Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

colici..bonnisan?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Nicolette80

Nicolette80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 18:36

salutari mamici revin cu intrebari despre durerile de burtica. bebe( 2 saptamani si un pic) are dureri cam la 10 min dupa ce incepe sa suga si apoi se incoarda si screme atata de tare ca incepe sa sughita sau vomeaza. am incercat metoda cu ridicatul sa dea aerul afara dar dureaza foarte mult..daca se intampla sa dea aerul afara totusi. apoi nu mai adoarme si daca il pun inapoi la san, ptr ca este tot flamand incepe din nou sa se agite...nici nu stie ce sa faca sa suga sau sa impinga din picioruse. ii dau sab simplex dar am auzit ca e bine sa-l alternez cu bonnisan. bonnisan de 3 ori pe zi. dar cand? dupa masa, inainte de masa? intre mese? ceai baby calm nu a vrut sa bea. ce credeti? ce sa mai fac? durerile nu apar la fiecare masa.....bebe are vanturi foarte des...unele ies mai chinuit altele usor. oare e normal?

#2
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 18:57

eu am auzit ca e ff bun espumisan, bonisan i-am dat lui vladut de 3 ori pe zi cate 5 picaturi!

asta e cu colici nu ai ce sa le faci mare lucru!

eu am apelat la metode babesti cu scutec incalzit cu fierul de calcat si pus pe burtica stat cu el pe burtica mea!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#3
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 19:16

Noi am scapat de durerile si plansetele de colici cu Sab Simplex ,Bonissan si Baby Water Gripe si siropurile de la ERBA VITA - Colic Baby si Calma Baby ...toate alternate ...date asa cum scrie pe prospect ...si tinut f mult pe burtica ,masaj mult pe burtica. Uneori doarme pe burta mea sau a lui tati si trage niste parturi...dar scapa de durere . Niciodata nu a plans mai mult de 10 minute maxim...... Sepoate sa ii faci rau si faptul ca il pui din nou la san ,sa manance din nou ,poate nu are nevoie totusi ...se supraalimenteaza si dauneaza la burtica ,apr dureri ,balonari . Incearca cu masaj pe burtica si stat pe burta. SANATATE! Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) "Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#4
sheherezada

sheherezada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 19:41

Noi am scapat de colici cu Bonissan.I-am dat cam o luna cate zece picaturi inainte de masa.

Sheherezada si [copil]Maia-Iulia



'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."
Poze

#5
cylyche

cylyche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 11:56

si noi am avut probleme cu colicile,am incercat bonnisan si a fost apa de ploaie si sab simplix dar dormea de la el de parca ar fi primit somnifere,nu se trezea nici la supt.La farmacie gasesti APA CONTRA COLICI (GRIPE WATER)care a fost foarte bun pentru Edy al meu.Mai poti incerca espumisan sau debridat vezi care isi face efectul.Din apa eu ii dau cate o lingurita de ceai o data la 6 ore,nu conteaza ca ii inainte de masa sau dupa.Ah si vezi ce mananci si tu....nu manca fructe crude numai compot nu vinete ,ceapa prajita ,conopida ,gulie,varza.Am uitat sa spun am un bebelus de 12 saptamani.[bibe]sanatete [gravi]

#6
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 15:05

Velenmaria, si Rares a avut colici din primele zile si a scapat de ele de curand, acum avand 3 luni. Daca are colici, orice ai face nu prea ai succes. Poti doar sa ameliorezi durerea de burtica si crampele. Noi am luat sab Simplex si Bonnisan din maternitate, si de la 3 saptamani Debridat. A baut si Baby Drink dar l-am abandonat ca nu prea aveam eu incredere in "prafurile" alea, ca nu ii dauneaza ficatului. Scria ca au in compozitie numai plante sanatoase, glucoza, etc, dar eu am lucrat in industria farmaceutica si stiu cum se obtin medicamentele si ce substante "calitative" intra in fabricatie. Si am trecut pe ceai din plante Baby Calm (mai luam si acum, cu toate ca avem 90% alimentatie naturala), indulcit cu putina glucoza. NU ZAHAR, chiar daca e pus in timpul fierberii. Ideal ar fi neindulcit dar daca nu merge punem putina glucoza(o lingirita rasa la 100 ml ceai). Si asta bem noaptea ,de sete, la prima trezire dupa masa de seara(pe la 03.00). Tratamentul cu Debridat l-am facut cam 1.5 luni(e mai mult pt reglarea tranzitului intestinal-daca are diaree sau daca e constipat-)si acum kk e ok. Bonissan luam in continuare de trei ori pe zi, cam 10 picaturi dar inainte de masa. La Sab Simplex(20 de picaturi de 3 ori/zi inainte de masa) am renuntat (nu mai avem colici si doua sunt prea multe). De ce Bonissan? Pentru ca e pe baza de plante, desi ca excipienti intra multe substante chimice. In rest....muuuuuulta rabdare si nervi de otel. Dadea partzuletze multe, multe si totul se petrecea si cu plansete (lapticul face spuma si de aici se trag colicii, nu neaparat de la sistemul lor digestiv nematurizat). Eructatia e importanta dupa fiecare masa(uneori se transforma in varsatura dar nu e grav atata timp cat nu e des). Cat despre pusul la san mereu...ce sa zic, la fel faceam si eu. Dar nu era bine ca trebuie lasat un interval intre alaptari de cel putin 1.5 h, deoarece vine lapte proaspat peste lapte partial digerat si mai rau ii faci. Si nu exagera nici cu tinutul in brate ca se va transforma ca Rares in "escroc sentimental"!!!! De luat in grutate va lua si bb-ul tau(cu toti colicii si cu mese , ziceam eu, neindestulatoare, Rares a luat in prima luna 1.300 kg si 5.5 cm!!!!) Asta este , ai rabdare ca vor trece aceste prime luni si dupa va fi ok. Sanatate! gogosel, mamica lui Rares-Mihai (11.08.2007) [bb]

#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 14:12

Si eu am patit asa cu fetita mea. Cateodata sugea cate putin si apoi incepea sa planga de durere. S-a linistit pe parcurs. Problema cu colicile este ca pana nu isi fac damblaua poti sa ii dai ce vrei tu-degeaba. Poti sa mai incerci totusi cu ceva cald pe burtica. Eu i-am dat si sab si bonisan dar tot aia.

#8
neliana

neliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 14:16

Colicile la nou-nascut Colicile sunt una dintre cele mai frecvente cauze de plans la sugarul sub trei luni. Ce trebuie sa stiti despre acestea pentru a trece cu bine prin aceasta perioada, aflati in cele ce urmeaza... Colicile apar devreme, la cateva saptamani dupa nastere si dispar la 3-4 luni. Adesea copiul plange timp indelungat ziua si/sau noaptea, dar cel mai frecvent seara si in cursul noptii. In general, apar urmatoarele simptome: copilul plange ascutit, patrunzator, ceea ce poate dura ceasuri intregi; sugarul este tensionat; apare balonarea abdominala, genunchii sunt flectati pe abdomen indicand durere. Cauze posibile Exista mai multe teorii, dar pana in prezent nici una dintre ele nu a fost dovedita. In realitate nu se stie cauza exacta, dar unele pot fi asociate cu colicile astfel: se presupune ca s-ar datora unui disconfort determinat de gazele abdominale; alta teorie ar fi aceea ca sistemul nervos central al nou-nascutului nu este complet dezvoltat, in acest fel unii copii putand avea o sensibilitate crescuta la anumiti stimuli cum ar fi: lumina, zgomot; tot datorita sistemului nervos inca imatur, se presupune ca sugarul ar resimti foarte puternic contractiile intestinului; o alta teorie ar fi aceea ca si tubul digestiv al nou-nascutului este imatur, rolul sau unic fiind sa digere laptele de mama si aproape orice aliment sau medicament pe care mama il consuma ajunge in lapte, fiind astfel o cauza posibila a colicilor; se presupune ca intestinul nou-nascutului prezinta spasme ca un raspuns la prea multe gaze abdominale sau ca o reactie la un anumit component din formula sau laptele de mama. Aceste spasme musculare sunt foarte dureroase, de aceea copilul plange perioade lungi de timp; copiii alimentati cu lapte de vaca pot dezvolta o reactie la acest tip de lapte, datorita faptului ca acesta este foarte alergen. Ideal ar fi ca mama care alapteaza sa urmeze o usoara dieta, in care poate consuma zilnic: lapte, branza, iaurt, orez, carne, banane, pentru una sau doua saptamani si sa observe daca aceste colici scad sau nu in intensitate sau la care alimente se diminueaza si la care nu. Daca acestea nu sunt reduse, este de preferat inlocuirea laptelui de vaca cu cel de soia in alimentatia mamei. Evitati grasimile si condimentele! Cea mai buna metoda de a evita colicile este alimentatia naturala. Mamele trebuie sa fie atente ca alimentatia lor sa nu contina alimente condimentate si grase care il afecteaza pe copil prin laptele ingerat. Trebuie evitate: alimentele care baloneaza: fasole, varza, conopida, broccoli, ceapa, oua, ridichi; alimentele condimentate; citricele, ciocolata, tomatele, cafeina (cafea, ceai) si fructele de mare; dupa 3-4 luni, mama poate sa inceapa sa varieze alimentatia adaugand si alte alimente, urmarind reactia copilului. Metode pentru a atenua colicile deoarece s-a observat ca semnele colicilor apar in timpul si imediat dupa alaptare, copilul trebuie mangaiat ritmic pe burtica; leganatul sau plimbatul in brate pot fi de ajutor; este recomandat ca imediat dupa alaptare sa se pozitioneze copilul cateva minute pe partea stanga pentru eliminarea gazelor si apoi pe partea dreapta pentru a ajuta evacuarea continutului stomacului in duoden. De asemenea, este indicata si pozitionarea cu abdomenul pe abdomenul mamei; se recomanda aplicarea pe abdomen a unor scutece incalzite; puteti folosi “picaturi contra colicilor” (de tipul Bonisan sau Espumisan) sau remedii naturiste (ceaiuri de colici), toate acestea avand rol in relaxarea musculaturii intestinale cu diminuarea spasmelor; un rol important il are si evitarea constipatiei. Important! In cazul asocierii colicilor cu diaree, varsaturi si/sau alte simptome este recomandat un consult de specialitate www.copiionline.com www.anunturigratuite.ws www.anunturi-noi.com

#9
cylyche

cylyche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 14:24

Velenamaria!Gogosel are dreptate,trebuie multa multa rabdare.Si inca ceva stiu ca sunt copii la care nu-si face efectul nimic sper sa nu fie si al tau asa.

#10
servetel

servetel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 16:12

Si eu am avut probleme cu colici cand Ana avea 6 saptamani, ii dadeam Bonisan dar nu avea nici un efect.Dupa aceea am cumparat sab simplex si nu am mai avut nici o problema, mie mi-a explicat cineva ca colicile sunt provocate de lapte indiferent ce fel:de mama, vaca sau praf; laptele face niste bule de aer care provoaca crampe.Eu ii dadeam lapte peaf (Milupa), si ii puneam sab simplex in biberonul cu lapte si se vedea cum elimina toate bulele de aer.Dar cum au zis si fetele din naintea mea trebuie sa ai grija si ce mananci tu. Va [pup] si sanatate multa la puiuti. Gabriela [mamica] de [zana]Ana Maria (18-06-2006).


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -