Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mango-cand e copt?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 20:21

Am cumparat un mango pt. prima oara :), are coaja tare, verde inchis, dar nu stiu daca e copt sau nu. La o cautare pe google am gasit doar ca ccc coaja poate avea diverse culori, ca mango se consuma copt si intr-un singur loc scria ca e copt cand coaja e portocalie-rosiatica; dar daca are diverse culori,toate devin portocalii cand se coc?[alcool] Va rog sa ma lamuriti daca puteti. M-ar mai interesa si cat rezista in frigider fructul o data inceput. Multumesc!
Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus. Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

#2
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 20:31

Am dat o cautare pe google (nu acum, ci mai demult, cand mi-am pus si eu aceeasi intrebare) si am aflat (de pe un site nemtesc) urmatoarele: fructul e copt, atunci cand are culoarea galbena, portocalie sau rosiatica....in nici un caz culoarea verde. Chiar se preciza, ca daca fructul are si o pata verde si una rosiatica, inseamna ca totusi nu este copt. Un alt indiciu, ar fi ca trebuie sa fie relativ moale: la o usoara apasare, coaja trebuie sa "cedeze". Si nu in cele din urma iti dai seama dupa miros. Daca e copt, miroase (a mango [:D])de la un metru. Alina

#3
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 21:00

cand culoare este spre portocaliu, aramiu si este moale, ca o caisa coapta.


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

#4
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 21:32

Sunt mai multe tipuri de mango. cel mai frecvent intalnit in europa si sua e cel verde care e copt cand e usor moale, ca si o piersica. Noi de obicei gasim mango verde necopt si il las pe frigider ( ca sa fie mai sus unde e mai cald) vreo 4 -5 zile si atunci devine numai bun de mancat( se face galben-verzui la culoare ) . Daca e tare , are gust ca si o piersica necoapta, cand de fapt trebuie sa fie zemos si dulce.

#5
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 23:23

E un picut mai moale cand e copt! Coaja e de diferite culori! Nu te poti lua dupa coaja. Eu am mancat dar e un dulce destul de curios. Nu mi a placut! corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 11:18

Teodora, trebuie sa fie molicel la apasare. nu ff moale! nu conteaza culoarea cojii, sunt de diferite soiuri. de tinut in frigider presupun ca il poti tine de pe o zi pe alta, invelit in folie. dar nu sunt sigura, Patrick mananca unul odata deci nu l-am pastrat niciodata asa. Roxana

#7
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 21:00

Subiect de mare exceptie, nu glumesc nu fac misto. Si fin'ca tot mi s-a ridicat mingea la plasa (merci Teo, ca nici io nu stiam cum e mango can' e copt) va intreb ca taranu': nene, da' nuca de cocos cum arata cand e coapta??[:o)]

#8
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 21:12

Si eu tot asa stiu ca trebuie sa fie galben portocaliu si sa fie molicel la pipait. Nana Motoc

#9
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 21:48

HAHAHAHAHAHA Sunteti mortale!!!!! am ras cu lacrimi, MANGO se poate manca verde cu sare (are gustul caiselor crude) este un deliciu pentru femeile insarcinate in perioada noseelor!! Mango poate avea culoarea verde -rosiatic sa sa fie putin moale inseamna ce este copt(acest mango este mango de "primavara" adica se coace din decembrie pana in marie. Mango portocaliu-aramiu este mango de septembrie si se poate manca atunci cand este putin moale sau tare,mie imi place amnadoua! Cat despre nuca de cocos daca a cazut singura din copac e mai mult decat coapta!!!!atentie la plajele din caraiibe acolo te poti trezi oricand cu un cocos copt pe cap!!!![:D] Deci cocosul trebuie sa fie mare cat un pepene si verde ,se scoate coaja verde si se sparge coca aia tare cu o sabie [:D]daca aveti intr-un anume punct al fructului!!! Laptele de cocos este un super aliment,dar ma refer la parte alba din interior; se freaca cu o lingura si o scoateti din coca ,o amestecati cu un litru de apa si o frecati cu mana; dupa ce devine alb ca laptele strecurati-l ,se poate servi rece ,eu il folosesc la marinat carne de pui sau la facut sosuri curry!! pofta buna http://groups.msn.co...montauCostaRica

#10
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 21:51

APROPOS SE MANANCA FARA COAJA CAND E COPT SE POATE MANCA CU COAJA CAND E CRUD DAR TRE SA FIE fruct MANGO MIC!!! http://groups.msn.co...montauCostaRica


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -