Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Casnicie pe ultima suta de metrri????


14 raspunsuri la acest subiect

#1
lana

lana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 22 ianuarie 2005 - 15:32

Buna fetelor! E prima data cand va scriu,dar acum sunt foarte suparata. Sunt casatorita de 2 ani si jumatate si mai am trei sapatamani pana cand voi naste.De cand m-am casatorit am avut de multe ori certuri urate cu sotul meu dar in ultima perioada ,cand am mai multa nevoie de el, parca e din ce in ce mai rau.Nu este atent la dorintele mele,are dese iesiri cu baietii la "o bere",adica de la ora 8 seara pana dimineata la 2 si, mai nou, cand ne certam a inceput sa fie agresiv in limbaj si chiar sa ma imbranceasca. Nu gasesc nici o cale sa il fac sa inteleaga ca nu procedeaza bine,el fiind convins ca eu sunt cea vinovata pentru ceea ce se petrece intre noi.Daca ati asculta opinia lui ati fi tentate sa credeti ca s-a casatorit cu o scorpie. Poate imi puteti da niste sfaturi daca ati trecut prin situatii asemanatoare. Lana,27 ani

#2
NinaB

NinaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 267 mesaje

Postat 22 ianuarie 2005 - 17:05

intr-o relatie adevarul e, mai mereu, undeva la mijloc! fiecare dintre ei e vinovat, chiar si pentru ca a permis celuilat sa-l calce in picioare la un anumit moment. si... prima data nu e si ultima, din nefericire. ceea ce mi se pare oribil este faptul ca, orice ar fi, nu sesizeaza situatia in care va aflati acum tu si cu bb. din pacate nu existe retete pentru situatia ta ... un singur sfat am sa-ti dau: daca tii la viata bb-ului tau (in contextul in care te imbranceste) taci din gura si fereste-te de el sau da-l afara din casa sau pleaca la parinti!!! orice numai sa nu te loveasca!!! niciodata nu exista O SINGURA PALMA DATA ci PRIMA PALMA DATA. nici nu vreau sa ma gandesc la modul in care va reactiona dupa venirea lui bb de la maternitate. fiindca acomodarea e dificila oricum. nina PS daca vrei poti sa-mi scrii pe PM

#3
gianina-alina

gianina-alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 ianuarie 2005 - 11:19

eu de obicei ma feresc sa raspund la astfel de intrebari,din simplul motiv ca am trecut prin asa ceva si nu vreau sa influentez pe nimeni....
PAREREA MEA e ca asta e inceputul....insist e parerea mea!
daca acum nu e linga tine, nu intelege ca ai nevoie de el si de grija lui...ce va face cind veniti de la maternitate si puiul mic o sa mai si plinga o sa aiba colici o sa vrea in brate etc,...?
gindeste-te bine si ...nu pune sanatatea ta si alui bebe mic in pericol!
multa sanatate si gindul bun sa te insoteasca!
te pupacim pe tine si burtica ta!
Andreea si eu

mitzulainen

#4
Roxy Trixy

Roxy Trixy
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 24 ianuarie 2005 - 12:58

Draga Lana, ti-am trimis pe mail nr. meu de telefon, daca ai nevoie de cineva, poti sa ma suni fara grija! Te inteleg pentru ca si eu tare am fost singura si nu am avut pe cineva care sa fi trecut prin ce treceam eu si care sa ma inteleaga, si poate din cauza asta am facut si multe prostioare. Pana una alta ai mare grija de tine si de bebe! [pup] Roxana & Bianca micuta

#5
lana

lana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 24 ianuarie 2005 - 19:40

Va multumesc pentru raspunsurile voastre. Acum parca m-am mai linistit putin,cu toate ca sunt ingrijorata pentru perioada de dupa nastere.Nu ma pot baza pe ajutorul sotului meu pentru ca el are tot timpul "probleme mai importante de rezolvat". Momentan inca suntem suparati;eu dorm in sufragerie,el in dormitor si mi-am propus sa raman ferma cat mai MULT TIMP.

#6
Rosey

Rosey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 25 ianuarie 2005 - 00:41

quote:
Originally posted by lana
Momentan inca suntem suparati;eu dorm in sufragerie,el in dormitor si mi-am propus sa raman ferma cat mai MULT TIMP.
nu rezolvi nimic asa. discuta cu el cu cartile pe fata. daca nu isi asuma responsabiltatile, nu o va face niciodata, cu atat mai putin dupa ce se va naste copilul. stiu cum e sa fii singura cand nasti, sa nu fie nimeni langa tine sa te sustina, dar SE POATE!!!! nu zic neaparat sa va despartiti. dar e absolut necesar sa iei atitudine. tergiversarea va agrava lucrurile.

#7
apalossa

apalossa
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 21:09

Subscriu la ceea ce s-a scris mai sus.Trebuie sa ai o discutie foarte serioasa cu sotul tau.Pune-l in locul tau,explica-i prin ceea ce treci,pune-l sa aleaga intre tine si copil si prietenii de paharel.Daca nici asa nu intelege [bonjovi]unde poti.Dar gandeste-te bine,nu dupa aia daca vine dupa tine cu miloaga sa te intorci,sa cedezi.O sa vada ca ii merge si tot asa va proceda[iartama][mariaj]Te [pup][pup] si Dumnezeu sa-ti dea gandul cel bun.De ce nu te duci la preotul duhovnic sa-l intrebi ceea ce ai de facut[popa]?Lui daca-i explici exact cum stau lucrurile ,va stii ce sa te sfatuiasca.......Apalossa

#8
iga

iga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 02 februarie 2005 - 06:12

Bate fierul cit e cald!Nu amina discutia si incearca sa pui puctul pe I.[blabla]Prea mult stres si rabare nu e bine mai ales in situatia in care esti[gravi].In orice problema exista o solutie,de aceea nu mai fi suparat si discuta cu el de.Nastere usoara[flo] si sa ne anunti si pe noi cind ai nascut!http://community.webshots.com/user/adarobe P.S.RUSINE LUI CA SE POARTA ASA CU TINE![haibat] ada

#9
timea

timea
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 15:29

Sa ai mare grija de tine... oricum o femeie insarcinata este mult mai sensibila si uneori susceptibila...dar dupa o sa fie si mai rau... trebuie sa vorbiti si sa intelega ca locul lui, acum , mai mult decat oricand este langa tine... Numai bine Timea si Mara 10 sept. 2004 http://community.web.../user/timea2004

#10
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 16:19

Ce pot sa-ti povestesc eu: La noi bebe a venit la un an si un pic dupa ce ne-am casatorit. Dupa un prim an de casnicie care a fost destul de dificil, cu acomodarea noastra in viata de zi cu zi impreuna si mai ales cu sarcina. Si sotul meu reactiona destul de ciudat, foarte departe de ce-mi doream sau aveam eu nevoie. Mai ales ca eram insarcinata. Era cumva felul lui de a semnaliza ca eu sunt total schimbata, ca nu stie cum sa se poarte cu noua Ruxandra si, mai ales, ca era foarte speriat de responsabilitatile enorme care ne asteptau - bebe. Dar a venit Matei pe lume si nu am vazut tata mai grijuliu si mai preocupat de copilul sau. S-a implicat in viata si ingrijirea lui din prima zi acasa. Si mereu m-a ajutat si mi-a fost alaturi cabd am avut nevoie. Asta nu inseamnca ca am redevenit porumbei peste noapte. Dar, incet, incet, am devenit iar indragostitii de alta data.[il] Ce sfat as putea sa-ti dau. Sa incerci sa ai grija multa de tine (si implicit de bebe), sa ai rabdare, dar sa nu te lasi umilita. Sa vorbesti cu el, dar calm si (incearca) fara reprosuri. Incearca sa-i spui ce vulnerabila te simti acum si ce nevoie ai tu si copilasul vostru de forta si dragostea sa. Nastere usoara si bebe sanatos si voios ![flo] Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -