Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand se face cerclajul?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 11:09

Desi nu de mult a mai fost un subiect pe tema asta, il redeschid pentru a atinge un alt aspect al cerclajului. Eu sunt la doi medici,deorece unul il am pe partea de hematologie, iar celalat am reusit cu el FIV.Cel din urma ma sfatuieste ca ar fi necesar sa fac cerclajul, desi colul meu e inchis,are 4cm aproape , e ferm,contractii nu am avut pana acum,intru in luna a V-a(saptam. 16+ =17).Motivatia dr fiind ca forma uterului e in forma de palnie sa zic asa, asta in opinia dansului in luna mare ar putea sau nu sa creeze presiuni asupra colului si de aici pot sa apara anumite neplaceri...si ca nu vrea sa-si asume riscuri. In alta ordine de ideei, celalat dr,care ma urmareste pe parte de hematologie,si care e si dr ginecolog, imi spune ca nu am nevoie de asa ceva..atata timp cat pana acum nu s-au manifestat contractii dureri etc,si mai ales atata timp cat colul e inchis si ferm...si ca decizia de a face cerclaj i se pare mai mult o"chestiune de a dr de a ma agata ca pacienta"....hmm..se practica si de astea?? Ma stresez f tare pentru ca nu stiu ce sa fac,consider oricum desi e o banala operatie cerclajul,asa am inteles ,un stres in plus, de care poate am sau nu nevoie. Pe de alta parte,cum se zice,odata indrodus "cuiul" mi-a ramas gandul la faptul ca si daca am sau nu nevoie ,nu pot sa imi asum o asa mare responsabilitate si nu am sa ma pot chinuii cu gandul cele 9 luni..ca daca ..ca parca etc. Dr meu,cel care m-a sfatuit sa fac cerclajul...m-a cam luat pe sus, nu mi-a dat prea multe explicatii,desi asa ar trebuii..mi-a zis ca ce imi pun atatea probleme pentru o chestie banala...o fi chiar asa?Pentru ca de la dansul nu am obtinut nici o informatie...ca sa stiu la ce ma astept...m-a surprins atitudinea lui, mai ales ca ne cunoastem de vreo 2 ani....din cauza asta va cer voua mai multe detalii. Va intreb pe voi pe cele care aveti experienta in problema asta, care e stilul de viata cu cerclaj?Cum se realizeaza procedura? Ce riscuri sunt?Se poate ca in urmatoarele luni,colul sa-si modifice lungimea ,fermitatea etc? Eu nu pun problema ca decizia sa o i-au in functie de dr,in cine as avea incredere,nu ma intereseaza asta..ma intereseaza doar ce e mai bine pt bebe..pentru asta as cere si o alta parere eventual. Poate asa ma ajutati sa i-au o hotarare cumva..pt ca sincer nici unul din dr nu m-a convins cu ceva.. [pup] AniS [gravi]si bebelina mea dulce 15+ "Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 11:44

Buna,Anis! In primul rand iti urez sa ai o sarcina usoara si fara probleme, cu sau fara cerclaj. Eu am o sarcina gemelara si doctorita mea, la care ma duc de aproape un an si in care am incredere totala, mi-a facut un cerclaj la 10 saptamani. La mine e mai complicata treba, pentru ca eu am mai avut doua sarcini oprite in evolutie inainte. Acum, fiind doi, de la primul ecograf unde s-au auzit 2 inimioare si s-au vazut 2 mogaldetze (la 6 saptamani) doctorita mi-a recomandat cerclaj. Intr-adevar nu a fost o operatie compicata, s-a facut sub anestezie, am simtit acul dar, a fost suportabil. Am mai stat apoi 2 zile in spital sub supraveghere. 3 saptamani mai tarziu, chiar in ajunul Craciunului am avut dureri si singerare (nu f. mare) si cand am ajuns la ecograf, dupa cateva zile de stat in pat, 2 perfuzii, injectii cu antispasmice etc,etc,etc doctorita a spus ca am facut f. bine ca am facut cerclajul ca unul din bebei sta f. jos, citez: "se sprijina pe firele mele de cerclaj". Acum sunt in saptamana 20, dar deja stau in concediu, la orizontala mai tot timpul, pentru ca la un ecograful facut la 15 saptamani s-a vazut ca a inceput colul sa se deschida .. nu mult, dar suficient ca sa fie un risc de avort foarte mare. Colul meu oscileaza intre 3.2 si 3.7 cm. In concluzie, la mine a fost excelent ca mi-am facut cerclajul. Cum e viatza cu cerclaj ... mmm ... oricum eu nu pot sa spun ca am o sarcina usoara, deci nu stiu daca ar fi fost mai usoara viatza mea fara cerclaj. Dupa cum am spus, stau cea mai mare parte a timpului in pat ... activitatea sexuala s-a redus spre 0 (cam o data pe luna asa .. cand simtitm ca chiar nu se mai poate ...), nu fac nici un fel de efort ... si fac tratament de sustinere a sarcinii (utrogestan, no-spa, gynipral, Gravibinon), mai fac cate o injectie cu scobutil si papaverina cand ma iau prea tare durerile sau am contractii. Asta e povestea mea, dar dupa cum vezi, la mine treburile sunt mai complicate ... Bafta multa si sarcian usoara! Laura

#3
ioana_du

ioana_du

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 22 februarie 2005 - 12:09

Hello Anis ! Hai sa incerc sa te lamuresc. Eu am avut cerclaj facut in saptamana 28 si scos in saptamana 37. Cerclajul este un soi de insailatura a colului, ca sa nu se deschida. Am avut nevoie de asa ceva pt. ca Bianca mea coborase foarte tare (eu sint scunda, slaba, copilul a fost maricel pentru cata sint eu, 3.150kg) si exista riscul unei nasteri premature . Procedura in sine este complet nedureroasa, se face sub anestezie generala si dureaza 10-15 minute. Dupa asta vei avea montata o perfuzie cu glucoza dimp de aproximativ 2 ore. Cerclajul nu este o intervenie cu risc, nu are ce sa se intample rau, din cate stiu eu. Singura problema este ca dupa ce iti este facut va trebui sa elimini cam de tot efortul fizic. Medicul meu m-a pus ca in primele 2 saptamanai dupa cerclaj sa stau numai in pat, sa evit pe cat se poate statul pe scaun. Bine, fireste ca nu poti sa-l elimini total, trebuie sa mananci, sa mergi la toaleta ... Astea trebuiesc facute in timp cat mai scurt si fara sa stai la 90 de grade. Cat mai pe spate posibil! Dupa cele 2 saptamani am avut voie sa ies din casa cate jumatate de ora pe zi, iar dupa alte 2 am avut voie chiar sa merg la birou cateva ore (cu conditia sa nu stau mukt si sa nu se repete des!). Ideea este pana la urma de a evita efortul fizic si apasarea asupra colului. Daca tu spui insa ca ai colul lung si ferm, fara contractii... S-ar putea sa nu fie totusi necesar. Daca as fi in locul tau insa m-as gandi daca pot sa intrerup serviciul (sau daca pot lucra acasa, sau doar 2-3 ore pe zi maxim ), si l-as face. Spare sa fii sanatoasa, sa ai un bebe vioi si nascut la termen. Iti tin pumnii, si am sa urmaresc topicul, sa vad ce ai facut. [pup] Sorry pt. vorbaria interminabila, am baut cafea cu cofeina dimineata asta. [il] Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004) http://photos.yahoo.com/ioana_du

#4
lazy

lazy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 14:24

BunA!Hai sa-ti spun si povestea mea.Am o fetita de 4 ani, pe care am nascut-o prematur ,deoarece la 32 sapt mi s-a dechis nedureros colul.Marele meu noroc a fost controlul de rutina unde, a descoperit dr. ca am dilatatie2. Am stat o luna de zile in spital,cu trat.injectabil,fara cerclaj .Am reusit sa duc sarcina la 36 de sapt. iar copilul avea2,5kg.A doua sarcina am pierdut-o la 20 sapt., deoarece,desi, stia ca am orificiul int. dechis,dr. nu mi-a facut cerclaj pt. ca " aveam contractii".Mi-a dat medicamente si mi-a recomandat repaus total ,dar fara succes.M-am trezit intr-o dimineata cu o usoara singerare ,iar cand am ajuns la spital, dupa 30 min,mi-a spus ca punga e deja in vagin...A-3-a sarcina :am inceput cu monitorizarea de la 5 sapt[sangerari],de la 8sapt repaus si trat. antispastic si hormonal, la 14 sapt--sangerare.CERCLAJ?Nu,col lung inchis!Am mers dupa3 zile la alt medic>>>cerclaj imediat.Initial, am ezitat,de ce 5 doctori au spus :nu ,iar asta :da,dar apoi ,l-am facut la16 sapt.Recomandari:trat pe care il luam deja si sa evit efortul.La 22sapt. colul meu s-a deschis la int....deci, daca nu faceam cerclajul sarcina ere compromisa.Acum am 25 sapt ,si stau lata in pat si iau o graza de pastile dar sper sa am norc sa ajungem la un termen rezonabil.IN CONCLUZIE: cerclajul e o interventie banala dar iti ofera siguranta,si de ce sa regreti mai tarziu?!Iar daca spui ca nu ai contractii ,viata ta va fi neschimbata,nu o sa fie necesar nici un compromis. Prietena mea ,dupa cerclaj,a plecat direct la servici ,a spalat si a facut mancare tot restul sarcinii iar viata sexuala nu a fost deloc influentata.Exista cazuri si cazuri,cert este faptul ca CERCLAJUL ESTE UN PLUS DE SIGURANTA.

#5
lazy

lazy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 15:32

DRAGA LAURA,m-a atras f mult asemanare dintre sarcinile noastre,doar ca eu am o singura mogaldeata.Colulu meu variaza de la o echo la alta intre 3,6 si 4, iar deschiderea orif. int. intre 1,8 si2 cm.DR.mi-a interzis sa mai vin la spital,urmand sa vina el la mine, sa ma consulte clasic, pt a vedea colul.IMI ESTE GROAZA,,de ceea ce ai spus tu"se sprijina pe firele mele de cerclaj"!CUM LE SIMTI MISCARILE?La mine bb e cu capul infipt in deschidera colului,si am zile cand urlu de durere atunci cand misca.Ma loveste foarte jos dar nu stiu cu ce si in ce?Senzatia este asemanatoare atingerii timpanului iar reactia mea instantanee este tipatul.Trebuie sa-ti spun , ca stau perfect lungita DAR cu fundul pe perna .Sotul meu, daca ar putea, m-ar lega cu picioarele de lustra ca sa nu mai solicit colul.Voi inca mai.....o data pe luna?Noi nici nu mai stim ce e aia?!

#6
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 17:34

Draguta Anis, in primul rand nu fii speriata. In cazul meu colul s-a deschis complet intr-o saptamana, saptamana 24, dar eu am avut contractii din luna a 2-a de sarcina si nu au cedat pana la sfarsit la nici un fel de medicatie (am refuzat diazepamul ... pe asta nu l-am incercat). Am facut eco ... colul era bine mersi. Am vrut sa plec la mare ... si parca n-am avut liniste .... si am mai facut o eco la o saptamana diferenta. S-a ingrozit doctorul. Copilul se sucise cu capul si era gata sa iasa. Cu cerclaj l-am dus 9 luni. Probabil doctorul tau nu vrea sa-si asume nici un risc in cazul tau. Vrea ca totul sa fie sub control. Inteleg ca ai avut ceva probleme .... nu-ti mai trebuie si col deschis .... desi zici ca nu sunt semne. Din cate stiu eu (profan) cerclajul se face si preventiv ... fara ca colul sa fie scurtat. Procedura nu e complicata si nici dureroasa. Anestezia e scurta si trece repede ... cu ceva greata. Bbele meu a miscat a doua zi dupa cerclaj .. deci nu imediat. Pleci repede din spital. Te poti increde si in instinctul tau de mama .... daca simti tu ca nu e cazul ..... sau te streseaza prea tare ideea .... Sarcina usoara. Lili

#7
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 17:38

quote:
Originally posted by lazy Sotul meu, daca ar putea, m-ar lega cu picioarele de lustra ca sa nu mai solicit colul.Voi inca mai.....o data pe luna?Noi nici nu mai stim ce e aia?!
Hi, hi, hi .....[:D] Cu cerclaj ... nu prea .... [;)]

#8
coral

coral

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 23 februarie 2005 - 18:12

Sarcina mea este cu cerclaj facut preventiv la 16s. La 6 luni imi venea sa pup doctorul ca mi l-a facut, colul mi s-a scurtat si fara cerclaj as fi repetat experienta urita de anul trecut si as fi pierdut din nou bebelusul. Eu am un col incompetent se deschide cind ii arde lui, fara contractii, ca atare s-au hotarit sa mi se faca cerclaj, operatia in sine se face sub anestezie locala si nu dureaza mai mult de jumatate de ora. Dupa cerclaj am incercat sa merg la lucru dar am renuntat, cel mic se asezase confortabil la iesire si colul a inceput sa se scurteze, asa ca stau acasa. Riscul ar fi in momentul in care incep contractiile la nasterea prematura, ar trebui sa ajungi cit mai rapid la spital sa se taie cerclajul. La 37 saptamini ti-l scoate. Fara[:I], fara efort, consideri ca te-ai aciuat pe un virf de munte si cam asta e... Tu stii ce e mai bine pentru voi, eu as mai intreba si alt doctor, poate a III-a parere sa te ajute. There is a difference between knowing the path and walking the path.

#9
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 24 februarie 2005 - 04:00

Daca ai incredere in dr., atunci mergi pe mina lui si fa cerclajul..Exista un risc de pierdere a sarcinii, e drept, ca si la amnio de exemplu, dar daca dr. considera necesar, fa operatia. Mai departe depinde si de fiecare pacient-eu am facut cerclajul in sapt. 19 pt. ca la eco de atunci au observat ca se scurtase colul de la 3cm la 1,5 (atentie, lungimea colului nu e standard, depinde de fiecare, se face comparatie intre lungimea lui la inceput de sarcina si lungimea la un moment dat a sarcinii, si de aici, incep discutiile daca_colul e scurtat normal sau mai mult decit ar fi normal la acel moment). Dupa operatie, am luat-o mai usurel cu trebile cam o sapt. timp in care am condus masina, am dus copilul la gradi, am mers la sv, dupa care am reintrat in normal-curatenie, cumparaturi, piata, ca de obicei..Daca n-as sti ce s-a intimplat, as spune ca am visat..La fel si cu...primele 2 sapt a fost asa, mai mult fara, apoi, cu mai multa delicatete, merge...numai ca nu prea mai ai kef, mai ales cind pici din picioare de somn[bang]... Daca te hotarasti sa faci operatia, succes si nu te speria de urmari, ele depind de fiecare dintre noi, totusi e mai bine sa nu risti sa pierzi sarcina daca tot e asa de mult-dorita...Succes si fii optimista!

#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 24 februarie 2005 - 11:42

Buna! Iazy, la mine nu e chiar atat de nasol cum pare a fi la tine ...Ii simt cum se misca, dar e o senzatie placuta, deocamdata. Ei se invart mult, cel de jos, sta cand culcat (tranzversal), cand cu funduletzul in jos. Ma mai doare uneori in partea de jos a burticii si mai am cate o contractie, dar sunt suportabile si daca iau gynipral si no-spa si stau intinsa in pat (si eu stau nu perna sub fund) cedeaza. Oricum, pot sa mai ies si din casa, mai fac cate o plimbare de 20-30 de minute pe saptamana, fac cate un pic de treaba si prin casa. Sotul meu, desi ma ajuta f. mult si are grija de mine ca de oul de aur (ma alinta "kinder cu surprize"), e total paralel la bucatarie si trebuie sa fac macar mancare... Ma rog in fiecare zi sa fie bine pana la capat. Doctorita mea a spus ca daca trec de 32 de saptamani cu ei, au sanse mari sa fie bine, chiar daca vor fi micutzi. Iti doresc din suflet sanatate multa si rabdare ... si sa stea bebelul cat mai mult la locul lui, sa se nasca sanatos si fara nici o problema. Laura


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -