Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil deocheat. Stie cineva descantece sau rugaci


65 raspunsuri la acest subiect

#61
Bubbles

Bubbles

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 01:24

In 99% din cazuri votez tot pentru explicatii stiintifice [:)] Dar ramane acel 1% pe care nu pot sa-l uit: unui prieten de familie, un domn serios, care nu credea nici el in orice fapt tangetial deochiului, i s-a intamplat sa-i fie foarte rau. Doctorul care a venit sa-l vada a iesit din incapere si i-a spus sotiei lui "sa gaseasca o baba". Cand batranica a sosit, nu ni s-a permis sa stam in incapere, in schimb, fiind vara si geamul casei era deschis, am tras cu urechea: i-a bolborosit acolo peste o jumatate de ora, initial tipul nu se putea ridica din pat, spunea ca nu poate sa respire, era confuz. La plecare, el a condus-o pe batrana si i-a sarutat mana. Am fost cu totii uimiti (sa nu spun "socati"...), l-am luat la intrebari, si a spus doar ca nu are nici un sens sa ne convinga de ceea ce a fost cu cateva minute inainte. De aceea, cum spun si fetele... mai bine sa fim sanatosi cu totii si sa n-o patim! [flo] Bianca

#62
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 16:52

De ce nu putem sa acceptam pur si simplu anumite lucruri sau intamplari? Nu trebuie ca totul sa fie demonstrat stiintific. Desi sunt o "cautatoare", nu incerc sa-mi explic chiar tot ce se intampla.
Am fost de multe ori deocheata si rugaciunile si carbunii m-au ajutat.


Antonela & Andrada

#63
pfekete

pfekete
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 22:01

Interesant subiect!... N-am apucat sa citesc toate mesajele, dar mi-am dat seama ca parerile sint impartite in ceea ce priveste deochiul...Si eu sint o adepta a stiintei, nu cred in deochi in sensul "babesc" al cuvintului, adica cineva se uita urit, etc... DE ce unele lucruri/evenimente nu pot fi explicate stiintific? simplu pt. ca stiinta e in continuu progres, ce nu putem explica azi vom pute explica in viitor, dar oricum sint limite, de ex. nu vom pute explica niciodata infinitul... Cred, si e dovedit stiintific ( mai ales in medicina traditionala asiatica) ca exista fluxuri de energie in om si pt. ca fiecare om e diferit de altul exista anumiti oameni care poseda mai multa energie si chiar pot sa o tranfere altora sau pot influenta nivelul energetic al altcuiva...parerea mea e ca aceste "deochiuri" au la baza o astfel de poersoana mai deosebita in sat, care de fapt influenta in bine fluxul energetic al unei persoane/copil bolnav si "ca prin minune" (bineinteles ca nu era nimic observabil!) persoana se simtea mai bine! In concluzie, nu cred in ata rosie, carbuni,haine pe dos, etc (fetita mea e f. bine fara aceste chestii, chit ca se mira unii de ce nu le fac), la fel cu taiatul motului (scuze pt. cei ce cred in asa ceva, mie mise pare fara nici un sens).

#64
pfekete

pfekete
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 22:05

Bineinteles ca cred si in autosugestie si de aceea unii se simt mai bine dupa o rugaciune, descintec, etc...oricum, "cauza scuza mijloacele" si le recomand celor ce cred sa continue pe aceasta pista.

#65
Adina

Adina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 23:46

Eu nu cred in deochi. Nu am cunoscut personal pe nimeni care sa fi suferit din cauza unui deochi. Nici nu mi-as fi imaginat ca atit de multe DC-iste ar putea crede in asa ceva. Dar se vede treaba ca a crescut considerabil numarul membrilor de cind nu am mai fost pe aici.... Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa isi vindece copilul cum crede mai bine. Eu intreb mamicile care au apelat la descintece, carbuni aprinsi si alte alea...dupa trecerea pericolului au discutat deschis cu medicul pediatru prin ce au trecut? Si i-au spus cum au procedat? Si medicul ce-a spus? Mai folosesc metode de genul asta si in cazul altor afectiuni? Ca daca are efect aici de ce nu ar avea si in alta parte..... Si cu dedicatie speciala pentru Xenocid: eu te ajut cu mare placere jumatate din portia de reviste.[pofta][:)][:)][:)]

#66
gabdyd

gabdyd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 01:29

daca nu ii dai copilului sa suga vreo zi si-o noapte pentru ca ti-a interzis doctorul (luam un medicament) sau esti departe de el, dar nu ai nici o intentie sa il intarci atunci inseamna ca l-ai intors de la san? Nu cred, dar cand mi s-a intamplat m-a cantat un pic soacra-mea ca nu e bine, ca se face fata strigoi [alcool], etc., de-mi venea sa o strang de gat [bruta] si am tras automat concluzia "foarte logica" ca daca asa spune ea atunci sigur nu e adevarat. [:D][:D][:D] De regula eu nu cred in deochi, am avut de cateva ori niste stari mai ciudate dar cred ca in mare parte se datoreaza stresului iar in privinta copilului am alta sucenie, cred ca astia micii simt oamenii, stiu care e bun si care e rau iar starile astea de asa zis deochi sunt de fat reactiile lor de protectie la persoana in cauza si de semnalare a faptului ca ceva nu e in regula. Sau nu?[ups] cde


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -