Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acnee la bebelusi


3 raspunsuri la acest subiect

#1
toronteza

toronteza
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 18:19

Buna tuturor Baietelul meu de 3 saptamani are pe fata acnee si ma ingrijoreaza. Am citit intr-o carte( cele din North America s-ar putea sa stie) " What to expect in the first year" ca se intampla datorita dereglarilor hormonale ale mamei si daca ea alapteaza, se transmite la copilas. Este oare adevarat? La inceput am crezut ca este de la caldura. Cunoasteti situatia cumva? Va rog sa imi dati un sfat. Multumesc Dana si bebe Andy Dana si bebe Andy

#2
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 19:56

nu stiu daca ce am patit eu se aplica si la tine dar iti povestesc experienta mea. Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema cand bebe avea 2 saptamani; medicii mi-au spus acelasi lucru- adica ca sunt de vina hormonii mei si sa nu-mi fac griji ca trece pana la 4 luni. Pe la 4 luni situatia s-a complicat si mai rau - bebe ajunsese sa aiba bube pe tot corpul care supurau ingrozitor. am vazut vreo 4 pediatri si toti mi-au recomandat creme cu cortizon. Incepusem sa le folosesc zilnic.Acneea se transformase in dermatita atopica. La 10 luni situatia s-a complicat cu crize de sufocare care apareau aproape saptamanal. Din nou solutia: inhalator. La 1 an am gasit in sfarsit solutia, si acum ma dau cu capul de pereti ca n-am gasit-o mai repede. Intr-adevar laptele meu era de vina, dar mai exact faptul ca mancam eu lactate, care prin laptele meu ajungeau la bebe. La 1 an am consultat un alergolog si mi-a recomandat sa elimin in totalitate produsele lactate. rezultatul: astmul a disparut aproape imediat iar problememe de piele dupa 1 luna. De atunci au trecut 4 luni si au fost singurele luni in care bebe a avut pielea fina. Parerea mea este ca ai putea sa incerci in prima faza sa renunti la toate lactatele, daca dupa vreo 2 saptamani 1 luna nu se intampla nimic sa renunti la oua, pe urma la carne. asa ai sanse sa descoperi la ce e alergic bebe. "il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

#3
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 21:05

Am citit intr-o carte ca e normal si trece de la sine. S-a mai discutat subiectul asta pe forum: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=50999 Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :) Simona & Vladut

#4
toronteza

toronteza
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 22:09

Mersi mult pt mesaje, nu stiam ca s-a mai discutat asta. Am sa incerc apa cu bicarbonat sa vedem daca trece. Multumim si numai bine la toti. Bebei sanatosi. Dana si bebe Andy.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -