Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Febra renovarii !!!


192 raspunsuri la acest subiect

#11
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 12 august 2006 - 23:13

Nana, noi am inceput renovarea apartamentului acum 2 saptamani. Spart peterti (nu de rezistenta [:D]), usi noi, parchet, gresie, faianta, vana, dus, centrala prin sapa, sapa, etc. E un adevarat santier. Azi s-a terminat de tras sapa.

Cristina, teoretic ar ajunge 4-5 zile, ca dureaza uscatul gletului, si spalatul peretilor. Parchetul in cateva ore e pus.



Deci pana acum: am cumparat gresie si faianta pentru bai, imi trebuie pt hol si bucatarie (inca nu ma decid). Am comandat vana si luni merg si dupa dus. Usile sunt si ele comandate. Toate asteapta sa fie livrate de la Ambient, cand suntem gata de montat.



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#12
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 13 august 2006 - 03:13

Buna Codruta, te ajung din urma...cam aceleasi lucruri le avem si noi de facut la apartament. Noi am cumparat faianta de bucatarie saptamana trecuta. Nu am gasit chiar ce vroiam eu, dar merge. Am un ghinion fantastic: de fiecare data cand in sfarsit ma hotarasc sa cumparam ceva raspunsul vanzatoarelor este invariabil acelasi: nu mai avem pe stoc!!!! Simt ca turbez, cat de ghinionista pot fi...
Azi am umblat toata ziulica, am reusit in sfarsit sa luam cadita de dus, caloriferele, alte maruntisuri, maine cred ca mergem sa luam si usile. Cu asta cred ca am cam incheiat lista de cumparaturi!!! De acum incolo e treba "meseriasilor" sa ii vad ce stiu...[zz]
Spor la treaba! Iar maine sa aveti o zi minunata!

#13
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 13 august 2006 - 03:15

Buna Codruta, te ajung din urma...cam aceleasi lucruri le avem si noi de facut la apartament. Noi am cumparat faianta de bucatarie saptamana trecuta. Nu am gasit chiar ce vroiam eu, dar merge. Am un ghinion fantastic: de fiecare data cand in sfarsit ma hotarasc sa cumparam ceva raspunsul vanzatoarelor este invariabil acelasi: nu mai avem pe stoc!!!! Simt ca turbez, cat de ghinionista pot fi...
Azi am umblat toata ziulica, am reusit in sfarsit sa luam cadita de dus, caloriferele, alte maruntisuri, maine cred ca mergem sa luam si usile. Cu asta cred ca am cam incheiat lista de cumparaturi!!! De acum incolo e treba "meseriasilor" sa ii vad ce stiu...[zz]
Spor la treaba! Iar maine sa aveti o zi minunata!

#14
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 13 august 2006 - 03:17

Scuze, calculatorul a fost de vina sau eu sunt prea obosita!

#15
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 13 august 2006 - 11:02

Si noi am schimbat caloriferele. Aveam de fonta, vechi. Sfatul instalatorului a fost urmatorul: daca vrem putem sa le tinem, dar riscam sa se desprinda din calorifere parti ce pot bloca centrala. Desi incalzesc mai bine cele vechi, am optat totusi pe cele noi.



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#16
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 13 august 2006 - 18:36

Nanna, cam cati bani preconizati sa investiti? Ca noi deja ne gandim sa suplimentam cu un credit [bang].



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#17
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 15 august 2006 - 12:35

quote:
Originally posted by CristinaT
Buna, vreau si eu de cativa ani sa renovez, din experienta voastra cat mi-ar lua zugravitul unei sufragerii, si de pus parchet???O saptamana, credeti ca ajunge?? Dar de costat aveti cumva ceva preturi? 6 ani si ... buna, avem si noi de renovat un ap.de 3 cam. am gasit echipa de zugravi si vom incepe la 1 sept.avem de pus parchet doar in dormitorul mare si am intales ca dureaza 3-4 ore max de pus. in afara de asta vrem sa zugravim toata casa (gresie si fainta avem) si sa reparam balconul. totul o sa dureze 2 saptamani.mi se pare un termen super ok, avand in vedere ca vrem sa ne mutam cat mai repede.de pus parchet intr-o camera te costa cam 1 mil iar de zugravit cam 5.acum depinde si de meseriasi. am mai vb inainte cu alt zugrav care ne-a spus pt. aceiasi lucrare ca dureaza pana aproape la craciun [bang][bang]. e adevarat ca este mai batran, dar totusi! e, acum sper ca am facut alegerea cea mai buna, mai ales ca echipa pe care am ales-o noi a zugravit si la verisoara mea si a iesit treaba buna, mai ales ca face si curat dupa.mai vb. momentan plecam in vacanta [il]
o zi minunata,Mari

#18
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 august 2006 - 19:57

Codruta, imi cer scuze, am fost f racita si nu am mai intrat pe net, am zacut pur si simplu...
referitor la ce m-ai intrebat, noi am facut un imprumut de 5000euro, iar majoritatea materialelor le aveam deja cumparate(gresie, faianta, parchet, usa intrare, chiuvete). Sper sa ne ajunga, dar stau cu putina teama.
Am avut si probleme cu vecinii cand s-au apucat aia sa aparga o aerisire, au chemat si politia...am trecut prin niste momente...[bang]
Azi au scos toata gresia si faianta veche si nu a mai facut nimeni scandal.
Tinem legatura!!![pup]

#19
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 15 august 2006 - 22:26

Nici noi n-am putut scoate aerisirea din bucatarie, ca aia de sub noi, de la parter nu ne-au dat voie, dar ei au sparte vreo 3 ziduri de rezistenta. ma rog si la noi e poveste lunga.

Sa spun ce am luat azi. Usile de interior, gresia si faianta pentru hol si bucatarie si ne-am hotarat culorile de lavabil.

Sunt nervoasa pe electrician, ca n-am stat langa el. Mi-a lasat prizele la vedere, pe faianta de bucatarie. Dar il pun sa le traga jos, in spatele masinii de spalat.

Nanna, sanatate [pup].

PS: si eu stau cam cu teama, sa vad cat imi cer meseriasii manopera







Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#20
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 august 2006 - 23:44

Voi nu ati stabilit de la inceput cat face manopera? Noi asa am facut, au mers, au vazut ce e de facut si au spus pretul.
Noi mai avem de luat usile de interior, pt ca pana acum nun ne-am decis la culoare...
Pupici!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -