Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o perna buna pentru un somn excelent


21 raspunsuri la acest subiect

#1
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 06 august 2006 - 02:41

buna seara...

noaptea ma tot sucesc... ma invartesc.. trag cativa pumni la perna... iar ma sucesc... iar ma invartesc...nu-mi place perna mea.

dimineata ma trezesc cu gatul stramb,, dureri de spate de nu mai suport. sunt si indispusa drept urmare .. aproape in fiecare dimineata.

am tot cautat informatii despre perne... nu stiu din ce material sa-mi cumpar o alta perna... sau ce forma sa aiba... in jurnalul national la http://www.jurnalul....nt.php?id=39562 .. iata ce se spune:
Jos din pat cu acarienii


IGIENA
Cercetatorii de la Universitatea din Manchester au descoperit ca pe pernele noastre traiesc milioane de spori de ciuperci microscopice (mucegaiuri). In acest sens, dr. Ashley Woodcock si echipa sa au analizat 10 perne: 5 din material sintetic si 5 din fulgi. Toate pernele fusesera folosite de cel putin un an si jumatate, cea mai intrebuintata fiind o perna de 20 de ani. Indiferent de varsta sau de materialul din care erau confectionate, pe toate pernele au fost descoperite numeroase ciuperci, de la 4 la 16 specii diferite. Si nu in cantitati neglijabile: mai mult de un milion pe fiecare perna. Conform cercetatorului englez, cauzele sunt lipsa unei igiene corespunzatoare si faptul ca anual eliminam mai mult de 100 de litri de transpiratie in asternuturi. "Tinand cont ca un sfert din viata il petrecem dormind, si deci respirand in apropierea unei surse variate de acarieni, aceasta descoperire este un semnal de alarma pentru cei care sufera de boli respiratorii de genul astmului si al sinuzitei", afirma dr. Ashley Woodcock

deci pentru a pastra o igiena corecta... pot sa nici nu-mi mai cumpar.. orice este infect. deci am rezolvat o problema.... niciuna nu e buna!

mai ramane forma . m-am speriat de cate forme de perne exista pe site-urile de specialitate.. ...
care-i formula magica pentru un somn bun si un gat neanchilozat?

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#2
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 06 august 2006 - 02:49

disperata, nu cred ca toti cei care se trezesc neanchilozati detin vreo formula magica sau vreo perna magica.
poate ar trebui sa consulti un ortoped sau un maestru de genul asta.
ca sa spun ceva si despre perne[hc], a mea cica e anatoforma, adica are doua cocoase si la mijloc o adancitura pt. cap, eu am luat-o sa ma scape de migrene.[:D] nu cred ca mai are sens sa precizez daca m-a scapat sau nu.




Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.


#3
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 06 august 2006 - 02:53

teodora... pai spune drept .. ai scapat sau nu de migrena? ca n-am inteles din propozitie?!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#4
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 06 august 2006 - 03:13

'ai mey, doar de disperare am luat-o,daca ma scapa de migrene umpleam forumul de recomandari calduroase.[:o)]


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.


#5
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 06 august 2006 - 03:23

scuze... chiar nu intelesesem... o fi oboseala de vina! sau perna... mai stii..... ma face sa nu ma mai prind la poante!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#6
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 06 august 2006 - 03:50

Eu dorm fara perna, am un somn execelent.[cool]

Cred ca e mai sanatos fara perna, nu te trezesti cu gatul stramb si nici cu dureri de spate.[;)]



Alina[gravi] (35+)[fetita] & Dragos [copil](11.04.2002) pozici 1, pozici 2



#7
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 06 august 2006 - 13:15

pai da... dar cred ca dormi ori numai pe spate. ori numai pe burta, nu?

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#8
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 06 august 2006 - 13:41

Of, si eu am aceiasi problema.
Prima oara am crezut ca e din cauza saltelei, am schimbat-o si tot degeaba. Am cumparat perna noua si aseara mai aveam putin si o aruncam pe geam, luni ma duc sa-mi cumpar perna cu fulgi daca nici asa nu merge o pun pe mama sa-mi trimita perna pe care dormeam acasa[:D]

#9
for2nity

for2nity

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 06 august 2006 - 15:51

asta imi aduce aminte de vizitele la ex.soacra mea (minunata femeie) la tara, si ma adanceam in pernele ei maaari, groase, umplute cu puf de la gainile taiate in fiecare duminica, si mama ce ma mai afundam in ele, nici nu mai aveam aer. [:D] O fi fost aerul de vina, ca dormeam neintoarsa pana dimineata, asa cu nasul infundat in perna. [:D]

Si acuma vorbind serios, in gravidie mi-am luat faimoasa perna pentru gravide umpluta cu bilute ( pe cuvant ca parca-s din alea ce se folosesc la nush ce fel de izolatii) care mie una mi-a fost de un real folos, si dorm pe ea si in ziua de azi. Si dorm bine. [:)]



eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)

#10
rilbuc1

rilbuc1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 06 august 2006 - 16:08

O idee de perna buna, care face bine si la psihic, ar fi sa adormi in bratele sotului [;)]

quote:

noaptea ma tot sucesc... ma invartesc.. trag cativa pumni la perna... iar ma sucesc... iar ma invartesc...nu-mi place perna mea.



Dar in caz ca nu-ti va placea sa nu tragi cativa pumni "pernei"

http://community.web...com/user/rilbuc


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -