Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Profil real sau profil uman?


47 raspunsuri la acest subiect

#1
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 16:58

Am fost ieri la scoala sa completam optiunile pentru admiterea la liceu.

 

Fiica-mea a ales profil uman, bilingv germana sau engleza. Nu a dorit sub nici o forma profil real.  Am inteles-o.

 

La completarea optiunilor era prezenta si profesoara de matematica, directoarea adjuncta a liceului. Cand a vazut ca mai multi opteaza pentru uman , a inceput sa ne spuna ca suntem inconstienti( noi parintii), ca nu vor avea ce sa faca pe viitor cu acest profil , ca le rapim sansa la un viitor mai bun.

 

Chiar asa sa fie? Va spun drept ca toata seara nu m-am gandit decat la acest lucru. Daca am gresit, daca n-ar fi fost mai bine sa-mi conving totusi fiica sa opteze pentru profilul real.

 

Chiar nu au nici o sansa sa reuseasca in viata cei de la uman? Au mai multe sanse cei care termina un profil real? Stiu ca au mai multe posibilitati dupa ce termina liceul, pot opta pentru diverse facultati.



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 17:17

Ioana a terminat acum umanul, iar colegii ei merg la Drept, Medicina, ASE, Universitate-cu tot felul de optiuni. N-am auzit, e drept, pe cineva ca se duce la Politehnica...dar ma gandesc ca tocmai de aia au vrut la uman, ca nu intra in discutie asa ceva.

Cam duda profa aia de mate...



#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 18:22

Eu am iubit tot timpul lb romana si limbile straine in general. Matematica nu mi-a placut deloc (ma rog, imi placeau unele parti, dar nu toate).

Am vrut neaparat uman din motivele enumerate mai sus, desi oscilam intre a da la medicina sau psihologie am stiut din start ca nu vreau real deloc.

Si pt ca era psihologia in joc am ales stiinte sociale.

De la mine din clasa colegii s-au facut psihologi, profesori, avocati, notari, traducatori, eu si inca un coleg am dat la medicina, o alta colega a ales sa fie asistenta, unula  incercat cu medicina dar a intrerupt si a dat la Poli. :)

Las-o sa faca ce vrea, cred ca pt mine ar fi fost iadul pe pamant sa fac real cu atatea materii care nu imi plac... daca face si bilingv e superb, o alegere f buna!



#4
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 19:34

Eu am facut umanul fiindca pentru mine realul ar fi fost iadul pe pamant, cum spune si Xio. Mi-au placut toate materiile umaniste, mai ales limbile straine si cred sincer ca n-as fi putut alege o facultate care sa ma atraga mai mult.

 

Eu zic ca atunci cand faci ceva cu placere o faci mai bine. Mai bine un bun meserias decat un licentiat ratat. E drept insa ca inginerii, informaticienii sunt mai cautati decat absolventii de limbi straine si au o sansa mai mare de a-si gasi job si salariu mai bun.



#5
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 01:30

Isabela, lasa fata sa faca ce vrea! E vorba de viitorul ei si e foarte important sa face ce isi doreste si ii place. Profa aia de mate e o proasta si jumatate!! Ce remarci idioate!

 

Eu sunt un exemplu bun de copil rebel [:)] , care s-a dus cu dosarul sub brat la inscriere la liceu...tatal meu crezand ca eu ma inscriu la orice alta clasa , nu la cea pe care o aveam eu in gand. A avut un mic soc cand a aflat ca am intrat in top 3 la nou infiintata clasa de Franceza intensiv. In timp s-a impacat cu ideea.

Am terminat liceul ca sefa de promotie (nu spun asta sa ma laud, dar nu as fi reusit performanta asta nicicum la real, unde m-ar fi vrut taica-meu, doar pt ca el asa stia ca cei mai buni acolo se duc). Mai incolo am studiat Limbi Moderne Aplicate (franceza si engleza) si am obtinut diploma de traducator specializat in afaceri comerciale internationale-interpret de conferinte.

 

Soarta a facut in asa fel incat datorita limbii franceze sa-l intalnesc pe sotul meu olandez (povestea e lunga, dar daca nu as fi deschis gura in franceza in seara cu pricina, sigur nu as fi dat de el [:-)))] ) si tot datorita limbii franceze sa fiu angajata in no time la firma la care lucrez de 7 ani aici. Tot datorita inclinatiei spre limbi, dar mai ales a cunostintelor de franceza si engleza am invatat si olandeza repede.

 

Un lucru e sigur: daca mergeam la real, nu stiu ce as fi facut in prezent, mai ales aici in NL. Dintre toate materille reale imi placea cel mai mult chimia, la matematica preferam algebra. Pana in clasa a VIII-a am avut rezultate la fel de bune la toate materiile, cu exceptia fizicii,singura materie pe care eu chiar am urat-o [fri] .

 

Sora-mea a vrut neaparat chimie mai departe, asa ca ea s-a dus la Biologie-Chimie, apoi a dat la Medicina si acum e medic (si inca unul foarte bun [:)] ).

Fratele meu a facut tot Biologie-Chimie la liceu, ai mei sperand ca va mai aparea un medic in familie, insa el a studiat Jurnalismul si, intr-un final, a aterizat la o Banca [:)] . Nu i-a placut ce a ales la liceu, a regretat mai incolo.


Editat de danyce, 08 iulie 2013 - 01:31 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 06:02

Garantii nu exista indiferent de profil. Poti sa ai un pic de noroc si daca termini studii profil uman si daca finaiizezi studii - profil real. Sau poti sa nu ai nimic in ambele cazuri. 

Ceea ce a spus profesoara respectiva are un dram de adevar in sensul ca statistic discutand pe piata fortei de munca joburile oferite sunt adresate majoritar persoanelor care au o calificare ce se obtine prin studii la profil real. Este o certtitudine. Asa este matematic discutand ai sanse mai mari daca ai o profesie rezultata dintr-un profil real.

Dar nu este mai putin adevarat ca si cei care au calificari rezultate din profil uman au joburi insa mai putine si in general mai prost platite deci sansele sunt mai mici. Nu inexistente.

Conteaza foarte mult profesionalizare. Adica pe romaneste cat esti de bun in meseria ta.



#7
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 08:28

E adevarat ca nu exista garantii, dar nu cred ca cei care termina liceul la profil uman au joburi neaparat mai putin bine platite. Eu pot da exemplele fostilor colegi de liceu si facultate. Majoritatea celor ramasi in tara (ca mai mult de jumatate au ajuns pe alte meleaguri), au joburi frumoase si salarii decente. Unii dintre ei lucreaza la multinationale (dintre acestia majoritatea pe pe pozitii de management), altii sunt traducatori-interpreti de conferinte (Cluj si Bucuresti) si calatoresc des in strainatate pentru a-si efectua meseria, unii sunt deja profesori universitari. Nu cunosc pe nimeni dintre fostii mei colegi care sa  o duca foarte prost la ora actuala. Cu majoritatea tin inca legatura. I-am enumerat doar pe cei ce au ramas in tara, ca sa nu ziceti ca e mai usor in alta parte...

In alte tari, cei ce studiaza foarte bine limbile straine au acces mult mai usor la joburi bune pentru ca elimina din start bariera lingvistica.

Si da, asta e un mare adevar: conteaza enorm cat esti de bun in ceea ce faci.


Editat de danyce, 08 iulie 2013 - 08:30 .


#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 08:44

E adevarat ca nu exista garantii, dar nu cred ca cei care termina liceul la profil uman au joburi neaparat mai putin bine platite. Eu pot da exemplele fostilor colegi de liceu si facultate. Majoritatea celor ramasi in tara (ca mai mult de jumatate au ajuns pe alte meleaguri), au joburi frumoase si salarii decente. Unii dintre ei lucreaza la multinationale (dintre acestia majoritatea pe pe pozitii de management), altii sunt traducatori-interpreti de conferinte (Cluj si Bucuresti) si calatoresc des in strainatate pentru a-si efectua meseria, unii sunt deja profesori universitari. Nu cunosc pe nimeni dintre fostii mei colegi care sa  o duca foarte prost la ora actuala. Cu majoritatea tin inca legatura. I-am enumerat doar pe cei ce au ramas in tara, ca sa nu ziceti ca e mai usor in alta parte...

In alte tari, cei ce studiaza foarte bine limbile straine au acces mult mai usor la joburi bune pentru ca elimina din start bariera lingvistica.

Si da, asta e un mare adevar: conteaza enorm cat esti de bun in ceea ce faci.

 

Cei care termina profil uman in general nu au o calificare.  Daca urmeaza o facultate conteaza de asemenea pe ce baza te duci. In general cei care au la baza stiinte reale urmeaza facultati reale si au profesiile corespunzatoare, similar cei de la uman. 

Statistic discutand cei care au profesii in domeniul real au mult mai multe oferte de locuri de munca pe piata decat cei care au profesii in domeniul uman. Asta este deja o statistica si tine de realitatea ofertelor.



#9
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 08:59

Inteleg ce vrei sa explici cu statistica, Marius. Aici ai dreptate. Insa eu nu m-am gandit nici o clipa cand am scris posturile anterioare la cei ce finalizeaza doar studiile liceale. Poate si pentru ca din 31 de elevi cati am fost la liceu, 29 au facut si studii universitare, specializari frumoase, zic eu (cativa am studiat Limbi Moderne Aplicate, cativa s-au dus la ASE la Comert Exterior, cativa au studiat dreptul, etc...).Ceilalti doi colegi de liceu, ce n-au mai dat la facultatem au facut ceva colegiu si pot preda franceza in scoli.

De la clasele cu profil uman as recomanda oricum clasele bilingve sau cu studiul intensiv al unei limbi straine. Eu la clasele astea ma refeream.

 

In acelasi timp ma intreb ce poate face un elev ce termina mate-fizica, dar nu da mai departe la facultate?? Sau unul de la biologie-chimie? Din cate stiu eu, nu primesc nici ei o calificare. In punctul acela, absolventii de liceu au aproximativ aceleasi sanse (cred).

 

Eu cred ca e foarte important pentru un elev sa fie in mediul lui, sa invete ce ii place. Cred ca si asta contribuite din plin la reusitele scolare si apoi la profesionalizare.Alegerea liceului e foarte importanta pentru ca isi pune amprenta pe viitorul unui absolvent de gimnaziu.



#10
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 09:10

doar daca copilul e bun la toate materiile (sau din contra, n-are inclinatii la nici una), se poate sa opteze singur, daca are inclinatii clare spre uman/real, sa mearga dupa asta mai departe.

eu eram bata la mate-fizica-chimie, ce sa caut la real? sa fi intrat singura in gura lupului?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -