Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Invatamantul la distanta


31 raspunsuri la acest subiect

#21
croco21

croco21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 08 octombrie 2007 - 12:49

Cristina, cred ca ti-am raspuns, am dat reply la mesajul tau. Nu ma prea pricep, unde vad daca am trimis sau nu mesajul?
quote:
Originally posted by cristi22na
croco21 si eu m-am inscris anul asta la cig la id in bucuresti.as vrea sa vb pe mp despre facultate.
[url="http://community.webshots.com/user/croco21"]

#22
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 09 octombrie 2007 - 20:38

Fetelor,ati fost la deschidere?S-a discutat ceva despre acreditarea acestei forme de invatamant?La noi deschiderea a avut loc sambata la ora 10 dar nu am putut ajunge pt. ca am fost la job...sper din tot sufletul sa se rezolve aceasta problema si sa nu ne trezim ca am pierdut timpul si banii in zadar!







Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE





#23
crissandrada

crissandrada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 10 octombrie 2007 - 12:29

Si eu am facut o facultate de stat dar la ID respectiv Al. I. Cuza -Iasi si nu a fost deloc usor. Profesorii erau de la zi si de multe ori uitau ca noi suntem la ID si avem servici si familie. Ne cereau acelasi lucru ca si la zi, singura diferenta era ca noi aveam cursurile si teoretic nu ar fi trebuit sa fie obligatorie prezenta la cursuri. DAR erau profesori care tineau cont de ea la examen. Am terminat-o anul trecut cu diploma de licenta la care deasemeni am muncit o gramada si mi-a tremurat fundul .



Criss [gravi] cu Alexia Ioana [fetita] si Andrada - printesa noastra![zana]





#24
rodikutza

rodikutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 13:54

Camelia,si eu sunt inscrisa de anul acesta la Spiru Haret la MFCla cursuri FR.Sambata acum am deschiderea si ma voi interesa in mod special de acreditare,daca vrei.O sa te tin la curent cu ce am aflat.Eu n am stiut ca sunt probleme cu acreditarea.

#25
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 16:18

rodikutza,cei de la facultate nu vor spune niciodata ca nu-s acreditati,mie mi-au zis tot timpul ca nu sunt probleme de genul asta dar am citit HG,semnata de primul ministru,in care se spunea clar ca incepand cu anul 2007/2008 formele de inv. ID si FR nu mai sunt acreditate!!!Am sa caut textul si am sa-l postez aici!!!

Tu din ce localitate esti?







Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE





#26
rodikutza

rodikutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 18:23

Camelia,eu sunt din Bucuresti.Am citit pe forumul facultatii si acolo scrie ca este autorizata.O sa ma interesez care e diferenta dintre autorizare si acreditare.Si mai vorbim.Pa.

#27
cristi22na

cristi22na

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 19:06

eu ma duc duminica la deschidere, sunt la contabiliate id in bucuresti.

#28
rodikutza

rodikutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 22:43

Fetelor,sa stiti ca azi am fost la deschidere la "Spiru".Pro decana a spus ca stie ca s au facut valuri in presa privitor la acreditari,dar nu trebuie sa ne facem griji ca totul e in ordine.Acum nu prea stiu ce sa mai cred.Merg si eu inainte si vad ce se intampla peste trei ani cand voi termina(sper).Nu?Voi ce ziceti?Va pup pe toate si va doresc mult SUCCES.

#29
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 13:11

Citat:

DEZBATERI PARLAMENTARE

Sedinta Camerei Deputatilor din 22 octombrie 2007



Prezentarea pe scurt de catre deputati a interpelarilor adresate membrilor Guvernului:



Domnul Eugen Nicolicea:

Dau cuvântul domnului Paul Magheru.



Domnul Paul Magheru:

Domnule presedinte,

Stimati colegi,

Am formulat doua interpelari.



Prima se adreseaza ministrului muncii, familiei si egalitatii de sanse. Obiectul interpelarii l-am formulat sub forma de deziderat, adica discriminarea existenta între diversele categorii de pensionari trebuie eliminata, întrucât este injusta si neeuropeana.



A doua interpelare se adreseaza ministrului educatiei, cercetarii si tineretului si are ca obiect stoparea degradarii învatamântului superior prin proliferarea aberanta a formelor de scolarizare prin frecventa redusa si la distanta la Universitatea "Spiru Haret" din Bucuresti.



Rar mi-a fost dat sa întâlnesc o mai aberanta interpretare a legii decât în scrisoarea deschisa a rectorului Universitatii "Spiru Haret", prof. univ. dr. Aurelian Bondrea, adresata primului-ministru al Guvernului Calin Popescu-Tariceanu. Faptul ca Legea învatamântului nr. 84/1995, la art. 60 alin.(1), stipuleaza ca: "Formele de învatamânt seral, cu frecventa redusa sau la distanta pot (s.n.) fi organizate de institutiile de învatamânt superior care au cursuri de zi", îl "îndrituieste" pe rectorul Universitatii "Spiru Haret", printr-o interpretare eronata si arbitrara, sa dezvolte o retea desantata de filiale, specializari, forme de învatamânt cu frecventa redusa sau la distanta, masterate, cu încalcarea grosolana a legislatiei în vigoare. Or, metodologia de aplicare a Legii nr. 87/2006 privind asigurarea calitatii educatiei, toate ordinele si hotarârile de Guvern stabilesc clar, fara echivoc, ca: "Filialele institutiilor de învatamânt superior, ale facultatilor, specializarilor, indiferent de forma pe care o practica - zi, cu frecventa redusa sau la distanta - sau de localizarea geografica, trebuie sa respecte aceleasi standarde de calitate. Acestea sunt considerate unitati distincte si se supun separat procedurii de evaluare academica si acreditare".



Precizez de la început ca la timpul potrivit am votat si am fost de acord cu acreditarea Universitatii particulare "Spiru Haret", apreciez de asemenea rezultatele si devotamentul multor cadre didactice de la învamântul de zi, dar felul cum a conceput si largit actualul rector reteaua învamântului cu frecventa redusa si la distana dauneaza grav calitatii învatamântului superior particular si de stat. La aceasta ora, Universitatea "Spiru Haret" este un colos gaunos, care la unele specializari si forme de învatamânt elibereaza diplome fara acoperire, induce în eroare opinia publica printr-o publicitate labartata, costisitoare, proprie sau apelând la alte mijloace de informare centrala si locale, rasplatite cu banii studentilor.




...trageti singuri concluziile!!!











Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE





#30
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 21:50

quote:
Originally posted by grati.ela

cursurile or fi aceleasi dar difera muuult pretentiile profesorului. Sa iau exemplul prof. Purcaru...cum e la zi si cum e la ID?! Mi-au trecut prin mana persoane care nu stiau sa calculeze un procent si care ...asa cum e legenda...au luat examenul de mate...grav este ca nici acum nu stiu mai multe dar sunt deja licentiate.
tot la ID au intrat "pe baza de dosar si..contra cost" (oare e vreo dif fata de fac. part?)elevi mai mult decat mediocri...


[gravi][baietel]20+



mie una nu mi se pare normal sa fi catalogat drept elev mediocru daca ai intra la o facultate privata.De ce nu luam in calcul ca unele persoane merg ori la a doaua fac, ori ca e prima si sunt deja angajati si nu au timp sa mearga zi de zi la cursuri.
Oricum ID-ul presupune sambetele si duminicile full de cursuri.Ca vin multi pustani care fac o facultate pe banii babacilor ca asa vor acestia, asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
Acum o intrebare,daca nu merita, tu ca si profesoara ii treci?Nu cred, ca am obs ca esti un om integru.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -