Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa o intarc daca nu vrea biberon?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
madutza

madutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 752 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 13:52

Am hotarat sa o intarc pe Ana (nu dati cu rosii, ca si asa am un nod in gat si aseara nu am putut sa dorm de necaz si boceala). Motivul: nu ii mai ajunge lapticul de la mami. Nu cred ca produc mai mult de 250ml pe zi si desigur ca la o masa abia gaseste 50-100ml, ceea ce nu sunt de ajuns la 9 luni ale ei.

Problema e ca noaptea ea doarme la tzitzi, suge de multe ori si nu vrea biberon. Este innebuniota dupa tzitzi, dar am inteles ca va uita destul de repede... Aseara am incercat sa ii dau bibe cu lapte dar in strangea in dinti si inghitea ce curge. Nu stie sa suga din el. Pana luni cand ma duc la doctorita sa imi recomande ce lapte ii pot da si sa imi mai dea sfaturi, vreau sa ii scot suptul din timpul zilei. Apoi de luni sa ii scot si din timpul noptii, sa o legan pe picioare ca sa doarma si treptat poate uita de tzitzi. In week-endul viitor vom pleca de acasa si o sa o las cu bunicile, asa ca este un prilej sa se produca ruptura.

As dori ca acest subiect sa nu devina o polemica referitoare la daca sa intarc sau nu. Imi este deja destul de greu. Spun asta pentru ca de cateva ori nu am fost inteleasa corect si au fost persoane care s-au grabit mai mult sa critice si sa blameze decat sa dea sfaturi.

Va multumesc anticipat,


Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)

ANA


#2
cristina_smn

cristina_smn
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 14:48

Avem copii si varste apropiate si cam aceeasi problema - Mihaita este innebunit dupa tzitzi, in rest la fel cum ai descris-o tu pe Ana. Am incercat sa il intarc, dar mi-a trecut... dupa incercari nereusite. Atunci am vrut sa-i introduc cel putin supliment de lapte praf - nimic!, parca-l otraveam!!! Cred ca nu sunt ei pregatiti sa renunte la san. Ca sa nu cedez totusi ii dau cereale cu lapte, fructele sub forma de shake cu lapte, ca sa fiu sigura ca mananca destul lapte. Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004) http://community.web...bumID=277880526

#3
mihaela bogdan

mihaela bogdan
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 15:40

eu inainte cu o sapt.de a face un an m-am hotarat sa nu-i mai dau titi plecind 2 zile de acasa.Nici ea nu a vrut bibe sub nici o forma , a rabdat o zi si a doua seara la luat cu greu dar la luat . Mereu ma hotaram sa nu-i mai dau , dar din comoditate ii bagam titi in gura decit sa planga . A suferit mama o noapte si o zi cu urletele ei dar a fost bine. Dupa 3 zile nu a mai stiut de titi. Acum la 1 an jumate cand ma vede la titi goala vine cu mana spre ele repede zicand titi, titi ,titi deci stie ca de acolo sa hranit. bafta nu este asa greu , iar daca tot nu vrea tie nu ti se intampla nimic ca -i dai peste 2 zile sa suga pt ca nu produci atat de mult lapte incat sa iti fie rau . MIHAELA si ingerasul ALEXANDRA

#4
adi_edi

adi_edi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 15:41

Madutza, oricit as fi adepta alaptatului nici prin gind nu mi-a trecut sa te "cert", nu-ti mai fa ginduri ce cred unii sau altii... Edi al meu s-a intarcat singur la 9 luni jumate, cit era el de innebunit dupa tzitzi, nu mi-a venit sa cred, plus ca asa adormea si se mai si trezea in timpul noptii pentru "supliment" (culmea e ca si eu ma gindisem pe la 9 luni sa incep intarcarea, treptat, pentru ca urma sa ma intorc la serviciu, insa nu m-am indurat si parca el mititelul a stiut...). Pur si simplu nu a mai vrut. Insa nu a vrut nici din biberon. Nu m-am mai stresat cu asta si i-am dat din canita cu cioc, desi la inceput doar o rontaia. Insa in 2-3 zile s-a obisnuit, doar ca nu voia sa bea lapte si in timpul zilei, asa ca si acum bea o cana dimineata si una seara. O sa-ti fie greu si cu adormitul seara, dar gasesti tu o metoda (eu ii spuneam poezii pina adormea...). Lapte i-am dat, la recomandarea medicului, din cel din care bem si noi (cu 3,25% grasime). Succes si nu te mai necaji!

#5
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 16:43

madutza, si eu am trecut prin aceste momente dar mult mai devreme ca si tine, la 5 luni deja laptele meu nu mai era suficient si a trebuit introdus biberonul... A fost mare chin, plangeam cu el in bratze, dar cam in 2 saptamani a realizat ca si biberonul e sursa de papa. Acuma savureaza tzitzi doar noaptea si dimineatza la ora 6 desi nu prea are ce sa mai suga, dar, chiar si o picatura el este multzumit cu ea, si eu de asemenea. Ma gandesc ca in timp cand nu va mai fi va renuntza singur.
Nu cred ca eu iti voi fi de ajutor cu vreun sfat, dat fiind ca fetitza ta e mai mare, si la ea e mai mult placerea de a sta la tzitzi decat laptele in sine, asta daca nu gresesc... Vreau doar sa stii ca sunt alaturi de tine si ca nu trebuie sa te gandesti ca cineva ar avea vreun drept sa te judece!
Eu il puneam pe Stefan la san, si imediat dupa aceea ii varam tetina in gura...plangea cam 15 minute, dar mai apoi renuntza si manca linistit din sticlutza. Mi-a trebuit mult timp si rabdare sa fac asta dar eu am reusit. Sper ca vei reusi si tu intr-un timp mai scurt. Cred ca ideea e sa nu faci brusc aceasta miscare, lasa-i timp sa se dezobijnuiasca de tzitzi.Potzi incerac pentru inceput sa pui laptele tau in biberon. Succes!

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI
[flo]flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

#6
roxicucu

roxicucu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 16:52

Si noi avem aceeasi problema cu laptele lu' mami care nu mai e suficient. La fel, nu accepta nici un fel de lapte si nu stie sa suga din biberon. Inca i-l mai alaptez dar i-am bagat inainte de supt o masa de cereale(facute piure, nu lichide) cu banane sau iaurt. Nu-i plac deloc dar le mananca pacalit. Doar asa reuseste sa doarma mai mult si sa nu-l mai chinuie foamea. Spunea cineva odata ca de foame va invata sa suga si din biberon. Nu stiu ce sa-ti zic, crezi ca nu va suge din biberon daca ii va fi cu adevarat foame? Trebuie sa gasesti musai o solutie, altfel se vor sui bunicile pe pereti cat timp vei fi tu plecata. Daca reusesti cu vreo metoda, sa ne spui si noua. Bafta! Roxana si Stefan (24.04.2004) http://community.web...267997357UUZEdo

#7
me_evrika104

me_evrika104
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 17:22

Madutza ,in primul si in primul rand ,te rog sa nu iti mai faci mustrari de constiinta si sa incerci sa nu mai suferi(zic si eu cu toate ca si mie mi-a sarit camasa de pe mine cand am luat decizia asta la 6 luni[pic]):P.Noi suntem langa tine cu gandul si incercam sa iti spunem fiecare din experienta noastra ca tu sa alegi ceea ce consideri ca ti se potriveste cel mai bine[:)] Eu,din experienta mea si a altor prietene,am vazut 2 metode mai eficiente: 1)sa incerci sa o intarci pac cu pas,inlocuind treptat laptele tau cu cel praf sau de vaca(alegerea ta ),adica sa te mulgi pt inceput si sa ii dai lapticul tau cu biberonul,posibil sa il accepte daca ii simte gustul cunoscut iar dupa ce a inceput sa se invete cu biberonul sa ii completezi laptele de mama cu cel praf sau din comert:).Eu ii dadeam Ioanei lapte praf si pe urma san cat dorea si astfel eram sigura ca primea cantitatea necesara de papica:P 2)sa o intarci brusc,dupa cum ai spus tu,sa o lasi pe mana bunicilor cateva zile,dar sincer ,eu am preferat prima metoda deoarece nu am considerat-o atat de dureroasa nici pt fetita mea si nici pt mine:) Si daca tot nu vrea biberonul ,poti incerca sa o inveti direct cu canita,cunosc persoane care si-au invatat copiii asa deci,,se poate:) pupicei si sper sa te ajute micile mele sfaturi[pup] priveste prin ochii copiilor si vei vedea cat de minunata este viata:)

#8
Chaton

Chaton

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 18:39

pE COSMIN LA UN AN SI DOUA LUNI INCA IL ALAPTEZ,DESI EL NU E TIPUL DE COPIL ADDICTED TO SAN...DACA II DAU,BINE,DACA NU,IARASI BVINE,ORICYUM SE BUCURA CA VEDE SURSA DE HRANA:)))))))DAR NOUA NU NE-A PLACUT SA BEM DIN BIVERON NICI CEAI SAU APA SAU SUC.. ASA CA AM LUAT FRUMOS CANITA CU CIOC INTAI,APOI AM DAT CIOCU JOS:))) SI ACUMA CAND NU BEM LAPTE DE LA MAMA SI BEM ALTCEVA,BEM DIN CANA,EU INCA VREAU SA II DAU LAPTE,DESI NOPATEA MA SCOALA CAM DE 2-3 ORI.ASTA IM CONDITIILE CAND SEARA PAPA BINE,DAR CRED CA PUSTIULUI II PLACE SA IL TIN IN BRATE NOAPTEA,ATUNCI IL GASESTE DRAGOSTEA DE MINE..INCEARCA CU CANITA DACA NU BIBERON,POATE E MAI BINE SI PT MAI TARZIU SA NU ISI STRICE DINTII.BEA TU DIN CANA SI O SA VREA SA FACA CA TINE,EI IMITA MULT ACUMA..EVENTUAL IA 2 CANI SA TE VADA CA BEI DIN ACCEASI CANAN SI TU..O SA FIE MAI GREU LA INCEPUT DAR O SA SE OBISNUIASCA ASA. SUCCES!!! http://www.babiesonl...babies/c/cosmin http://community.web...m/user/motancea

#9
gweno

gweno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 26 februarie 2005 - 21:25

Am avut si eu aceeasi problema cu baietii mei gemeni.Uite cum am facut eu:le-am facut o baie buna si dupa baie cind le era f foame le-am oferit biberonul cu lapte.De unde pina atunci nici nu vroiau sa vada un biberon,atunci l-au luat fara plansete.Precizez ca dupa nu mai trebuie sa dai titi ci continui cu biberonul.Eu le-am dat Milumil si le-a placut.A, si au acceptat doar tetina de cauciuc nu de silicon. LORY mamica gemenilor ERIC[copil] SI FILIP[copil] -20 August 2004 http://community.web...m/user/gweno110 "On ne voit bien qu'avec le coeur...l'essentiel est invisible pour les yeux" Antoine de Saint-Exupery

#10
Babisa

Babisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 01 martie 2005 - 12:18

Poate raspund cam tarziu dar totusi incefc ...este foarte important cabiberonul sa imite foarte bine sfarcul,sa fie destul de moale si sa curga binisor din ele(nici prea mult dar nici prea putin),mie cel mai bun mi s-a parut cel de silicon de culoare galbuie...este imposibil sa nu stie sa il suga pt ca se procedeaza ca si la san...nu cred ca la san curge sigur laptele fara sa maseze el cu limbuta,asa ca tebuie sa ai putina rabdare.Si a mea a tipat la inceput si o pacaleam bagandu-i mai intai sanul,scoteam repede si bagam bibe.Din acelasi motiv ca si tine , nu mai ajunge lapticul meu , dar a mea are 3 luni...acum plange daca nu ii dau bibe,cand simte tata sude doar daca er imfometata....dar curand nu voi mai avea deloc san asa ca macar bine ca a acceptat bibe...dar tin sate anunt ca vrea decat dintr-un anumit bibe,dar ceiutul il bea culmea din alt bibe...numai Dumnezeu stie ce e in mintea ei,ca imi vine sa o mananc uneori cand o vad cata personalitate are [:D] gogomarla


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -