Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Febra renovarii !!!


192 raspunsuri la acest subiect

#1
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 10 august 2006 - 10:56

Neata fetelor! Nu mai am somn, de azi am inceput renovarea!!![bang] Toata noaptea ma ganesc la culori, nuante, unghiuri, mobila, gresie, faianta etc...Teoretic totul va fi gata peste o luna insa...nu se stie...
Daca mai sunteti in situatia asta proate asa ne mai calmam nervii![alcool]

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 10 august 2006 - 11:05

Si noi suntem spre sfarsit(slava Domnului!!!).Am renovat doar holul si bucataria,dar e o mizerie si un praf in toata casa.Plus ca exact acum s-a stricat si liftul,si am avut ce cara ipsos si ciment pe scari(stam la 8).Azi varuim,maine fac curatenie si sper ca pe sambata sa-mi vina si mobila de bucatarie.Cand vad tot balamucul asta ma intreb ce-o fi fost in capul meu cand ne-am apucat...[alcool]...vreo 10 ani cred ca nu-mi mai trebuie...desi ar mai fi de facut cate ceva [:D]

P.S.Si n-am schimbat gresia si faianta,a fost doar varuit,schimbat 2 usi,si mutat chiuveta langa aragaz...

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#3
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 10 august 2006 - 11:27

E bine ca esti la sfarsit. Irina, spor la curatenie!
Noi renovam tot apartamentul, schimbam tot...nu imi imaginez ce o sa fie! Oricum partea buna e ca nu locuim acolo e totul liber si din ce am inteles zugravi vor face si curat in final, dar nu imi pun baza in ei[:(]

#4
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 10 august 2006 - 21:13

Nanna , esti sora mea de suferinta![:D]Eu de luni intregi sunt in starea descrisa de tine. la noi a fost mai complicat si a durat foarte mult si inca mai avem destul. Deja sunt la capatul puterilor cu nervii si nu mai prea am chef de nici o alegere, de nici o amenajare.Am obosit si saptamana viitoare plecam in vacanta ca sa mai uitam de casa.[recevere]
Ultimul meu coshmar: un parchet stratificat care imi place foarte mult si la care ma gandesc zi si noapte.Nu ni-l permitem din pacate. Poate , daca plec, mai uit de el.


Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#5
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 11 august 2006 - 12:56

Buna Delsim, imi pare rau ca esti asa deprimata!!! Dureaza de luni de zile renovarea, zici??? Dumnezeule!!! Noi in maxim 2 luni trebuie sa ne mutam acolo ca nu mai putem sta aici!!! Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca....[bang]
Dar ce fel de parchet stratificat ti-a captat atentia asa tare, unde l-ai gasit???
Oricum concediu frumos, sa va incarcati bateriile ca meritati! La mare sau la munte??? Drum bun si mai vorbim la intoarcere.
Pupici![pup]

#6
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 11 august 2006 - 13:20

Pot sa ma inscriu si eu in club????
In doua luni vreti sa terminati? Mi se pare un termen foarte scurt. Noi sintem deja de 3 luni in lucru si inca mai avem ... Dar probabil ca deinde si de ceea ce vreti sa faceti si mai ales de cum veti imparti munca.
Noi am avut o echipa de 2 insi care au lucrat...
Cit despre curatenia de dupa, sint placut surprinsa de faptul ca "maistrul" curata in urma lui, la baie a terminat... si e apraope luna... ma asteptam sa am de frecat mai mult...
Spor la treaba si spune-ne ce vreti sa faceti mai exact. si nervi de otel...


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 11 august 2006 - 18:41

Doamne,cred ca as inebuni sa stau 3 luni cu casa intoarsa pe dos.E bine ca nu locuiti in casa respectiva,noi n-avem unde sa plecam,asa ca stam aici in praf si var.[alcool]Slava Domnului,maine e gata varuitul ,si pe luni marti vine si mobila.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#8
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 11 august 2006 - 19:09

Buna, vreau si eu de cativa ani sa renovez, din experienta voastra cat mi-ar lua zugravitul unei sufragerii, si de pus parchet???



O saptamana, credeti ca ajunge?? Dar de costat aveti cumva ceva preturi?



6 ani si ...











#9
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 11 august 2006 - 22:50

Teoretic ajunge o saptamana, dar practic...depinde de muncitori dara se misca bine, daca mai au si alte lucrari concomitente, depinde si daca trebuie spalati peretii,sau pregatiti, etc; parchetul ala laminat se pune in cateva ore.Nu stiu decat pretul la pus parchet care din cate am aflat eu variaza intre 50-150 mii/mp.

Nanna, mersi pentru urari. La noi dureaza mult pentru ca asa cum ziceam este complicata problema pentru ca amenajam pentru locuit un demisol si deci problema a implicat asa: facut curat, scos tot ce era acolo depozitat, sapat , scos pamant, sapat si subturnat casa pentru consolodare, s-a refacut reteaua electrica, s-au schimbat tevi de apa , scurgere, pus calorifere, turnat shapa, tras tevi prin shapa, ascuns tevi, schimbat tevi , tencuit pereti, indreptat pereti etc asta pana la amenajarea propriu-zisa.
Parchetul l-am vazut la Dana parchet si se numeste iroko.


Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#10
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 12 august 2006 - 00:41

Ina, Irina si Cristina bine ati venit si voi aici[alcool]
Avem si noi o gramada de facut. Mai exact: spalat pereti, gled, lavabila, parchet, usi schimbate, gresie, faianta, termopan, toata partea electrica, obiecte sanitare schimbate, calorifere scimbate....tot, ce sa mai...
Ei au zis ca intr-o luna sunt gata, sunt si eu curioasa cat inseamna la ei o luna...
Cristina, o sufragerie in lavabila cam 5 mil, iar de pus parchetul mai putin, noua ne ia 2 mil sa il puna in trei camere plus un hol.
Nervi de otel va doresc!!![bang]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -