Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce masina de cusut sa-mi cumpar?


22 raspunsuri la acest subiect

#11
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 16:27

Nu neaparat Brother. Uite aici, am cautat pe e-Bay-ul nemtesc si am gasit o oferta foarte larga ca marci si preturi. Asta e ce-ti pot eu spune despre marci:

Singer - foarte bune
Pfaff - asemenea
Bernina - am auzit de ele dar nu stiu amanunte
Victoria - am avut una si mi s-a parut tare slabuta
Yamata - nu stiu
Husqvarna - nu stiu, dar s-ar putea :))
Toyota - am lucrat pe ele. Sunt OK.
Brother - foarte bune


Q


Honi soit qui mal y pense...


#12
nanuk

nanuk
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 20:11

qsar, te pricepi, nu gluma. Da-mi si mie un sfat, te rog. Am o masina de cusut victoria, pe care am luat-o de la second hand, dar si-a facut bine treaba pina acum. E drept ca are vreo 20 de ani si mai bine, dar, la banii pe care i-am dat pe ea, am fost mai mult decit multumita. Problema este ca nu mai merge si nu am reusit sa gasesc un nene care sa imi poate spune exact ce are si daca mai am vreo sansa cu ea. Sa ma explic. La un moment dat i s-a crapat o piesa din plastic zimtata, nu stiu cum se cheama, nu e din motor, ci de undeva de jos, din apropierea suveicii. Dupa ce doi meseriasi mi-au spus ca masina e compromisa si ca nu mai pot face nimic cu ea, ca piesa nu poate fi facuta fara matrita, mi-am luat inima in dinti si am tras o lipitura cu poxipol de a mai tinut trei ani. Acum are aceleasi simptome, adica nu mai trage ata de jos, de reglaj nu merge reglata de nici o culoare, ma gindesc ca s-a fisurat iar piesa aceea. Treaba este ca nu o pot desface sa vad si nici nu stiu vreun meserias serios (nu ca cei de dinainte, care mi-au luat bani ca sa-mi spuna ca nu au ce sa-i faca). Ma bate gindul sa-mi cumpar alta, ca pe asta vad ca nici sa incerc sa o repar nu pot. Tu ce ai face in locul meu? Multam anticipat. NANUK http://pg.photos.yah...bi_ro/my_photos Zambeste, maine va fi mai rau! MURPHY

#13
nanuk

nanuk
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 20:14

Am uitat sa spun ca nu-mi trebuie o masina superperformanta, ci una care sa imi fie de folos pentru diverse chestii mai mult sau mai putin simplute. Imi cos singura hainele, la fel lenjeriile de pat, husele de mobila si alte chestii prin casa. Butoniere daca ar face ar fi ok, cu nasturii la fel, un surfilaj si in rest nu-mi trebuie cine stie ce. NANUK http://pg.photos.yah...bi_ro/my_photos Zambeste, maine va fi mai rau! MURPHY

#14
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 21:20

Pfuuu... nu ma pricep nici eu chiar asa. Banuiesc ca ai avut o masina cu comanda mecanica. Din pacate, nu se mai face asa ceva in ziua de azi. Din ce-am vazut eu, majoritatea au comanda electronica, iar pe-astea chiar nu le-am testat. Abia acum incerc sa ma hotarasc si eu ce masina sa-mi cumpar. Pana la urma cred ca voi lua in rate o masina de marca chiar daca e mai scumpicica si care sa aiba obligatoriu punct de service in Romania. Nici eu nu vreau o masina extrem de complexa pentru ca vreau sa-mi cumpar si masina de surfilat. Totusi as vrea sa aiba macar doua modele de butoniera dreapta si sa traga si materiale mai groase. Q
Honi soit qui mal y pense...


#15
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 12:20

Eu am masina de cusut de 14 ani, nu mai stiu cum o cheama dar e electrica si cand am cumparat-o era singurul model. Sper sa nu gresesc, parca Iulia ii zice. Am cusut cu ea haine la copii (la serbari erau mereu cei mai cei), de 8 martie apaream mereu cu ceva nou (stateam noaptea si coseam), perdele, fete de masa, lenjerii de pat, scurtat blugi, stramtat fuste, sunt foarte multumita de ea. Din pacate de cativa ani nu am mai uns-o si cam zdrangane dar coase la fel de bine. In loc de o masina noua m-ar interesa cum va intretineti voi masinile. Nu certati copiii cand viseaza!

#16
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 13:18

Pai cu intretinerea e cam asa: Din cand in cand, se desface capacul si cu o perie moale se curata tot paful si scamele pe partile vizibile, apoi cu aspiratorul. Se scot toate toate piesele mobile (greifer, suveica, capacelul de la dintii transportori) si se sterg bine-bine cu o carpa moale si cu ulei pentru mecanisme fine. Se sterg locasurile lor si se monteaza la loc. Cu pompita sau cu o seringa, ulei in toate punctele de ungere (sunt tot felul de gaurici). Odata la cativa ani, orice masina trebuie desfacuta de un mecanic care sa o degreseze, sa-i verifice bucseraia, arculetele, arborele principal, camele... si sa o unga bine de tot. Cand lasati masina in repaos prelungit, curatati-o in prealabil si ungeti-o abundent. (la urmatoarea folosire va trebui stearsa de ulei si turata putin "in gol") Din pacate, cu toata grija pe care le-am acordat-o Toyotelor, le-am exploatat mult peste puterile lor (deh! au si ele o limita, un maxim de ore de functionare) si au cedat amandoua. Una cam irecuperabil, iar cealalta nu mai lucreaza la exigentele mele :)). Q PS. Stie cineva un mecanic froarte-foarte-foarte bun in Bucuresti? Cel pe care-l stiam eu a emigrat.
Honi soit qui mal y pense...


#17
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 14:00

Si eu vreau sa stiu un mecanic bun. Merci qsar! Poate stii cum pot surfila mai bine daca masina mea coase doar zig-zag, de multe ori aduna materialul. Nu certati copiii cand viseaza!

#18
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 14:31

quote:
Originally posted by craciunitza
Poate stii cum pot surfila mai bine daca masina mea coase doar zig-zag, de multe ori aduna materialul.
Mie "surfilatul cu zig-zag nu-mi place deloc, oricat de bine ar merge o masina. Am si eu maniile mele :)) In concluzie, la tesaturile subtiri folosesc cusatura dubla, frantuzeacsa, la chestiile sport cusatura tripla "in refec" (ca aia de la jeans) sau las marginile ne-finisate pe fata, ca tot se poarta, la chestiile foarte-foarte pretentioase folosesc bordaj de bias subtire, ingust de 7-8 mm (munca de chinez dar merita). Cele captusite nu se surfileaza... si tot asa, caut mereu solutii sa scap de zig-zag, chiar daca uneori lucrez dublu :)). Q
Honi soit qui mal y pense...


#19
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 14:39

Ah, si tu? Cunosc pe cineva care coase pentru prietene, nu vrea sa-mi spuna ce masina are dar coase asa de frumos... si surfileaza perfect. Iar eu, cu improvizatiile mele, parca as lucra neingrijit. Desi ma straduiesc sa nu iasa in evidenta ca masina mea nu surfileaza. Nu certati copiii cand viseaza!

#20
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 12 septembrie 2005 - 00:45

Qsar dar de masina de cusut AEG ai auzit, o fi buna? Am gasit una la oferta, are 23 de programe- si nu stiu sa ma duc s-o iau sau sa mai studiez piata?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -