Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Perete verde


17 raspunsuri la acest subiect

#1
coralia_popa

coralia_popa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 14 august 2006 - 21:09

Ne-am apucat sa zugravim sufrageria, nu noi ca nu avem timp, dar avem un nene mester. Sotul vrea un perete verde, ca asa i s-a pus lui pata. A mai facut cineva asa ceva? Care perete? Cu ce culoare a vopsit restul camerei? Dar tavanul?



Coralia si bebe Ioana(2 noiebrie 2004)

#2
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 14 august 2006 - 21:28

Eu am mai vazut dar nu verde, in sufragerie (era pe en fel de mov-bordeaux). Peretele respectiv e mai inchis la nuanta decat restul camerei..
Tavanul era lemn ca pe aici cam asa se poarta, deci fara culoare (vopsit)..

Dar sotul tau cum isi imagineaza restul camerei?


p.s. eu tin cont si de mobilierul camerei respective. De ex. pt sufra eu am sofa maro, talouri in nuante de negru, rosu si maro si mi s-ar parea aiurea sa vopsesc de ex. verde (asta ca exemplu)

Parerea mea [^]


#3
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 14 august 2006 - 21:49

Coralia,iata aici un fel de test cu diferite culori.
Alegi intii o culoare din careul sting,dupa care incerci so o potriversti cu alta culoare din careul drept.

http://www.wohnidee....ster/index.html

Mie personal imi place mult culoarea verde, mai ales oliv,se asorteaza super cu nuante de creme/bej/bordeaux



Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web...astella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."


#4
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 14 august 2006 - 22:48

eu am mai vazut un singur perete verde si de fapt am vazut incaperi in care fiecare perete avea alta culoare, inclusiv tavanul, arata bestial...si eu imi doresc in living un perete visiniu si vopsit cumva neregulat, iar formele neregulate sunt date cu vopsea groasa si cu pensula...



No, vidiazni!

#5
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 15 august 2006 - 21:47

Eu as face tot peretele verde, si restul camerei alb, asa va iesi in evidenta. Peretele ar trebui sa fie (in ochii mei [:D]) cel pe care vrei sa-l scoti in evidenta, cel cu mobila, mai incarcat eventual. Nu as colora peretele unde am canapelele..asta depinde si de mobila si de voi. Este o parere strict persoanala. Poate ar fi mai usor daca ai spune mai multe despre mobila, canapele, culoare, tesatura, material...conteaza toate si conteaza si cum va place voua[:D]



POZE: EMANUEL[testoasa], LA MARE[beach],MAMININA[8**],MOTI[pis], CASUTA[pegeam],FLORI[bis]

#6
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 15 august 2006 - 22:02

Eu am facut sufrageria toata pe verde: tavan+2 pereti lungi verde-galbui, iar cei 2 pereti mai ingusti verde crud. Nu arata rau, dar se putea si mai bine (ma refer la nuante).

Cred ca verdele e mai evidentiat de galben, e mai cald decat alb, acum depinde si de culoarea mobilei, iluminare etc.

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#7
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 16 august 2006 - 16:44

Noi am vopsit in verde bucataria. Am vrut o nuanta de verde ceva intre oliv - kaki - culoarea oului de rata, nu stiu cum sa-ti explic. Trebuie sa fii f. atenta insa cum cade lumina pe peretele respectiv, daca e in lumina -poti incerca o nuanta mai inchisa decat cea pe care o doresti ca sa obtii efectul vizual dorit.
Succes!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)


#8
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 16 august 2006 - 18:29

si eu imi doresc sa colorez un perete in verde dar nu prea imi dau seama daca se potriveste cu culoarea mobilei, pe care vreau sa o iau in culoarea aceea maro inchis (wenge) cu crem.
si am vazut in sphera center, la un stand al unui italian un perete vopsit verde crud in modelul stucco veneziano. superb. ma gandeam sa apelez la el sa imi faca si mie un perete, l-am intrebat si ma costa cam 80 E 6m2, cu manopera si vopsea.

deci, ce parere aveti, s-ar potrivi verdele cu mobila wenge?

o zi minunata,Mari

#9
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 16 august 2006 - 19:06

quote:
Originally posted by nemary

si eu imi doresc sa colorez un perete in verde dar nu prea imi dau seama daca se potriveste cu culoarea mobilei, pe care vreau sa o iau in culoarea aceea maro inchis (wenge) cu crem.

deci, ce parere aveti, s-ar potrivi verdele cu mobila wenge?





Wenge e o culoare f. inchisa si destul de neutra, as zice eu. Nu ar fi nici o problema sa mearga cu verde. Nu uita sa iei in calcul insa si celelalte lucruri din camera (covor, canapele etc.)

[hopsieu]

#10
coralia_popa

coralia_popa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 16 august 2006 - 20:00

Multumesc pentru raspunsuri!

Ne-am hotarat, facem verde peretele cu geamul: o nuanta destul de intensa din gama de verde spre galben. O sa-l combinam cu un soi de bej si cu un soi de bordo-visiniu (doar niste detalii, pentru accentuare).

Am gasit un program care mi-a placut mult care te ajuta sa-ti faci un Preview la cum o sa arate casa dupa vopsire:

http://www.behr.com (Smart Color)

Programul asta ne-a ajutat sa gasim combinatia, care ne-a placut destul de mult.

Avem noroc ca planuiesc sa inlocuiesc covorul, perdeaua si ca le voi putea cumparat asortate. Mobila este destul de neutra, iar patul este undeva pe langa acea coloare de accent.

Va spun cum a iesit :-)





Coralia si bebe Ioana(2 noiebrie 2004)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -