Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ce stiti despre Scoala generala 195?


74 raspunsuri la acest subiect

#21
ciprian13

ciprian13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 06 mai 2008 - 13:55

MADALINA (anaisanais),
Sunt tatal Ralucai de 6 ani. Ne dorim foarte mult ca la anul, in 2009, sa mergem la scoala 195 din titan. Am inteles ca se fac rezervari cu 1-2 ani inainte. Desemeni, am aflat ca ai fost multumita de educatoarea de 32 ani, cu pregatire, etc.
In masura in care poti face ceva pentru noi (sa vorbesti cu cineva din scoala pentru un loc) TE RUGAM SA NE AJUTI in acest sens.
Multumim anticipat si asteptam cu nerabdare vesti de la tine.
Contact: ciprian_hafia@yahoo.com

Ciprian, tatal Ralucai

#22
nati73

nati73
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 01:18

Buna seara!
Am citi pe forum ca ai copilul la 195. Poti sa-mi spui la ce invatatoare? Fetita mea o sa mearga in toamna viitoare la scoala (in 2010) si nu stiu la ce invatatoare sa o inscriu la scoala 195.
Daca nu vrei sa postezi numele pe site poti sa-mi scrii pe adresa: ameteo@yahoo.com
Multumesc mult!

#23
ralucutza77

ralucutza77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 696 mesaje

Postat 08 decembrie 2009 - 17:11

De dna invatatoare Paltineanu Mirela stiti ceva? Mi-a fost recomandata de o persoana, dar mai vreau si alte pareri. Multumesc!

Poze:
http://family.websho...573283926iNZLUl
http://picasaweb.goo...uca/InVacanta2#

#24
philipe

philipe
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 13:33

Cu scuzele de rigoare trebuie sa mentionam ca aceasta scoala 195 este locul in care spaga este legalizata. Ti se cere de la obraz. Daca nu ai bani sa dai copilul la after-school, indiferent de valoarea acestuia, va fi marginalizat iar notele obtinute nu vor reflecta realitatea.
Pe de alta parte,daca ai bani si-l dai la aceasta mizerie de program prelungit totul este O.K. Adica prichindelul va beneficia de rezolvarea temelor de catre "doamna" prin scriere directa pe tabla - dupa cum "marturisesc" unii dintre copii, va sti totdeauna subiectele de la lucrarile de control pe care la va da (chiar daca nu va avea dat si exercitiul problemei), va avea mereu note mai mari decat cei ce nu fac after-school pentru a justifica aceasta mizerie de program in ochii parintilor care-si dau odraslele din placere sadica sau din necesitate la programul prelungit (cum il numesc traditional romanii - caci suntem romani ci nu englezi).
Deci aveti de ales: platiti after-scool (activitate pentru care "doamna incaseaza niste sume exorbitante pe care nu le declara nicaieri, pentru care nu plateste nici un impozit si care nu sunt evidentiate in nici o contabilitate si care afecteaza clar si cu lipsa de discernamant salariile colegilor sai bugetarii) sau nu platiti si luati atitudine fata de aceste "elemente" negative care-si rad de viitorul copiilor vostrii.
Rezolvarea mea la aceasta problema este ca parintii sa sesizeze in scris inspectoratul care se afla in aceiasi incinta, organele de politie, administratia fiscala etc ...
Sa nu uitam ca invatamantul este gratuit si ca pentru orice venit se plateste impozit.
De asemenea sa nu uitam ca notele umflate artificial de care "doamna"nu vor ajuta copilul in viitor.
Voi verifica eventualele raspunsuri si voi incepe sa dau numele dascalilor care terfelesc viitorul acestei tari, si-si subnineaza colegii de breasla.A

#25
philipe

philipe
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 11:19

Vreau sa intreb pe aceasta cale moderatorul de ce nu aproba postarea realitatilor mai mult sau mai putin frumoase trimise de catre cititori? Deranjeaza pe cineva realitatea? Unde este impartialitatea?


#26
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 11:24

buna dimineata,

primul mesaj a fost aprobat, al doilea era identic cu primul - asa incat a fost sters

se mai poate intampla ca mesajele sa nu fie aprobate imediat, deci va multumesc pentru rabdare

o zi buna!

#27
madic

madic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 12:10

Si pe mine ma intereseaza detalii despre scoala 195.
La toamna incepem scoala si una dintre optiuni este aceasta scoala.
Am gasit si o invatatoare cu care sper sa ne intelegem, atat eu, cat si copilul, mai mult decat bine.

Problema mea este folclorul care circula pe seama acestei scoli, incat nu mai stiu ce sa cred.
Am vazut si postarea de mai inainte referitoare la after school, am si o gramada de cunostinte care ma intreaba daca "imi permit" sa dau copilul la scoala 195.

Sunt gata sa-mi asum niste contributii mai mari decat la o scoala cu mai putine pretentii, dar va rog, pe cei care aveti copiii la aceasta scoala, dati-mi si mie un ordin de marime al acestor contributii, ca sa-mi dau seama intr-adevar daca "imi permit" sau nu sa inscriu copilul aici.

Astept un raspuns de la cei in tema, chiar si pe mail sau PM. Multumesc.

#28
cris1511

cris1511

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 04:41

Buna,
Sunt in cautarea unei scoli pentru baiatul meu care va incepe clasa I din toamna.Daca puteti, va rog frumos sa imi dati niste informatii legate de taxe, alte "atentii" si despre cadrele didactice de la aceasta scoala.
Poate si un nume de invatatoare ca sa stiu pe cine sa abordez.
Multumesc.

#29
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 17:09

Am si eu o intrebare pentru parintii ai caror copii sunt in clasele I-IV la aceasta scoala.
Cat este de "obligatoriu" sa isi faca copilul temele cu invatatoarea sa ramana la scoala pana la ora doua.
Noi avem in vedere dupa program un after privat si ar fi prea mult sa platim doua programe de afterschool.


#30
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 17 noiembrie 2011 - 11:27

Citat:
citat din mesajul lui philipe

Cu scuzele de rigoare trebuie sa mentionam ca aceasta scoala 195 este locul in care spaga este legalizata. Ti se cere de la obraz. Daca nu ai bani sa dai copilul la after-school, indiferent de valoarea acestuia, va fi marginalizat iar notele obtinute nu vor reflecta realitatea.
Pe de alta parte,daca ai bani si-l dai la aceasta mizerie de program prelungit totul este O.K. Adica prichindelul va beneficia de rezolvarea temelor de catre "doamna" prin scriere directa pe tabla - dupa cum "marturisesc" unii dintre copii, va sti totdeauna subiectele de la lucrarile de control pe care la va da (chiar daca nu va avea dat si exercitiul problemei), va avea mereu note mai mari decat cei ce nu fac after-school pentru a justifica aceasta mizerie de program in ochii parintilor care-si dau odraslele din placere sadica sau din necesitate la programul prelungit (cum il numesc traditional romanii - caci suntem romani ci nu englezi).
Deci aveti de ales: platiti after-scool (activitate pentru care "doamna incaseaza niste sume exorbitante pe care nu le declara nicaieri, pentru care nu plateste nici un impozit si care nu sunt evidentiate in nici o contabilitate si care afecteaza clar si cu lipsa de discernamant salariile colegilor sai bugetarii) sau nu platiti si luati atitudine fata de aceste "elemente" negative care-si rad de viitorul copiilor vostrii.
Rezolvarea mea la aceasta problema este ca parintii sa sesizeze in scris inspectoratul care se afla in aceiasi incinta, organele de politie, administratia fiscala etc ...
Sa nu uitam ca invatamantul este gratuit si ca pentru orice venit se plateste impozit.
De asemenea sa nu uitam ca notele umflate artificial de care "doamna"nu vor ajuta copilul in viitor.
Voi verifica eventualele raspunsuri si voi incepe sa dau numele dascalilor care terfelesc viitorul acestei tari, si-si subnineaza colegii de breasla.A


Of, Doamne, imi suna atat de cunoscut, vorba cu vorba si inca multe in plus, tot ceea ce am citit aici... Am avut anul trecut copilul la scoala 70, tot in sectorul 3 si tot acelasi sistem nenorocit troneaza si acolo... In plus noi am mai avut de-a face si cu o invatatoare viloenta fata de copii, manipulatoare si cu principii ce tin de educatie care se aplicau acum 20-30 de ani...
Am vrut sa-l mut la 195 dar mi s-a spus "neoficial" ca daca am sa declar motivele reale pentru care vreau sa fac asta, nu mi-l vor primi niciodata... caci vorba ceea "corb la corb nu-si scoate ochii"
Acum ma felicit ca nu am insistat, nu rezolvam decat cel mult problema corectiilor fizice pe care fi-miu le primea periodic...
Am "virat" spre sistemul privat si cu sigguranta am facut cea mai buna alegere...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -