Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Invatamantul la distanta


31 raspunsuri la acest subiect

#1
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 16 septembrie 2007 - 19:09

Dragele mele,vreau sa ma inscriu si eu,in sfarsit,la facultate iar ceea ce vreau eu sa fac este doar ID!Ce ziceti,sa ma reorientez sau sa urmez aceasta forma de invatamant?Se merita?Angajatorii sunt mai sceptici cand este vorba de absolventi de ID?

As dori sa aflu parerile voastre,eventual cazuri concrete!

Multumesc anticipat!







Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE





#2
miki68

miki68

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.314 mesaje

Postat 17 septembrie 2007 - 11:27

Angajatorii sunt sceptici la absolventii de fac.private. Cei care absolvesc cursurile ID ale unei fac. de stat au tot atatea sanse de a se angaja, cate au cei la de la zi. Profii sunt la fel de exigenti, atat la zi, cat si la ID. Din propria experienta, asta e parerea mea.



cristina d.

Motaneii mei

#3
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 17 septembrie 2007 - 22:35

nu prea este asa...
la ASE, Univ Bucuresti e dif mare intre zi si ID. Eu pot compara cu o fac. part. mai spalatica.

[gravi][fetita]20+

#4
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 18 septembrie 2007 - 23:09

Eu n-am observat sa fie angajatori care sa strambe din nas ca ai o facultate particulara sau ca ai urmat la ID,FR sau la zi.Stiu ca daca n-ai invatat nu treci si e valabil la orice facultate si la orice curs.Iti dau exemplul meu-am o restanta ptr ca n-am invatat la o facultate particulara,deci...nu se inchid ochii asa cum se spune!Profesorii nu sunt mai ingaduitori!
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#5
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 19 septembrie 2007 - 14:39

Camelia,



in primul rand e bine sa te hotarasti sa afaci o facultate din perspectiva ta, adica a beneficiilor pe care ti le-ar aduce TIE acumularea respectivelor cunostinte. ID sau la ZI examenele sunt examene iar stresul este acelasi; situatiile difera de la facultate la alta, insa uni profi predau si la zi si la ID, si pot fi la fel de exigenti.



Eu am ani buni de recrutarela activ ,si iti spun ca din perspectiva angajatorului e mai putin importanta forma de scolarizare cat sunt cunostintele si ABILITATILE pe care candidatul le poseda si modul in care acestea corespund cu cerintele din fisa postului.



Multa bafta!



APRIL

WALKING ON SUNSHINE

#6
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 20 septembrie 2007 - 21:15

quote:
Originally posted by alexa

quote:
Originally posted by RamonaD

Eu n-am observat sa fie angajatori care sa strambe din nas ca ai o facultate particulara sau ca ai urmat la ID,FR sau la zi.Stiu ca daca n-ai invatat nu treci si e valabil la orice facultate si la orice curs.Iti dau exemplul meu-am o restanta ptr ca n-am invatat la o facultate particulara,deci...nu se inchid ochii asa cum se spune!Profesorii nu sunt mai ingaduitori!
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."






Cum se dau eaxamenele acolo??
Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

Da-mi voi sa te contrazic. Vorbesc in cunostinta de cauza, povestea un angajator ca a chemat la interviu peste 30 de absolventi de facultati particulare si nici macar unul nu avea habar despre domeniul respectiv.
Lucrez in invatamant si iti spun din experienta ca nu se compara o facultate de stat cu o facultate partuculara.
Hai sa luam exemplu Spiru Haret, toata lumea stie cum se dau examenele acolo , sa fim seriosi, nu se compara cu A.S.E -ul sau alte facultati de stat.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia




"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#7
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 20 septembrie 2007 - 22:17

quote:
Originally posted by grati.ela
nu prea este asa...la ASE, Univ Bucuresti e dif mare intre zi si ID. Eu pot compara cu o fac. part. mai spalatica.[gravi][fetita]20+
Te contrazic aici.Nu exista diferente intre ID si zi la ASE cel putin, si vb din experienta proprie.Nu mai spun ca diploma nu difera cu nimic de cea de la zi, nici nu este specificat nicaieri ca s-au facut cursuri la ID. So? Unde vezi tu diferenta ca eu nu pricep?!
Nana, [gravi] 40+ [baietel] AndreiNunta noastra de vis!Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

#8
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 21 septembrie 2007 - 12:36

cursurile or fi aceleasi dar difera muuult pretentiile profesorului. Sa iau exemplul prof. Purcaru...cum e la zi si cum e la ID?! Mi-au trecut prin mana persoane care nu stiau sa calculeze un procent si care ...asa cum e legenda...au luat examenul de mate...grav este ca nici acum nu stiu mai multe dar sunt deja licentiate.
tot la ID au intrat "pe baza de dosar si..contra cost" (oare e vreo dif fata de fac. part?)elevi mai mult decat mediocri...


[gravi][baietel]20+

#9
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 23 septembrie 2007 - 13:36

Multumesc pt. raspunsuri,acum sunt de-a dreptul bulversata,nu mai stiu ce sa cred!Am "rasfoit" forumurile de la Spiru Haret si am vazut ca incepand de anul acesta formele de invatamant ID si FR nu mai sunt acreditate!Cei de la facultate au "omis" acest "amanunt",oare ce pot sa mai cred?

As vrea,daca se poate,sa ma "lumineze" si pe mine cineva!Sunt studenti la ID,anul intai,printre noi?Voi ce ati auzit?







Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE





#10
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 23 septembrie 2007 - 13:50

CAMELIA unde ai citit ca fr si id la spiru haret nu s acreditate??[pup]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -