Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutati-o pe Alina sa afle cum arata mama!


80 raspunsuri la acest subiect

#71
lucia_lia

lucia_lia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 10:51

Normal ca sunt de acord. Nu prea stiu cu ce as putea eu sa va ajut, chiar ma gandeam in fiecare zi cand ajunng la calculator si verific daca a mai raspuns cineva la acest subiect, ca trece timpul si ma simt legata de maini si de picioare... Aici la Barlad s-a redeschis un canal tv, judetean, se pare ca voi avea si eu o emisiune cu caracter umanitar, inca se discuta la grila de programe, dar fiindca am in spate ceva ani de cand organizez campanii umanitare, sper sa incap si eu pe acolo. Insa, din pacate, tv este judeteana iar ce avem noi nevoie este macar la nivel national. Cine dintre voi are timp, pentru exemplificare, dati search pe google la numele Lucia Marandescu. Va va directiona spre site-ul lui Sebastian. Asta in ideea ca inn scurt timp se pot face multe, daca ai sprijin si dinafara tarii, in plus, atunci am suscitat si interesul Antenei 1 Bucuresti, care a dat o stire la nivel national. Eu l-am avut din plin. Iar pentru actiuni marunte, gen cea de strangere de fonduri mici, sub 20 milioane de lei, ma descurc aici. Propuneri, opinii?

#72
danna_J

danna_J

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 12:43

An-k, felicitari pentru initiativa. Sunt sigura ca sunt destule mamici din Europa care vor sa o ajute pe micuta Alina sa-i vada mama. Poti conta si pe mine!

Haideti fetelor sa nu uitam acest subiect, 4000 de eu nu e o suma mare pentru ca Alina sa poata vedea si ea cum arata mamica ei, sa vada o jucarie, o floare, cerul, un fruct, animalele din curtea casei, un videoclip la televizor, sa citeasca o carticica ...


micuta Sara, familia Sarei, poze danna,
specialii 2005

#73
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 13:58

Lucia, pe mine m-a impresionat cazul Alinei de cand am citit prima oara postul tau, as vrea sa putem face cava pt ea, nu stiu daca s-a mai postat, o poveste detaliata a Alinei, m-am gandit sa deschid un subiect nou "Redati vederea Alinei- Teledon", dar as vrea sa am in primul post al subiectului o povestioara despre Alina, Danna, stiu ca pot conta pe tine esti o dulce haideti sa ne mobilizam, sa nu lasam timpul sa treaca in defavoarea micutei anca si micutza Bianca(14/03/2005) http://community.web.../biancahugoanca

#74
danna_J

danna_J

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 14:25

As dori si eu o versiune in limba engleza a scrisorii. Nu stiu daca exista undeva, daca da as dori si eu o copie dupa povestea ei in engleza in care sa fie atasata si poza micutei Alina! Am vazut pe webshots poza ei [pup].

micuta Sara, familia Sarei, poze danna,
specialii 2005

#75
lucia_lia

lucia_lia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 15:18

Acesta este textul aparut in cotidianul Adevarul de Vaslui. Imi pare rau ca nu am timpul necesar sa elimin fonturile in care scriem noi... Poate va descurcati si asa ori poate ca le schimba unn "calculatorist", am scris in Helvetica R

4000 de euro, lumina ochilor pentru Alina

*Alina Iva[cu va `mplini pe 29 septembrie un an de via]\, `ns\ nici m\car nu va putea vedea chipurile celor apropia]i, pentru c\ este aproape oarb\ * Feti]a sufer\ de dezlipire de retin\ la ambii ochi [i numai o opera]ie `n Belgia, care cost\ 4000 de euro `i poate reda vederea

Nici m\car nu a `mplinit un an iar de ziua ei, pe 29 septembrie, micu]a Alina Iva[cu din comuna Zorleni localitatea Islaz nu va putea dec=t s\ aud\ vocile celor dragi, pentru c\ este aproape oarb\. Medicii spun c\ feti]a abia dac\ `ntrez\re[te lumina puternic\ [i umbrele, pentru c\ s-a n\scut cu o boal\ crunt\, care i-a afectat ochi[orii: dezlipire de retin\. “~n luna iunie am fost cu feti]a la control la Bucure[ti, la Spitalul de Urgen]\. Doctorul Florian Balt\, la care am fost trimis\, mi-a spus c\ nu se bag\ s\ opereze la v=rste at=t de mici [i c\ ar fi o posibilitate `n Belgia. Tot el ne-a spus c\ opera]ia ar costa 4000 de euro”, ne-a spus Gabriela Iva[cu, mama Alinei. Drama prin care trece familiia Iva[cu ne-a fost semnalat\ de c\tre medicul Cristina Vasian, de la Sec]ia Neonatologie a Spitalului Municipal B=rlad. “Feti]a s-a n\scut prematur de gradul IV, avea 1000 de grame la na[tere. A evoluat bine de la na[tere dar a fost suspicionat\ de cataract\ congenital\. Ulterior am aflat c\ are dezlipire de retin\ la ambii ochi”, ne-a precizat medicul Vasian. Acas\, familia Iva[cu mai are un b\ie]el de patru ani iar din salariul pe care `l c=[tig\ tat\l ca factor po[tal, cu certitudine nu se vor putea str=nge banii necesari opera]iei. “Nici nu [tim ce s\ facem. Ne doare sufletul c\ nu poate vedea. Noi o strig\m, `[i mi[c\ ochi[orii, dar medicii ne-au spus c\ nu vede dec=t umbre”, ne-a mai spus mama feti]ei, care mai sper\ doar `ntr-o minune pentru Alina.



#76
danna_J

danna_J

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 16:01

4000 DE EURO, LUMINA OCHILOR PENTRU ALINA


*Alina Ivascu va implini pe 29 septembrie un an de viata, insa nici macar nu va putea vedea chipurile celor apropiati, pentru ca este aproape oarba *


Fetita sufera de dezlipire de retina la ambii ochi si numai o operatie in Belgia, care costa 4000 de euro ii poate reda vederea.

Nici macar nu a implinit un an iar de ziua ei, pe 29 septembrie, micuta Alina Ivascu din comuna Zorleni localitatea Islaz nu va putea decat sa auda vocile celor dragi, pentru ca este aproape oarba.

Medicii spun ca fetita abia daca intrezareste lumina puternica si umbrele, pentru ca s-a nascut cu o boala crunta, care i-a afectat ochisorii: dezlipire de retina. “In luna iunie am fost cu fetita la control la Bucuresti, la Spitalul de Urgenta. Doctorul Florian Balta, la care am fost trimisa, mi-a spus ca nu se baga sa opereze la varste atat de mici ai ca ar fi o posibilitate in Belgia. Tot el ne-a spus ca operatia ar costa 4000 de euro”, ne-a spus Gabriela Ivascu, mama Alinei.

Drama prin care trece familiia Ivascu ne-a fost semnalata de catre medicul Cristina Vasian, de la Sectia Neonatologie a Spitalului Municipal Barlad. “Fetita s-a nascut prematur de gradul IV, avea 1000 de grame la nastere. A evoluat bine de la nastere dar a fost suspicionata de cataracta congenitala. Ulterior am aflat ca are dezlipire de retina la ambii ochi”, ne-a precizat medicul Vasian.

Acasa, familia Ivascu mai are un baietel de patru ani iar din salariul pe care il castiga tatal ca factor postal, cu certitudine nu se vor putea strange banii necesari operatiei. “Nici nu stim ce sa facem. Ne doare sufletul ca nu poate vedea. Noi o strigam, isi misca ochisorii, dar medicii ne-au spus ca nu vede decat umbre”, ne-a mai spus mama fetitei, care mai spera doar intr-o minune pentru Alina.


micuta Sara, familia Sarei, poze danna,
specialii 2005

#77
danna_J

danna_J

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 16:05

Propun si eu ca acest subiect sa se renumeasca: 4000 DE EURO, LUMINA OCHILOR PENTRU ALINA, mi se pare un titlu cu impact.

micuta Sara, familia Sarei, poze danna,
specialii 2005

#78
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 16:37

k, voi schimba titlul subiectului anca si micutza Bianca(14/03/2005) http://community.web.../biancahugoanca

#79
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 00:13

Am deschis aici un subiect pt donatii in pliculetz pt Alina
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=62378

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.web.../biancahugoanca

#80
lucia_lia

lucia_lia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 10:23

Off! Am recurs la o gramada de trucuri ca sa pot intra pe subiect, nu stiu ce se intampla de imi da eroare si imi inchide pagina de forum la DC, ma chinui de 2 zile si imi cer scuze de la doamna din Belgia care m-a sunnat. Abia acum am reusit. Am citit sper tot ce s-a putut deschide de la dinozaurul meu de calculator. Ideea voastra este excelenta si sper sa aiba impact. Va sugerez de asemenea si cateva brosuri micute cu povestea pe scurt a Alinei si o poza scanata, brosuri care pot fi impartite in biserici sau la diverse actiuni de amploare unde se afla multa lume. Eu am facut ceva in acest sens, nu ma prea pricep foarte binne la facut pliante, daca imi trimite careva dintre voi o adresa de mail la lucia_lia2000@yahoo.com va trimit tentativa mea de brosura pe care sper s-o si finalizez pana pe 30 cand am o actiune unde vin VIP-uri din oras si le voi solicita ajutorul. Astept o adresa de la voi ca sa va pot trimite brosura. Lia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -