ca nu am pus balustrada la scara din gradina. In orice caz, acum ne-au spus clar in fata ca nu ne mai platesc chiria si sa vorbim cu banca noastra ca ei cumpara casa direct dela banca. Bineinteles cu pret de lichidare, mult sub pretul pietii.

 

I-am amenintat cu tot felul dar nu ajuta.

 

Nu avem asigurare pt chiriasi fiindca Pronicial unde avem asigurare pt casa ne-a spus ca nu ne asigura fiindca nu mai locuim in Germanai si sa ne luam asigurare in Romania.....mda....deci suntem stransi de nemti din toate partile si ne arunca deliberat in faliment personala fiindca banca va pune sechstru pe casa si noi vom ramane cu o datorie imensa la banca.

 

Ok, ce e de facut? Asigurarea am incheiat-o printr-un prieten care locuieste in Germania pe adresa lui, undeva in Bavaria. Asigurarea aia nu ne-a refuzat. Problema e ca o astfel de asigurare nu intra in functiune pana nu trec 2 luni de la incheierea contractului.

 

Am scris cam nestructurat si in graba dar poate aveti idei cam ce ar trebui sa facem.Chriasii refuza sa plateasca si sa paraseasca casa iar noi locuim in Romania. Am auzit de la altii ca nemtii vin cu camionul, ia lucrurile chiriasilor pe sus, schimba yala si ii pun in strada. Ce riscam atunci?

 

Deci, help!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -