Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tricotaje


47 raspunsuri la acest subiect

#11
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 12:33

Si mie-mi plac foarte mult lucrusoarele tricotate.

Am pentru Oana (1 an si 7 luni: pantalonasi pentru iarna (rosii, albastri, roz, albi), am pulovarase de multe feluri (cu nasturei, cu fermoar sau fara), caciulitze, sosetele, botosei.



Nu eu sunt insa autoarea lor, ci mama si matusa mea.

O sa pun neaparat poze, sa le vedeti, fiindca sunt foarte reusite.

[flo]



Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)



ALBUMUL OANEI MARIA

#12
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 12:46

Va plac poncho-urile ?

Mie da. Iata ce am gasit:



1

2

3

4

5

pentru copilasi





Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)



ALBUMUL OANEI MARIA

#13
danyelana

danyelana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.833 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 14:14

Si mie imi place sa tricotez ba chiar am avut o perioada cand tricotam enorm (plovarase de copii cu tot felul de maimutoi, plovare pt mine) dar in ultimul timp nu am mai facut nimic.

Cand am fost in tara am luat o pereche de andrele de la mami pt cazul ca ma va apuca iar harnicia dar saracele zac in dulap de atunci.

Curaj fetelor la tricotat.
Daniela

Dumnezeu sa ne ajute la toti

#14
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 14:39

he he, poncho mi-am tricotat eu acum o luna [:D], si le-am 'imbolnavit' pe toate colegele cu el, toate vor poncho acuma [olala]
Sa vad cum fac, poate reusesc sa pun niste poze.
V-am pupat si spor la tricotat [pup]

Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

#15
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 14:50

iaca revin si eu cu link-urile mele (doar cele preferate). Am incercat azi-noapte sa postez da' bineinteles ca mi-a decedat net-ul:

http://www.knitty.com/archive.html

http://www.knittingonthenet.com

http://freeknittingp...s.blogspot.com/

http://www.craftown.com/knit/baby.htm

http://www.theknitti...nv-patterns.htm

http://www.boutondor...ille=7&Langue=1

si o multime de link-uri la

http://www.your-knitting.co.uk/





Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]

poze iara poze poze din nou

intalneala

#16
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 15:01

si acum raspunsuri:

eu cunosc "sportul" asta din pruncie, e o adevarata traditie: bunica tricota si goblena, mama tricoteaza si gobleneaza, eu am goblenat (dar am lasat-o balta ca mi se pare stresant) dar tricotatul mi se pare chiar relaxant.

Partea cu facut/desfacut cred ca nu o stapaneste nimeni ca mine: am facut un fular intr-un an, in timpul asta l-am terminat si l-am stricat de vreo 3 ori ca nu iesea cum vroiam eu. Partea cea mai haioasa e ca nu ma hotaram ca nu-mi place decat dupa ce eram aproape de final :)

I-am facut baietelului un plovaras o dulceata (asa mi se pare mie ca e facut de mine). Era aproape gata cand mi-a picat fisa ca modelul pe care il tricotam eu nu se potrivea deloc cu pestriteala materialului (fusesem prea incantata ca mi-a iesit modelul)

Acuma tricotez un plovar cu maneca scurta pt mine. Asta: http://www.knitty.co...03/PATTbob.html

Am terminat fata dupa ce am desfacut de doua ori: odata incepusem sa scad prea tarziu, odata incepusem raglanul pe dos in loc de pe fata.

Ana68: bobine de bumbac adica acelea cu care se croseteaza (sau bat campii cu gratie?)

Bogdanai: incearca sa lasi mainile mai relaxate, asa pateam si eu dar intre timp am vazut ca pot as tricotez si fara sa strang andrelele si nu-mi mai apar nici bataturi [pup]



Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]

poze iara poze poze din nou

intalneala

#17
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 23:07

Buna seara doamnelor,[:D]

Ma bucur ca subiectul abordat de mine vi se pare interesant si
cel mai mult ma bucur ca am reusit sa cunosc atatea doamne pasionate de tricotat si de la care voi avea de invatat.
Devylla,sa stii ca nu iti trebuie curaj sa te apuci de treaba...totul e sa vrei si sa ai multa rabdare.Asa ca iti doresc :MULT SUCCES![:D]
Dana,m-ai facut curioasa rau de tot...Abia astept sa vad lucrusoarele "construite"de bunici si matusi...Recunosc ca sunt in pauza de inspiratie .Site-urile puse de tine sunt faine,poncho-urile sunt super,iar de hainutele pentru bebici...ce sa mai spun?O sa incerc si eu sa fac un poncho,nu m-a dus capul [batcap]pana acum sa incerc si de fapt nu m-am gandit sa fac unul vreodata...Interesant!Apropos:ti-am vazut printesa in album...ce mai?![ispita] si frumoasa si harnicuta?mama mia...e superba pustoaica![zana]Abia astept sa pui poze cu ea in tricotaje! [pup] Pupici la printesica!
Danyelana,oare ce pierzi daca te apuci si tu de tricotat din nou?!Si daca ai posibilitatea pune,te rog,poze cu lucruri facute cu manutele tale,sa vedem si noi.[:)]
Bruxinha,abia astept sa vad ponchoul tricotat de tine.Te rog adauga si detaliile de fabricatie.[;)]
MariaI,fain pulover iti faci!Eu nu stiu cum trebuie facuta rascroiala aia de la sub brat pana la umeri ca sa iti iasa asa...pe diagonala...[bang]habar n-am.Cum se scad ochiurile si cum unesti fata si spatele cu manecile?[bang][batcap]Iar bobinele de bumbac poti sa le si crosetezi.Fustita cu bretele a Luanei,cea alb cu roz,am facut-o cu croseta(nu ma intreba cum ca nu stiu sa-ti explic,pur si simplu am lucrat la intamplare).Dar Luana a avut vara trecuta rochite din bobine de bumbac facute pe andrele circulare.Imi place cum se lucreaza materialul asta de bumbac pe andrele si pot face model spart,cu fel de fel de gauri si forme...Nu e pretentios si pica fain,un pic greu...
Fetelor,acestea fiind scrise,va doresc sa fiti iubite si copilasii sa-i aveti sanatosi.Spor la tricotat![recevere][pup]

Ana-Maria

#18
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 23:49

Ana: eu lucrez dupa indicatiile alora de pe site, daca o sa-mi iasa o sa ma bucur, daca nu, desfac si o iau de la capat :)



uite nu pusesem link-ul asta:

http://www.bergerede...heque/home.html



PS; eu tot n-am priceput care sunt bobinele de bumbac da' ma duc maine la mercerie si o zapacesc pe tanti pana ma lamureste [pup]



Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]

poze iara poze poze din nou

intalneala

#19
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 22:51

Salutari,



MariaI,nu stiu cum reusesti si te felicit pentru asta,dar eu una nu am reusit niciodata sa lucrez dupa indicatiile scrise...In primul rand eu nu cunosc termenii,nu stiu ce inseamna,de exemplu "se ia ochiul prin rasucire" s.a.m.d...Asa ca daca nu mi-a aratat nimeni "pe viu" cum se face...mucles!raman prostita!Cand vad o poza incerc sa imi dau seama de detalii si cam cum s-ar putea "construi",apoi incerc si eu pana iese ca in poza.Am mai zis:sunt o novice in tricoteli si de aceea,intotdeauna,imi place sa intreb si sa invat,caci am invatat singurica...

Bobinele alea de bumbac sunt de culori diferite,rotunde si nu seamana cu macrameul....Si nu vad de ce nu a-i intreba?!Poate cu ocazia intrebatului gasesti ceva sa-ti placa...

Toate cele bune tuturor si....spor la treaba!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#20
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 23:52

Ana m-ai lasat masca cu "se ia ochiul prin rasucire" [alcool], de obicei citesc instructiunile cap-coada si daca mi se pare ok (adica vb pe limba mea) ma apuc, daca nu, asta e caut altceva care sa-mi placa.



Am cumparat azi revista bine pentru mine (a devenit un reflex, nu ma incanta f tare dar tre' sa o cumpar, sunt putin colectionara si greu ma rup din sirul colectiei) si avea un supliment cu tricotaje si vreo doua costume de baie crosetate. Ce parere aveti? Pe mine ma cam tenteaza





Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]

poze iara poze poze din nou

intalneala


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -