Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scap de insectele din casa?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
lostintheworld

lostintheworld
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 august 2006 - 08:31

Va salut pe toti.
Am si eu o problema, legata de niste insecte. Locuiesc in State (nu stiu daca are importanta) si ne viziteaza destul de des niste insecte. Le numesc generic, insecte, ca la noi in tara nu am intalnit asa ceva, si deci nu stiu cum se numesc. Le pot insa descrie cat de cat. Inchipuitiva ceva plat, lung si cu multe, foarte multe picioare, de-a lungul corpului. Parca are si doua antene si sunt de culoare bej, maronie. Mie mi se par de-a dreptul scarboase. Dimensiunile variaza de la baby insecte la 3-4 cm. Vin in 90% din cazuri seara si la lumina se cam sperie si se deplaseaza rapid. Locuiesc la demisol, si am tot gandit ca vin de afara. Am cump un spray de la Raid pt insete si a sprayat sotul in toata casa...NIMIC. Am anuntat proprietarul, care a dat cu un praf ceva pe la marginile camerelor...cateva nopti nu ne-au mai deranjat. Ieri seara insa iar am dat de una pe perdea, plus vreo 2 baby-insecte in cada, plus una azi in chiuveta de la bucatarie. Si am mai patit mai demult in chiveta sa gasesc. Acum nici nu stiu, vin de fapt de pe scurgere, vin SI DE PE scurgere...Nu mai stiu, dar m-am saturat. [bang]
A mai patit cineva asa ceva? Stie cineva despre ce vb?
Aveti sfaturi despre cum as putea actiona sa scap de acest stres?
Astept raspunsuri si pareri.

Curajul nu inseamna puterea de a merge mai departe ci a merge mai departe cand nu mai ai putere ;)

#2
danita

danita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 21 august 2006 - 12:52

sal

incearca si aparatul pt tzantzari si eventual pune niste detartartrant in scurgere , clatesti si apoi pui dop. la cele care nu poti pune dop lasa niste substante ptr toaleta d-alea de actioneaza toata noaptea si nu miros asa de puternic ...



succese





BeBelusca

#3
Denii mic

Denii mic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 21 august 2006 - 14:08

Si eu sunt interesata de subiect. Am furnici in bucatarie de care nu mai scap. Am vazut ca au "casa" la rostul dintre faianta si gresia din bucatarie exact sub masa. Am dat cu Raid de furnici au disparut pe moment (cateva zile) apoi au reaparut. Ce sfat imi dati sa scap de ele definitiv?

Denii mic

#4
anabordea

anabordea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 22 august 2006 - 01:08

Incercati sa luati de la farmaciile veterinare o fiola de REGENT 200 pe care o diluati in 2 l de apa si o pulverizati pe jos prin casa si pe la tocuri (puneti intr-o sticla de spalat geamuri cu pulverizator)..eu asa am scapat de gandacii de bucatarie si furnici (am dat acum 4 ani si de atunci nu au mai reparut). Nu pot decat sa va urez multa bafta!!



Ana, mamica de [zana] Diana Alexia (28.02.2004) si [copil] Daria Oana (6.01.2006)

Album

#5
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 22 august 2006 - 02:16

Va rog sa consultati si topicurile grupate in subcategoria Ingrijirea casei: cum scap de...? in indexul acestei sectiuni!Catalin

Think pink!

#6
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 22 august 2006 - 16:43

Sunt si in Ro....ii avem si noi prin curte - nu i-am gasit in casa, dar terasa e plina...Nu ma bateti - dar mie mi se par simpatice (eu le spun "miriapozi" - caci au multe picioare) Eu am o "problema" cu un soi de viermisori lungi (2-3 cm) f. subtiri si f. negri...Sunt gretosi si oribili...ii urasc!!!

Fiola de REGENT o spala ploaia - are efect temporar - iar spray-uri...mi-ar trebui un bax...

Eu nu am gasit inca solutia...

Pupici mici,
mama_lui_Alex


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -