Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Canapele de piele


19 raspunsuri la acest subiect

#1
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 09 august 2006 - 23:58

Ma intereseaza cum pot curata canapelele de piele.

Fata mea mi-a scris cu pixul pe un fotoliu, iar pe canapea a varsat lapte din biberon.
Laptele vad ca nu se mai ia; sterg cu apa si apare la loc. Pixul nu cedeaza cu nimik.

Exista ceva produse de curatit pielea?
Rog, solutii!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yah...vitan/my_photos

#2
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 10 august 2006 - 01:03

Incearca cif pentru suprafete diverse, sau un pic de alcool gen vodka sau gin.


Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#3
goanga23

goanga23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 10 august 2006 - 10:10

hristina,

eu am avut aceeasi problema cand am venit in Romania. In apartamentul pe care l-am inchiriat aveam canapele din piele de culoare rosie...fetitza mea a scris cu pix (sau chiar tus, nu sunt sigura)...nu curata cu cif...am facut-o eu si s-a luat luciu la piele ...pixul tot nu a iesit ...(am mai facut o prostie si am incercat acetona)..cel mai bine ar fi sa mergi la un magazin care vinde canapele din piele( de ex Mobexpert)si sa intrebi cu ce poti curata.

Sunt multe produse prin magazine , cred ca nu ar trebui sa ai nicio pb cu curatatul laptelui cu un produs obisnuit pt piele. Pt pix, mai bine mergi si intreaba, daca se ia luciul se vede destul de urat si nici nu cred ca se poate repara cu usurinta.

mult succes la curatat,
Andreea

Citeste aici, sunt cateva sfaturi pt ingrijirea canpelelor din piele
- apropo de curatul cu o carpa de bumbac inmuiata in bere blonda- sfatul asta l-am primit si eu de la o peroana care repara haine din piele , incearca si spune-mi si mie ce ai reusit sa faci

http://www.jurnalul....ia_murdara.html


#4
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 10 august 2006 - 16:30

Am intrat pe forum cu ideea de a pune intrebari despre canapelele de piele- sunteti multumite, cele care aveti, merita investitia?
Are cineva canapele de piele cumparate de la Ambient? Daca da-cum sunt,nu se descos pe la cusaturi daca un copil sare pe ele sau trage de ele toata ziua?
Hristina[flo], sper ca nu te superi ca nu mai deschid alt subiect si intreb aici. Deja m-am lamurit ca trebuie luat si un produs special de curatare pt. a nu avea surprize neplacute.



Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.


#5
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 10 august 2006 - 18:57

Noi avem una bucata canapea de piele de la Mobexpert...

O avem de cateva luni (aropae un an) si sunt multumita de ea. E drept ca cel mic n-a sarit pe ea, dar noi am tot dormit (ca e rabatabila) si arata ok.

Ce va recomand din tot sufletul este sa luati deculoare mai inchisa (a noastra e din aia INDIA - adica stil wenge) ca altfel va ies peri albi de la intretinerea ei. Am o prietena care are alba [bang] si ii iese sufletul cu mentinerea ei alba...

In rest, eu de Mobexpert am auzit ca au si tepe mari, pe noi ne-a ferit Dumnezeu...

Si am dat 30 de milioane pe ea, abia acum am platit ultima rata...



Ana



_______________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."



fotografii cu noi



coafura preferata

#6
goanga23

goanga23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 10 august 2006 - 23:45

hristina...am vrut sa zic luciul la piele ...nu luciu..jur ca nu ma gandeam la Nicoleta..[hot]...

Teodora...ai mei au canapea si fotolii din piele de vreo 8 ani..culoarea este visiniu inchis...s-au pastrat foarte bine..singura chestie mai neplacuta este ca te lipesti vara de ele sau ele se lipesc de tine, cum vrei sa-i zici...in rest , daca sunt de buna calitate , vor arata foarte bine si peste ani.

#7
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 11 august 2006 - 00:02

Eu stiam ca pasta de pix se ia cu fixativ. Incercati unde nu este asa vizibil, sa nu fie mai rau, ca pe urma iau bataita!

#8
Clover

Clover

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 972 mesaje

Postat 11 august 2006 - 05:20

Exista produse speciale de curatat pielea. Nu folositi altceva. In nici un caz cif, alcool sau acetona.

Uitati aici o dovada ca asa ceva exista:
http://www.shopmania...re~p-41440.html
http://www.stilxxi.r...rotocol&catid=4

Produsul Sano cel putin ar trebui sa se gaseasca la Carrefour.

Nu uitati sa testati pe o suprafata mica si ascunsa. Nu trebuie sa "innecati" pielea in solutie. Lasati sa se usuce natural, nu folositi surse de caldura.



You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.


#9
Himmelsduft

Himmelsduft

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 11 august 2006 - 17:30

Clover, ai f mare dreptate.
Eu am o canapea + fotoliu din piele, culoare albastru deschis. Am avut si eu patat putin intr-un loc cu pix si am sters cu o carpa moale imbibata in apa si cu putin detergent lichid de vase. A iesit f bine. In rest de 2 ori pe an o ung cu crema normala de corp ptr a ramane in continuare la fel de moale si lucioasa pielea. Exista intradevar produse speciale de curatat si intretinut pielea, insa sint scumpe.


Bist du traurig? (Esti tu trist?)
Hast du Sorgen? (Ai tu grijuri?)
Soll ich dir mein Lächeln borgen? (Sa iti imprumut zambetul meu?)
Hilft es dir und bringt's dir Glück (Te ajuta si iti aduce noroc)
Gib's mir irgendwann zurück! (Da-mi-l cindva inapoi!)



#10
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 11 august 2006 - 17:47

am vazut in Kaufland un produs la curatat pielea, era o sticla destul de mare, din pacate nu am retinut numele(desi pe moment am crezut ca-l voi tine minte, ceva cu G...) si costa 100.000(lei vechi), nu mi se pare o suma exorbitanta fata de pretul canapelelor...[8)]


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -