AJUTA si o sa fii AJUTAT(A)! Nu se stie cand o sa ai nevoie de un sfat. Daca ajuti, ajutorul o sa se intoarca. Implica-te, raspunde la intrebare!
de Andreea.. in Copilul 1 - 3 ani despre inchis - denunta
Bună fetele! Am o fetita, un an și doua luni. De 2 săptămâni are probleme cu constipația. Defapt.. Nu e neapărat constipație, ca face zilnic, dar face tare și greu. Se vede ca se chinuie.Am încercat sa reglez din alimentație. Ciorba, piure, iaurturi. Degeaba. Nu as vrea sa i dau medicamente. Ce alte alimente mai sunt bune pentru asta? Exclus fructe, pentru ca mănâncă doar Citrice, altceva sa nu vadă, își face greata. În rest mănâncă orice, nu am probleme cu asta. Ma știu pe mine, ca orice as manca, la fel sunt. Dar ea e mica tare și știu ca nu i chiar plăcută..Ceva sfaturi ar fi de ajutor.
by CorinaDani about Cel mai bun raspuns
by CorinaDani about
Andreea, poți asocia momentul apariției scaunelor tari cu introducerea unui aliment nou, sau ceva schimbat în rutina zilnica? Ii dai vreun supliment ce conține și fier? Nu mai sunt la curent cu schema actuala de vaccinare, i-ai făcut recent vreun vaccin?
Da. Alimente contra constipației. Nu asa, în general :) și cum as vrea sa mănânce din toate, normal ca am încercat și cu smochinele ;)
Mai Andreea,inainte de postarea asta ai intrebat ce fel de branza ai putea sa-i oferi,de exemplu.Eu m-am gandit ca vrei sa-ti cresti copilul “ca la carte”:)))
Eu am o fetita de 2 ani și 8 luni, și tot timpul i-am dat sa pape orice făceam eu pt noi, în afara de carne de porc, grăsime, prăjeli. Cum zice și Andreea și sunt total de acord cu ea.. Câte un cartof prăjit când făceam pt noi ii mai dădeam și ei, și mănâ... mai mult
Da. Atunci era mai la început și ma cam panica orice. Nu o cresc ca la carte. O cresc cum știu ținând cont ca o cresc singura și nu ma invata nimeni nimic. Deaia și întrebam de branza sau mai știu eu ce. Pana m am prins care e treaba cu mâncarea :)
by Mihaela0000 about
Poate niste smoothieuri de fructe, in care sa fie preponderent citricele? Ideea e ca trebuie mai multe fibre in alimentatie. In principiu chiar si citricele consumate cu tot cu pulpa, nu suc, ar trebui sa rezolve problema. Laptele de vaca constipa, trebuie avut grija la cantitati. Cereale precum hrisca, ovaz, se pot pune in supe, ajuta la digestie. Si ar mai fi semintele de in. Nu stiu insa de la ce varsta se recomanda acestea. Si apa, lichide cat mai multe. Daca mananca legume, incearca sa ii dai o zi din doua mai mult broccoli de exemplu, sau legume ce au mai multe fibre. Cantitati mai mici din cartofi, paste, orez, macar o perioada pana se regleaza tranzitul.
Nu știam de semințele de in. La broccoli își face greata acum, deși când avea 8 luni manca fără probleme.
Broccoli puteti incerca in omleta taiat foarte foarte marunt, daca ii place omleta. Iar cu semintele de in, eu stiu de la mine efectul usor laxativ. Cumparam de la Solaris un mix de seminte cu Psylium. Dar din nou, nu stiu exact recomandarile legate de va... mai mult
La ou are alergie. Nu grav. Are dermatita, doar pe obrajori, și când mănâncă ou se intensifica roseata și asprimea obrajorilor și se scarpina.
by sandritano1 about
tb sa i dai niste fermenti lactici probiotici....
by Becky13 about
Pe lângă ce s-a mai spus, aș adăuga dovlecelul și uleiul de măsline, ajută tranzitul.
De ieri am început cu uleiul. Înainte ii puneam mereu. De când se reglase cu scaunul nu i am mai dat. Nu m am gândit ca are legătură..
Uleiul de masline este f bun si pt gust,si pt tranzitul intestinal.Eu il folosesc tot timpul..
by Eugenya1 about
Buna! Apa bea suficient?Ce lapte ii dai?Daca ati trecut pe cel de vaca,sa stii ca se digera mai greu.Pune-i in apa putin suc de pere/prune/portocala,ovazul este iar bun,fibrele,da-i paste integrale o perioada,nu albe,supite,ciorbite,apa si iar apa.
Interesant, cum adică supa o deranjează la stomac și ciorba nu?
Acum am citit si eu partea cu supa,nu are de ce sa o deranjeze la stomac.Cum o pregatesti?De ex,daca folosesti carne,fierbi un pic carnea separat inainte de a o pune in supa?Eu asa procedez si cand gatesc pt noi.Consider cabnuneste suficient doar sa indep... mai mult
Pai și eu sunt la fel. Supa ma deranjează rău la stomac. La modul ca după vreo 3 pastile de furazolidona îmi revin. Ciorba o fac foarte acra pentru gustul unora, dar eu asa o mănânc de când ma știu. Și nu am probleme. Fata e la fel. Ciorba acra o mănâncă ... mai mult
Și faza e ca ii place supa. Dar o deranjează. A mâncat făcută de mine, de sormea, și de soacra mea. Același rezultat. Și carnea mereu o fierb puțin separat. Ca mi-e scârbă mie de spuma aia de cum arata. Nu știam ca dăunează la ceva. Pur și simplu arata grețos
Raspunsuri: 3 -
Scor: 0 -
Vizualizari: 101
Trimis de Eugenya1 la in Copilul 1 - 3 ani
Raspunsuri: 8 -
Scor: 0 -
Vizualizari: 501
Trimis de andreea_00 la in Sarcina
Asta e bine. Ca de abținut, nu se abține. Se chinuie nițel și face. O sa încerc și cu miere.