Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Serpi


17 raspunsuri la acest subiect

#11
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 09 august 2006 - 15:37

Am inteles, dar de unde iau ariciul? Si cum fac sa stea la mine in curte? Ca din cate stiu eu, asta sapa si poate sa plece pe sub gard, nu?

[hopsieu]

#12
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 12 august 2006 - 20:51

mAI FETELOR, CA TOT CITIND SUBIECTUL, IMI ADUC AMINTE CA BUNICII MEI AVEAU MAI DEMULT LANGA CASA, UN SARPE NEGRU, SI IMI SPUNEAU CA NU TREBUIE SA IL OMORAM CA ADUCE NOROC LA CASA.[:D]
N u stiu daca o fii aiureli dea bunicii sa nu ma apropii de locul unde era sarpele sau era adevarat, dar stiu ca a plecat singur de acolo, si nu l-au omorat.Si a stat acolo o perioada buna de timp.
Eu nu cred in asemenea supersitii, dar cred ca totusi e bine sa stim daca ii avem prin preajma.
Cat despre soareci sisobolani in blocuri, e destul de frecvent, mai ales la blocurile care au beciuri.

#13
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 18 august 2006 - 17:58

HA!HA!
Iar mi-ati adus aminte...Noi ne-am mutat la casa (pe pamant) acum aprox. 1 an jumate....In primavara asta, privind pe fereastra, vad un sarpe negru, lung de aprox. 1 m, fix in mijlocul aleii. Vorbeam la telefon cu soacra-mea si stateam cu ochii pe fereastra..si incep sa urlu la telefon : AM UN SARPE PE ALEE!. Trantesc telefonul, dau buzna in garaj, caut cizmele, caut o sapa, un topor ceva...sa-i dau in cap...Evident gasesc doar grebla...ies precipitata...sarpele nicaieri..Nu va spun in ce hal imi tremurau picioarele, eu cu grebla ridicata deasupra capului..gata de atac.. Au trecut cateva luni bune, nu l-am mai vazut, dar de cate ori ma gandesc, ma apuca groaza...Ma gandesc ca iese piticu' EWric (3 ani juma') in gradina si da nas in nas cu sarpele...Nu va mai spun ca o saptamana intreaga am visat numai taratoare..

Ce mi se pare culmea e faptul ca padocul cainilor (2 rotwailleri) era la 4-5 metri de alee, dar nici nu se deranjau..n-aveau nici o treaba.
Mama a ras de mine - in nici un caz nu reusesti sa prinzi un sarpe (mai ales cu grebla)..mi-a spus ca sunt forte iuti (repezi)..si evident, toata lumea mi-a spus ca era "sarpele casei" - cica, in realitate nu exista serpi negri, pe la noi.
M-am mai relaxat un pic de atunci, ma gandesc ca daca-l vad vreodata, o va lua el singur la fuga (instinctul de conservare)...oricum, de atunci gazonul este mereu tuns "periuta"
Oricum citind topicul mi-am adus aminte si nu ma pot abtine sa nu-mi imaginez in ce hal aratam eu cu figura disperata, cu grebla in mana (parca omoram un urs)...

Va pup dulce,
Mama_lui_Alex

#14
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 18 august 2006 - 18:19

AHA! Care-va-sa-zica nu sunt nebuna! Sau nu de tot! Sa stii Mama_lui_alex ca ala era cat se poate de real! Chiar negri sunt serpii care traiesc in zona noastra, ma rog, au si niste chestii galbene pe dupa maxilare, da-n principiu-s negri si exact asa, cam la vreun metru lungime. Cica sunt inofensivi si fug cand te vad dar eu daca eram in locul tau, ori nu mai iesam din casa pana azi, ori ma mutam instant la bloc. Eu sper sa nu vad vreodata asa ceva la mine-n curte, ca ma vedeti sigur la stiri! Oricum, nu stiu de unde, da' tot imi iau arici!

[hopsieu]

#15
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 18 august 2006 - 22:47

Mai, nu ma mai ingroziti...lasati-ma cu serpii...si asa aveam curtea plina de soparle si gusteri...eu tot vreau sa cred ca mi s-a nazarit mie...a fost in capul meu..De atunci dau cateodata drumul cainilor noaptea (care fac varza tot ce prind...nu se poate descrie)..Asta cu "ariciul" e chiar haioasa - nu o stiam, dar pare f. plauzibila..(de unde-l luam??!!)Am luat si un aparat din acela "ultra-sonic" care cica sperie tot felul de animale oribile(cel putin au disparut soarecii si soparlele)
Si apoi ..poate era doar in trecere...s-o fi dus si la vecini (sa moara si capra vecinului:))

Va pup,
Mama_lui_Alex

#16
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 19 august 2006 - 14:34

Auzi, mai, Mama lui Alex, sa stii ca noi suntem vecine!Si pe la mine e plin de soparle!Cum e cu aparatul ala, de unde l-ai luat?

[hopsieu]

#17
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 19 august 2006 - 18:52

Aparat ultrasonic de la Colas SRL - din Timisoara -trimis si platit prin posta (a fost vreo 100Euro - sau pe aproape).

www.rozatoare.ro

Nu-l recomand (eu personal!) S-a dus naiba dupa 3-4 luni (are 3 unitati, acum nu mai merge decat unitatea centrala) E adevarat ca a mers non stop...dar asta nu cred ca-i o scuza... - poate am avut noi ghinion - prietenii care ni l-au recomandat sunt multumiti si acum...
Habar n-am - chiar nu stiu ce sa zic!

Oricum, cat timp sta in priza, are efect - dispar toate "taratoarele/razatoarele" pt. cateva zile-o saptamana.

Va pup,
Mama_lui_Alex (Laura)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -