Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil deocheat. Stie cineva descantece sau rugaci


65 raspunsuri la acest subiect

#1
Doris-Alina

Doris-Alina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.287 mesaje

Postat 12 februarie 2005 - 22:37

Cum se procedeaza cand copilul este deocheat? Poate fara intentie,sau de drag,sau se uita dubios vreo baba,copilul se deoache.Cum se manifesta? este agitat,plange fara motiv, se inroseste la fata si arde parca ar avea febra, desi nu are. Ce poti face decat sa spui rugaciunea Tatal Nostru,si sa-l stropesti cu apa sfintita? Exista alte rugaciuni,sau descantece pentru asa ceva? A mai trecut cineva prin asa experiente? doris

#2
Kittie

Kittie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 12 februarie 2005 - 22:46

Mie mi-a iesit numai cu Tatal Nostru... :( Sper sa va treaca si voua, sa dea Domnul.. Si i-am pus un snuruletz roshu de atunci.. [pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )

#3
Elly1977

Elly1977

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 00:28

De obicei cand Daria este deocheata, spun Tatal Nostru de 9 ori si trece. Dar am patit-o urat de tot acum 3 sapt. cand mi-a deocheato o colega de serviciu, o persoana cu ochii foarte albastri si intoarsa de 3 ori de la san. Singura solutie a fost sa-i aprind lumanarea de la botez si sa-i citesc din cartea de rugaciuni. Pentru unii deochiul poate fi doar o superstitie dar eu cred ca exista si e foarte nashpa. Elly "Asta-i viata, astea-s conditiile, deci descurca-te!" (Sorin Preda)

#4
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 00:42

si eu sunt convinsa ca deokiul exista si ca poate fi chiar foarte,foarte nasol cateodata. Marceste foarte frecvent deochiat si e asa miorlait si plangacios si nervos,rosu la fata.II spun Tatal Nostru dar il pun si pe tata sa.l descante,chiar prin telefon.Dupa descantec trebuie sa schimbe locul.Daca e deokiat in timpul descantecului incepe sa caste,mai tare,chiar pana la lacrimi sau mai putin,depinde de deoki.Si culmea e ca trece. Stiu ca bunica ma descanta cu carbuni stinsi,chiar mi-a scris descantecul dar habar n-am pe unde o fi. o sa.i pun si snurulet ,dar pana la urma tot rugaciunea e de baza. http://www.desprecop...me=mamica dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos....lbum?.dir=/5ee0

#5
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 01:44

Eu am fost deocheatza de multe ori si pot sa va spun ca este o stare fff urata, ceva intre lesin si nu stiu ce...mai sus de lesin... este oricum foarte urat. Mie imi stingea mama carbuni, adica ardea chibritele si punea in apa doar carbunele de la chibrit, si facea de 9 ori cruce cu chibritul iar mai apoi imi dadea sa beau apa aceea, in timpul asta nu era voie sa vorbeasca. Si imi trecea destul de repede. Deochiul nu e o gluma.

quote:
o persoana cu ochii foarte albastri si intoarsa de 3 ori de la san
ce inseamna ? ca am mai auzit acest termen si nu stiu ce inseamna.

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI
[flo]flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

#6
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 06:49

Ana: intors de la san e copilul care este intarcat, dar apoi dupa cev avreme i se da din nou sa suga la san fie pentru ca mama cedeaza presiunilor copilului, fie ca-i este mila de copil. Si mama mea a fost intoarsa de la san si are ochiii negrii-negrii si nu s-a sfiit sa o deoache chiar pe soru-sa...[mariaj]

#7
deliak

deliak

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 12:03

Pe mine m-a invatat bunica-mea sa-i iau benghi,adica inainte de a iesi din casa ii dai cu mina pe la calcai si spui "cum nu se deoache calcaiul tau,asa sa nu te deochi nici tu" si apoi ii faci o cruce pe frunte.Acum depinde si cat de tare crezi in chestia asta. Sau ,daca mi se pare ca cineva se uita mai lung la el,atunci spun asa printre dinti:"ptiu,ptiu,nu fii de deochi" ,sa nu ma vada careva ,ca dupa aia zic ca-s nebuna. Si mai este si varianta cu Tatal nostru ,care este cea mai "legala" si mai sigura,ii spun Tatal nostru,pana se linisteste. Mami Karla &Darius [copil](05.09.2003)

#8
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 12:56

Iselin, cu riscul de a o supara pe Doris-Alina, mai intervin cu o intrebare, e ceva rau chestia asta cum zici tu?ntreb pentru ca Stefan avea 3 saptamani cand eu a trebuit sa ma internez in spital 2 zile si copilul a stat acasa cu tati cu lapte praf iar mai apoi eu am continuat sa-i dau san.... mi-a mai spus cineva ca ar trebui sa-l intzarc daca nu i-am dat lapte de la mine o zi si o noapte dar mie mi s-a parut chiar stupid sa intarc copilul la 3 saptamani.

Doris-Alina, te rog sa nu te superi ca am intervenit peste subiectul tau, nu am considerat necesar sa postez unul nou.

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI
[flo]flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

#9
ver@

ver@
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 13:11

Ana eu nu consider intors la san ce s-a intamplat in cazul tau pt. ca in primul rand tu nu te-ai hotarat sa il intarci si apoi te-ai razgandit sa ii dai iar san.A fost doar o pauza m-ai mare intre mese si atat.Doar in cipa in care te vei hatari sa il intarci si peste cateva ore cedezi atunci inseamna intors la san.Bine ai facut ca nu l-ai intarcat. Dar sa vedem si alte pareri. Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.web...m/user/vgv_vera

#10
Doris-Alina

Doris-Alina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.287 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 13:44

Ana,stai linistita,nu m-am suparat! Va multumesc pentru raspunsuri.Cred ca de acum incolo o sa-i dau gfetitei mele ceva pe dos. doris


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -