Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tricotaje


47 raspunsuri la acest subiect

#1
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 12 aprilie 2005 - 23:07

Recunosc sincer ca nu am avut rabdare sa caut in toate subiectele despre tricotat si de aceea m-am decis sa deschid un nou subiect pe aceasta tema.
Ma pasioneaza axest lucru si intotdeauna ,cand timpul imi permite,imi ocup orele libere cu aceasta indeletnicire...De multe ori hainutele facute m-au salvat din anumite situatii si mi-a umplut sufletul de fericire aprecierea celor care au primit lucrurile facute de mine si bucuria lor.
Asa ca,daca sunt pasionati de aceasta indeletnicire m-as bucura tare mult sa citesc impresiile lor legate de acest hobby si,mai mult,doresc din suflet sa aflu despre modele noi si tipare si...tot ce inseamna acest hobby....Am sa pun in curand si poze cu ceea ce am realizat eu,cate mi-au mai ramas.
Doresc tuturor tot binele din lume si...

Ana-Maria

#2
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 00:09

[flo]M-am gandit sa pun totusi niste poze frumoase aici,dar nu sunt ceea ce eu am realizat.Sunt luate de pe un site de tricotaje...Sper sa va placa si sa va inspire...[:D]
http://pg.photos.yah...album?.dir=3bc2

Ana-Maria

#3
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 01:03

ohoo

in prima clipa am crezut ca tu ai facut toate alea si vroiam sa-mi spui si mie cum facusi plovarasul cu ursulet, da' dupa citii mai bine si m-am linistit

mai am si eu vreo cateva link-uri daca vrei

intrebare: de unde cumperi materiale ca eu m-am plictisit de acrilicul asta pe care-l tot gasesc?



Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]

poze iara poze poze din nou

intalneala

#4
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 11:14

Vreau eu linkuri, poze, sfaturi, tot ce aveti de dat [:D]
mi-am redescoperit aceasta veche pasiune, am observat ca ma relaxeaza cand sunt prea obosita sa citesc. Am cautat intr-una pe net carti despre tricotaje, stiu ca existau, au disparut toate [q]
Asa ca orice sugestie-ajutor-sfat din partea voastra mi-ar prinde tare bine.
[pup] fetele harnicute

Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

#5
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 12:08

Mijto intr-o vreme ma ocupam si eu cu asta...dar din pacate m-am lasat pagubasa ca am vazut ca nu prea ma pricep





'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

#6
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 19 aprilie 2005 - 21:13

Salutare,salutare,[hia][hia][hia]
Uau!!!!![wow]Tare ma bucur ca ati raspuns aici...Multumesc![:)][:)][:)]
Am deschis subiectul asta pentru ca eu sunt o fana tricotaje.Eu am cunoscut tarziu "sportul" asta care nu se prinsese nicicum de mine.Dar colega mea de servici de atunci isi facea niste lucruri asa de faine...de ma oftica la culme.[bang]Si,ca o fata buna ce este si o adevarata prietena,s-a pus cu gura pe mine,mi-a cumparat andrele si ate si m-a invatat sa lucrez.Am avut mentor tare bun.Asa ca ... a devenit hobby-ul meu si nu numai:au fost vremuri cand nu imi puteam permite nici macar o batista sa cumpar,darmi-te o hainuta la copil.Iar acest "sport" m-a scos din nevoie,iar Alex a avut si pantaloni si jacheta si plovarase...etc,etc,etc...
Marial,imi pare tare rau,dar nu eu sunt autoarea hainutelor ...As fi vrut eu...Pozele sunt luate de la berroco knits sau hannaanderson.Eu am tot cumparat acriluri de astea,ca au venit multi copilasi pe lume in familionul meu si am tot facut costumase...Dar aici,in Timisoara,exista o piata unde aduc oamenii de pe afara materiale si mai cumpar de acolo,la preturi acceptabile.Si am mai incercat si cu bobine de bumbac pentru hainutele de primavara-vara.Se lucreaza foarte frumos si ii confera hainutei tricotate un aer...cum sa spun?![zana]..,parca ar fi ceva de gala.Eu i-am facut recent fetitei mele o fustita pentru vara asta din bumbac.In general aici se gasesc materiale cam de tot felul,bani sa ai!
Brunxinha,sunt de acord cu tine 100%[^][^][^][^][^].E cel mai relaxant lucru,sport,activitate...Spune-i cum vrei[^][^][^]...Si eu am descoperit linkuri si site-uri cautand prin google.Incearca http://www.berroco.c...his_season.html .Poate te ajuta cu ceva.
Devylla,sa stii ca nu-i greu deloc.Si eu am zis asa pana am prins spilul...Ai impresia ca totul se repeta.Bine,nu sunt o experta in tricotat,nu am pretentia ca stiu sa fac orice,nicidecum,dar ce am vazut am incercat sa fac si eu.Daca a iesit bine,daca nu am mai incercat si de nu am reusit m-am lasat pagubasa pana cand am gasit pe cineva mai priceput ca mine ca sa imi raspunda.
Cam asta ar fi...Daca aveti ceva "construit" de manutele voastre puneti poze[foto] .Si astept si eu sugestii si noutati...[disco][floare3][pup]
Sa aveti o saptamana buna si sa fiti iubite...[recevere]

Ana-Maria

#7
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 01:00

Am pus cateva poze cu cateva din"creatiile" mele.Acestea mi-au mai ramas si sunt utilizate de catre copiii mei,restul le-am dat deja cadou.
http://community.web.../user/petenchea


P.S.Rochita de vara cusuta este "construita" de mine acum 2 zile in urma.Am vazut una pe www.hannaanderson.com si am facut si eu un tipar asemanator.Sper sa va placa...


Ana-Maria

#8
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 15:32

Si mie mi-ar place, si stiu punctele de baza, dar n-am rabdare. Lucrez incet, pt ca ma dor degetele si ma umplu de bataturi. Am o alunita exact unde freaca andreaua si mi-e cam frica s-o stresez.
Mi-am facut un fular in bob de orez acum vreo 15 ani si-l port si-acuma. Mi-am mai facut o vesta alba scurta din mohair, pe care-am desfacut-o de 2-3 ori, ba imi iesea prea larga, ba prea strimta, pina la urma cred ca zace pe undeva neterminata, ca am descoperit ca nu-mi place mohairul. Singura realizare mai mare a fost un pulovar scurt, din lina neagra, care acum mi-a ramas mic :)
De atunci nu m-am mai bagat la chestii de imbracat, pt ca pina le fac, in ritmul in care lucrez ... ma plictisesc si ma duc sa-mi cumpar una de gata!
Acum fac o patura de petice, de fapt lucrez la ea de cind eram mai mica, si intr-adevar ma relaxeaza. Cind am timp mai fac un peticel; din toate resturile de ata, de tioate felurile si culorile. Cind string mai multe petice le cos unul de altul si fac fete de perna decorative, sau huse pt scaune, mai am pina string de-o patura!


Boghi

http://community.web...m/user/bogdanai

#9
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 00:35

Salut,

Bogdanai,interesant ce ai scris despre patura...Si pe mine ma batea gandul intr-o vreme sa fac asa ceva,dar m-am lasat pagubasa caci nu am rabadarea de a strange petic cu petic.Vezi?!Spui ca nu ai rabdare,dar uite cata rabdare ai sa strangi atatea petice de atata timp....E o vorba:cu rabdarea treci marea!Asa o fi!Iar la chestia cu tricotatul...ce sa-ti zic?Iar iti trebuie rabdare,asta e!Si un pic de perseverenta.Sa stii ca si eu cand incep ceva sa tricotez,pana nu desfac de cateva ori tot ce incep,nu-mi iese asa cum vreau.
Iti doresc spor la treaba si tot binele din lume.
http://community.web.../user/petenchea

Ana-Maria

#10
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 12:09

uite cu subiectul asta parca am prins mai mult curaj si as incerca din nou cu speranta cs voi reusi.cele necesare le am doar sa imi fac curaj[biz]





'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -