Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Febra renovarii !!!


192 raspunsuri la acest subiect

#21
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 16 august 2006 - 00:14

Nu am stabilit la inceput, decat aproximativ. Ca nu tsiau exact ce vor face. Am spart pereti, cladim altii...:))) Gresia si faianta ne-o pun cu 250.000 lei/mp. Mai mult nu stiu.

La vecinii nostri, cu 4 camere au facut tot asa totul de la 0, inclusiv inchis balcon, centaral, etc. manopera a fost 100.000.000 lei. Sper ca la noi, la 3 camere sa fie mai putin. Instalatorul: 17.000.000 lei, electricianul: 10.000.000 lei, si atunci ar ramane un maxim de 65.000.000 lei. Voi cat dati?



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#22
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 16 august 2006 - 17:24

Noua ne-a zis mesterul care se ocupa de totca ne costa 45 mil. Asta fara electrician. Si noua ne repara balconul, pereti nu sparge decat o bucata de sub geamul de la bucatarie care da in balcon, adica prelungim bucat pana in balcon. Balconul il inchidem cu termopan, la fel in celelalte camere.
Voi ce culori ati ales pt camere? Noi avem alta culoare in fiecare camera, dar imi e putin teama atunci la combinatii.

http://indra.designit.ro

#23
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 16 august 2006 - 18:45

Am ales un bej inchis pentru hol si bucatarie (lavabil de la Kraft), pentru sufragerie un portocaliu pal, tot pe baza de portocaliu (dar ceva piersica) la petra in camera si trebuie sa ne decidem pentru dormitor.

Azi am luat si parchetul si am chemat designerul pentru mobila (cand om face-o si asta nu stiu....:))))-sa vedem cat ne cer si ei. Am in vizor deocamdata masa, de la Mobexpert. Se numeste Paola. Dupa ea si restul...:))

Caut chit pentru rosturi in tot Clujul si nu gasesc (de la firma Batec Weber). Ca acolo mi-am ales culoarea la rost cand am luat gresia si faianta.

Am luat soclu pentru vana si usitele de vizitare si aerisire. O gramada de chestii micute care ne cheltuie banii.





Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#24
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 16 august 2006 - 19:40

Eu as vrea sa nimeresc o anumita nuanta de portocaliu, nu strident, dar nu stiu daca o sa am noroc[hot]. Asta pt sufragerie, buctarie si hol in dormitr mi-ar placea un lila, iar la Indra un roz f pal. Chitul pt faianta nu il avem nici noi, decat pt bucatarie defapt. Dar la asta o sa ma mai gandesc dupa ce scap de stresul cu vecina aia disperata!!! I-o placea de sectorist si nu stie cum sa se vada cu el...
[:D]

http://indra.designit.ro

#25
kitty_nic

kitty_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 17 august 2006 - 14:02

Surorile mele de suferinta, vad ca nu sunt singura pe lume care se confrunta cu astfel de probleme.

Noi ne-am apucat la jumatatea lunii iulie, cu speranta in suflet si sotul in concediu, convinsi fiind ca pana la sf lunii sa terminam cu tot ce este nasol, ramanand in luna sept sa ne ramana doar de zugravit, de facut curatenie, mobila si sa ne mutam.

Ha, asta era o gluma buna, zicem noi acum.

Lucrarea (apt. 3 camere) la noi a fost compusa din: schimbat instalatia electrica, de facut niste modificari la instalatia de incalzire si de midificat un traseu la apa calda, de daramat o debara din BCA care ocupa un colt important din bucatarie, de dat jos tapetul din 2 camere si 1/2 hol, mozaicul din baie si calciul de pe pereti. TEORETIC.

Dupa ce electricianul a inceput sa sparga traseele pt instalatie am constatat ca peste tot pe unde era perete de BCA tencuiala cadea, si asta se intampla cu 60% din pereti. Sa cojim tapetul (care a fost lipit cu aracet direct peste tecuiala) este un cojmar si o munca de ocnas, sa dam jos mozaicul de pe peretii din baie a fost infiorator, si am uitat sa mentionez ca in bucatarie jumatate din pereti sunt vopsiti cu vopsea de ulei direct peste tencuiala. [bang][bang][bang]. Asta a fost PRACTIC.

Cosmarul continua prin faptul ca amicul care ne promisese ca ne da doi baieti si-a luat clapa de la ei, si automat ne-a tras si noua clapa, astfel incat ne-am trezit fara mesteri care sa dea glet si sa puna gresie si faianta. Acolo unde cadea tencuiala, am luat hotararea sa placam cu gips-carton, lucru care este mai ieftin, mai curat si il poate face sotul meu. Dar in rest, trebuie dat glet, astfel incat cel care a venit ca vada lucrarea acum ne-a spus ca poate incepe abia peste 2 sapt. Iar cel care va pune gresia si faianta nu vine decat atunci cand peretii sunt dati la gata.

In consecinta toata istoria se va prelungi cu minim 1 luna.

Mai grav este ca toate calculele noastre initiale au fost date peste cap, bugetul s-a cam dus in balarii. Toate cheltuielile su fost depasite cu min 25% fata de calculele initiale.

La momentul asta sunt cu moralul si nervii la pamant, mi-e ingrozitor de teama ca nu or sa ne ajunga banii, ca nu mai terminam nici pana la Craciun, etc.

Imi cer scuze daca m-am intins, da' m-am plans pana m-am mai racorit.

De maine intru si eu in concediu pentru o sapt. si ma apuc de munca necalificata. Va povestes c vinerea viitoare cum mai merge.

Va urez spor la treaba si noroc de mesteri buni si seriosi.





Poze

Nimic nu este intamplator.

#26
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 17 august 2006 - 15:45

Kitty, imi pare tare rau ca treci prin asa incercare, tot e bine daca zici ca "te-ai mai racorit" scriind aici![flo]
Eu, slava Domnului, nu am deocamdata decat stresul cu vecina care cheama politia. Mi-e si teama sa va povestesc despre zugravii nostri de teama sa nu se spulbere minunea... [vrajitor] Sa va zic totusi asa "in soapta" care este situatia in momentul de fata. S-au apucat de lucru( doi oameni) duminica, deci au lucrat 4 zile in care au facut urmatoarele: Au dat toate usile jos, au demolat o aerisire, au scos o debara cat tot holul de mare, au taiat un zid cu flexul( pe care il darama azi), au spalat si curatat pana la tencuiala in sufragerie, hol si bucatarie(aici era vopsea in ulei!!!), au scos gresia si faianta in bucatarie, au scos linolumul( care era lipit) din sufragerie si hol si in plus dupa fiecare zi de lucru lasa luna in urma lor!!! Totul este strans in saci, curat, ordonat...[vrajitor]Intretimp a lucrat si electricianul si a facut inpamantari si altele...Eu zic ca nu e rau deloc, mai ales dupa ce am auzit atatea...
Gata nu mai zic nimic si asa m-am intins mult, plus ca nu vreau sa .....[vrajitor]
Pupici si sa auzim de bine!!!

http://indra.designit.ro

#27
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 17 august 2006 - 19:12

Si noi trebuie sa reamenajam o garsoniera in Bucuresti, vrem sa punem parchet laminat in camera(camera are 21mp, cati metri trebuie sa cumpar,stiu ca se ia ceva si in plus), apoi gresie si faianta in bucatarie, hol si baie.
Acum am ceva nelamuriri, pot sa pun in bucatarie faianta numai pe peretele cu mobila, respectiv intre dulapuri(cele de jos si sus), iar ceilalti pereti ii pot lasa fara faianta, dat cu lavabila, acum peretii sunt vopsiti pana la un nivel de cam 120cm, voi ce parere aveti?
Iar in baie pot pune faianta pana la un nivel de 120 cm si zugravit in sus? Cum se comporta lavabilul in baie?
Si daca aveti mesteri la apartament puteti sa-mi recomandati si mie un parchetar pentru laminat si un faiantar, buni si care sa nu practice preturi prea mari?
Cat mai este manopera pentru pus parchetul laminat si pentru montat gresia (faianta)?


#28
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 17 august 2006 - 23:58

Buna Christel! Si noi punem faianta in bucatarie doar pe peretele cu chiuveta si dulapurile, din cate am vazut nici nu se mai poarta in toata bucataria, iar in baie lavabila e ok, asa stiu eu. De 1.20m nu am vazut faianta pusa, sincer nu stiu cum arata, dar probabil ca stii tu ceva...
Cel care lucreaza la noi e rezonabil la preturi, noua ne ia 2 mil sa puna parchet in trei camere si un hol micut, la gresie si faianta nu mai stiu cum se calculeaza!
Spor la treaba!

http://indra.designit.ro

#29
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 18 august 2006 - 13:34

Buna Nanna,
La parchet, va ia 2 milioane pt toate camerele(ce suprafata totala), mi se pare convenabil, am inteles ca nu se pune greu mai ales daca e din acela clik-clak si nu care se lipeste? In cat timp termina la voi, sa-mi spui cum a iesit?
La noi acum e linoleum pe jos si e cam rupt in unele locuri(in zona usilor), trebuie scos sau se pune peste?

Iar la faianta din baie ma refeream sa nu punem pana sus la tavan ci numai 6-7 randuri(cam 120 in inaltime) de jur imprejur, nu stiu nu m-am exprimat bine, tu ce ai inteles?

#30
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 18 august 2006 - 13:53

Am aflat cateva preturi la manopera:
-montat gresie, faianta 80-100 de mii/mp
-montat parchet clasic 250-300 de mii/mp
-montat parchet laminat 50-60 de mii/mp
-turnat sapa 50 de mii/mp
-gletuit + lavabila 80 de mii/mp

Dar de mobila la comanda imi recomandati pe cineva?
Imi trebuie mobila pt bucatarie, o biblioteca simpla in camera+un sifonier in 2 usi, o masuta de cafea in camera+ o masa rabatabila in bucatarie(pt ca bucataria are 165 latime, sunt nevoita sa fac o masa rabatabila) si un cuier pt hol in care sa fie inclus si acel dulap pentru incaltaminte. Aveti idee cat ar putea sa ma coste astea toate?
Multi mi-au spus ca mai ieftin ies daca le iau gata facute din magazin, voi ce spuneti? Ce experiente aveti cu mobilierul?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -