Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Serpi


17 raspunsuri la acest subiect

#1
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 07 august 2006 - 18:31

Mie mi-e frica de serpi! Da' rau! Si cica fiecare casa are sarpele ei! Asa zicea bunica cand eram eu mica. Voi aveti? Cum as putea sa n-am? Asa cum exista insecticide or exista cumva si "serpicide"? Stie cineva ce anume atrage serpii intr-o gradina si ce ii indeparteaza?

[hopsieu]

#2
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 07 august 2006 - 22:37

Serpi? La Bucuresti?


Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#3
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 august 2006 - 23:07

quote:
Initial creeata de GeorgetaR

Mie mi-e frica de serpi! Da' rau! Si cica fiecare casa are sarpele ei! Asa zicea bunica cand eram eu mica. Voi aveti? Cum as putea sa n-am? Asa cum exista insecticide or exista cumva si "serpicide"? Stie cineva ce anume atrage serpii intr-o gradina si ce ii indeparteaza?

[hopsieu]



stii ceva? cred ca bunica ta e fan legende [:)] nu mai aplica ad-literam chestii de genul asta ca altfel ajungi sa crezi ca "de ce ti-e frica nu scapi" si atunci e cam naspa.... aia cu fiecare casa are serpii ei cred ca e o metafora, de fapt... fiecare casa are soacra ei [:D] suna mai bine, nu?



No, vidiazni!

#4
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 08 august 2006 - 12:27

Io stau la et. 9. In principiu nu am serpi. de ce in principiu? Ca nu se stie niciodata. Anul trecut au schimbat coloana de la baie, iar mesterii vestiti nu au astupat bine locul din tavan prin care trec tevile.
Asa ca de la et 10 ne-am pricopsit cu un soarece. Ce cauta el la et. 10? Habar n-am, dar pana am scapat de soarece am imbatranit 10 ani. A murit accidental, strivit cu canapeaua, dupa ce s-a hranit bine mersi cu salam, branza si carnita din cursa de soareci, timp de vreo 2 saptamani.

Anul asta e programata schimbarea coloanei din sufragerie...asa ca stau la panda sa vad cu ce ne mai pricopsim. Un sarpe? Crocodil?[bang]

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#5
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 08 august 2006 - 12:28

e adevarata faza si se aplica la casele pe pamant
la fosta casa am vazut sarpele casei care nu stiu unde a disparut in cateva clipe pe langa casa
acesta apara casa,de asemenea se zice ca atunci cand ridici o casa e bine sa sacrifici ceva ( o gaina de exemplu) pt ca orice lucru durabil cere sacrificii - vezi Mesterul Manole

La actuala nu am vazut sarpele si nici nu as vrea

#6
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 08 august 2006 - 13:08


[:-)))][:-)))]

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

#7
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 august 2006 - 13:18

Normal ca ma refeream la casa pe pamant. Dar nu radeti, ca eu am avut vreo luna reflexul de-a ma uita in vasul de wc inainte sa m-asez dupa ce am vazut pe Discovery o emisiune despre animale de casa scapate sau abandonate. Va dati seama cum ar fi sa-ti zambeasca un sarpe din wc?! Si soarece am avut si eu la et. 7, asa ca nu se stie niciodata, nici daca stai la bloc.

[hopsieu]

#8
crini

crini

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 08 august 2006 - 16:37

Ce mi-o fi trebuit sa intru la subiectul asta, ca mi s-a facut o frica... Si noi avem casa tot pe pamant. E adevarat stam la etajul 1, dar cine stie. Iar eu nu pot sa sufar taratoarele astea. Serpi n-am vazut deocamdata, insa toata curtea, toata zona, de fapt cred ca toata Italia asta e plina de soparle, care-mi fac o scarba de nedescris. Daca sunt pe strada in fata mea tropai marunt si daca nu se dau la o parte prefer sa traversez.
Auzi tu, sarpe! Gata, nu mai ies in gradina!

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

#9
dianaelena

dianaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 08 august 2006 - 19:16

Si eu am auzit ca fiecare casa are sarpele ei,....si desi stau la bloc am grija sa inchid capacul de la toaleta infiecare seara [:D]..nu din cauza acestei superstitii ci ..pantru ca nu se stie ce poate fi pe tevile de canalizare[:D][consti]

"Se spune mereu ca timpul schimba lucrurile, dar, de fapt, tu esti cel care trebuie sa le schimbe."
Andy Warhol

#10
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 09 august 2006 - 15:03

Din cite stiu e bine sa tai iarba scurt in jurul casei, prin iarba scurta gen gazon e mai greu sa se plimbe sarpele. Poti sa tii un arici cu chirie in curte, ei sunt mari amatori de serpi.
Griji mai mari sa iti faci daca ai apa prin apropiere sau umezeala multa.
De soricei si sobolani sa nu va mirati ca ii aveti si la etaj-tatal meu a vazut unul cum se catara prin afara blocului pe la etajul unu.



Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -