Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se schimba totul dupa ce devii mama...


28 raspunsuri la acest subiect

#1
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 15:33

Astazi, iesind la cumparaturi vreo doua doamne asa mai de treaba au prins vorba cu mine vazand ca sunt insarcinata. Una dintre ele m-a intrebat daca am 20 de ani pentru ca par foarte tanara, cealalta m-a intrebat daca sunt casatorita.. in fine o groaza de intrebari fara rost. 

Dupa ce le-am satisfacut curiozitatea au inceput sa imi spuna ca sunt foarte tanara ca sa am un copil, ca eu nu stiu ce implica un copil si ca o sa fac fata cu greu schimbarilor ce vor veni dupa nastere, ca puteam sa mai astept. Ei bine.. nu m-au speriat dar m-au enervat. Sa mai astept ce? sa li se para lor ca sunt pregatita sau ce?

 

 

Mamici, ce schimbari asa mari implica nasterea unui copil incat sa nu putem face fata? ce se schimba asa de tare? Vom fi 3 nu 2, somnul meu va fi impartit dar ce e asa de greu incat sa nu te poti descurca?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:14

imediat dupa nastere:

dureri - de la cezariana sau epiziotomie, depinde cum nasti; pot sa apara probleme in cuplu, legate de dinamica sexuala, multe mamici au libidoul 0 si taticii incep sa se resimta

ragade

furia laptelui

perioada baby-blues

unele mamici fac depresie post-partum

altele sunt nemultumite de modul in care arata, li se pare ca raman grase sau cu burtica, li se vad vergeturile, le cade parul

schimbarea totala a rutinei zilnice, bb trece pe prim plan, mama abia are timp sa faca un dus, sa se pieptene sau sa manance - daca nu este ajutata de cineva, mai ales daca e vorba despre primul copil

ingrijorare pentru orice stranut, bubitza, muc, plans nejustificat, parca nu papa suficient, oare de ce plange, aoleu s-a facut carne vie la funduletz

treburile casei sunt lasate pe plan secund, nu prea mai ai timp de ele, asadar fie le preia sotul/mama/soacra, fie angajezi pe cineva sa te ajute la menaj/curatenie/gatit/calcat.

unii copii sunt destul de cumintei in primele luni de viata, altii dimpotriva, o tin intr-un plans, agitati, nu dorm mai deloc ziua (cunosc un caz in familia extinsa)

ingrijorare permanenta legata de greutatea si ritmul de crestere al bebelului

te dai de ceasul mortii la prima raceala sau boala mai serioasa

iti faci o mie de ganduri la vaccinari si dupa - daca face febra, daca apar reactii adverse

incepe sa te preocupe aproape obsesiv curatenia, igiena, sa nu ia bb vreun microb, ii obligi pe cei din familie sa nu atinga copilul daca nu se spala pe maini, sa nu vina in vizita daca sunt raciti sau au copiii bolnavi acasa, sterilizezi vesela bebelusului, stergi sau speli toate jucariile, mai ales pe cele pe care le baga in gurita, etc.

de cand devii parinte viata ti se schimba, asta e clar. nu vei inceta sa-ti faci griji pentru copil / copiii pana vei parasi aceasta lume.

genul asta de framantari si probleme am avut eu (nu pe toate, desigur, am sintetizat pe scurt ce am intalnit si la alte mamici, din viata reala sau de pe forum); am devenit mama la 37 de ani si cred ca am fost ultra-panicata, protectiva si prapastioasa in multe privinte.

daca as avea un bb acum, as fi muuult mai relaxata in multe privinte.

privind in urma, mi-ar fi placut sa am copila mai devreme (sa fiu o mama tanara) dar sa am mintea, cunostintele si situatia materiala din prezent.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:17


 

 

Mamici, ce schimbari asa mari implica nasterea unui copil incat sa nu putem face fata? ce se schimba asa de tare? Vom fi 3 nu 2, somnul meu va fi impartit dar ce e asa de greu incat sa nu te poti descurca?

Pai tu crezi ca venirea pe lume a unui copil ,implica doar faptul ca somnul tau va fi impartit?Hai ca ma faci sa zimbesc,am auzit multe insa asta cu somnul,ca singura schimbare in familie...n-am auzit!!!! [:D]

 

Un copil schimba TOTUL!In bine sau in mai in mai putin bine,depinde de foarte multi factori...viata ta va lua o alta intorsatura,ordinea priorritatilor se va schimba...

 

Sunt multe d epsus,insa aucm n-am timp!!!

 

Dana



#4
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:26

Pai tu crezi ca venirea pe lume a unui copil ,implica doar faptul ca somnul tau va fi impartit?Hai ca ma faci sa zimbesc,am auzit multe insa asta cu somnul,ca singura schimbare in familie...n-am auzit!!!! [:D]

 

Un copil schimba TOTUL!In bine sau in mai in mai putin bine,depinde de foarte multi factori...viata ta va lua o alta intorsatura,ordinea priorritatilor se va schimba...

 

Sunt multe d epsus,insa aucm n-am timp!!!

 

Dana

Dana ma intelegi gresit.. nu ma refer la asta. am dat doar un exemplu.

Nu mi se pare nimic asa de greu incat sa nu fac fata. Schimbari sunt constienta ca vor veni.. chiar schimbari totale dar pana la urma toate mamele se descurca. 

M-a deranjat faptul ca acele doamne au considerat varsta un obstacol.

Copilul ni l-am dorit, suntem constienti atat eu cat si sotul meu ca o sa ne fie greu cel putin la inceput dar o sa le facem pe toate cu dragoste!



#5
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:27

imediat dupa nastere:

dureri - de la cezariana sau epiziotomie, depinde cum nasti; pot sa apara probleme in cuplu, legate de dinamica sexuala, multe mamici au libidoul 0 si taticii incep sa se resimta

ragade

furia laptelui

perioada baby-blues

unele mamici fac depresie post-partum

altele sunt nemultumite de modul in care arata, li se pare ca raman grase sau cu burtica, li se vad vergeturile, le cade parul

schimbarea totala a rutinei zilnice, bb trece pe prim plan, mama abia are timp sa faca un dus, sa se pieptene sau sa manance - daca nu este ajutata de cineva, mai ales daca e vorba despre primul copil

ingrijorare pentru orice stranut, bubitza, muc, plans nejustificat, parca nu papa suficient, oare de ce plange, aoleu s-a facut carne vie la funduletz

treburile casei sunt lasate pe plan secund, nu prea mai ai timp de ele, asadar fie le preia sotul/mama/soacra, fie angajezi pe cineva sa te ajute la menaj/curatenie/gatit/calcat.

unii copii sunt destul de cumintei in primele luni de viata, altii dimpotriva, o tin intr-un plans, agitati, nu dorm mai deloc ziua (cunosc un caz in familia extinsa)

ingrijorare permanenta legata de greutatea si ritmul de crestere al bebelului

te dai de ceasul mortii la prima raceala sau boala mai serioasa

iti faci o mie de ganduri la vaccinari si dupa - daca face febra, daca apar reactii adverse

incepe sa te preocupe aproape obsesiv curatenia, igiena, sa nu ia bb vreun microb, ii obligi pe cei din familie sa nu atinga copilul daca nu se spala pe maini, sa nu vina in vizita daca sunt raciti sau au copiii bolnavi acasa, sterilizezi vesela bebelusului, stergi sau speli toate jucariile, mai ales pe cele pe care le baga in gurita, etc.

de cand devii parinte viata ti se schimba, asta e clar. nu vei inceta sa-ti faci griji pentru copil / copiii pana vei parasi aceasta lume.

genul asta de framantari si probleme am avut eu (nu pe toate, desigur, am sintetizat pe scurt ce am intalnit si la alte mamici, din viata reala sau de pe forum); am devenit mama la 37 de ani si cred ca am fost ultra-panicata, protectiva si prapastioasa in multe privinte.

daca as avea un bb acum, as fi muuult mai relaxata in multe privinte.

privind in urma, mi-ar fi placut sa am copila mai devreme (sa fiu o mama tanara) dar sa am mintea, cunostintele si situatia materiala din prezent.

Sunt o groaza de schimbari dar nu sunt probleme carora sa nu le poti face fata. Nu?



#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:33

Am mutat topicul la Odiseea sarcinii in 40 de saptamani.

Am atasat linkul aici [:)]

 

 

http://comunitate.de...-ce-devii-mama/



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:34

Virsta nu stiu daca e un obstacol, dar situatia materiala sigur e. Eu am facut copil cind am fost 100% sigura ca pot sa-i ofer cit mai multe. Este extrem de greu la inceput, nici nu iti dai seama, dar merita. O sa va schimbe viata TOTAL. Sa speram ca in bine. La noi asa a fost.



#8
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:36

Virsta nu stiu daca e un obstacol, dar situatia materiala sigur e. Eu am facut copil cind am fost 100% sigura ca pot sa-i ofer cit mai multe. Este extrem de greu la inceput, nici nu iti dai seama, dar merita. O sa va schimbe viata TOTAL. Sa speram ca in bine. La noi asa a fost.

Situatia materiala nu reprezinta un obstacol pentru noi. Asa da! si mie mi se pare un obstacol mare deoarece daca dai viata cuiva trebuie sa te gandesti sa ii oferi conditii.

Sunt constienta ca e greu dar asa cum ai spus si tu Leti , merita!

Multumesc de sfaturi! [:)]



#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:38

Virsta nu stiu daca e un obstacol, dar situatia materiala sigur e. Eu am facut copil cind am fost 100% sigura ca pot sa-i ofer cit mai multe. Este extrem de greu la inceput, nici nu iti dai seama, dar merita. O sa va schimbe viata TOTAL. Sa speram ca in bine. La noi asa a fost.

 

eu am facut  al doilea copil fara nicio garantie. au venit toate odata cu el.

 

edit: aveam 38 de ani si nicio situatie materiala.


Editat de a_alinta, 23 mai 2014 - 16:39 .


#10
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:42

eu am facut  al doilea copil fara nicio garantie. au venit toate odata cu el.

 

edit: aveam 38 de ani si nicio situatie materiala.

Se poate intampla asta oricui.Bine ca s-a rezolvat totul pe urma. Sa fiti sanatosi [:)]

Dar eu am asteptat 2 ani de la casatorie, situatie materiala, copilul il dorim foarte mult asa ca nu inteleg de ce nu as fi pregatita.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -