Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Combinatie mocheta si parchet (camere diferite)


11 raspunsuri la acest subiect

#1
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 04 august 2006 - 12:57

Fetelor, am si eu nevoie de sfatul unui profesionist, ca m-am tot contrazis cu al meu barbat.

El ar vrea sa punem in casa si mocheta si parchet (ewvident nu un aceeasi camera)[:)]

Iar mie mi se pare "ciudat", ca nu mi se pare ca se imbina bine...

Noi acum avem in holuri/baie/bucatarie gresie caramizie iar in camere parchet din ala vechi (de cand s-a facut blocul). si am vrea sa schimbam, ca gresia mi se pare "rece".

Eu am zis ca nu merge in sufragerie/holuri parchet si in dormitoare mocheta...

El zice ca vrea ceva moale pe care sa calce cand se da jos din pat...

Si pt ca varianta cu covorase nu merge (fi-miu e un talent la "patinaj artisitc" prin casa [bang] nu putem pune parchet cu covorase pufoase in dreptul patului.

Si atunci va intreb: merge sa combini ? Ca eu parca as opta pt mocheta/ parchet in toata casa.

Ce ziceti ?



Ana



_______________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."



fotografii cu noi



coafura preferata

#2
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 august 2006 - 18:52

de mers, merge, pentru ca se instaleaza niste praguri care fac tranzitia de la carpet la parchet mai lina.
problema e cu alergenii din mocheta, pentru ca, oricat ai spala/aspira/dezinfecta-o, raman in ea o multime de..necuvantatoare.
o solutie sa fiti amandoi multumiti ar fi sa pui in dormitor covorase pentru picioarele sotului.

#3
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 04 august 2006 - 18:59

Eu sunt de parere ca nu merge mocheta intr-o parte parchet in alta. Nu este estetic si nici recomandat de designeri. Acum eu stiu ca exista covorase cu mai mare aderenta la parchet si poti pune asa ceva doar la patul vostru ca sotul sa simta moale la picioare :))

Ori una ori alta, mie personal nu imi place ghiveciul.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.


#4
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 august 2006 - 19:46

quote:
Originally posted by Jocelyn

Nu este estetic si nici recomandat de designeri.

partea cu estetica este intr-adevar subiectiva, insa mi-am permis sa raspund tocmai in calitate de profesionst. e adevarat ca studiile le-am facut aici in state, o fi diferit in romania, habar n-am.

#5
goanga23

goanga23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 05 august 2006 - 00:55

annablue,

aici se foloseste destul de mult mocheta pentru dormitor , chiar in casa pe care o inchiriez dormitoarele sunt mochetate ( inclusiv scara interioara catre dormitorul principal)..

Daca mochetarea este realizata de cineva care se pricepe foarte bine , "trecerea" de la mocheta la parchet nu va arata neplacut...in plus, sunt foarte multe tipuri de mocheta care arata excelent si dau un aspect "calduros" camerei asa ca poti alege ceva care se asorteaza foarte bine cu decorul dormitorului tau.

Deoarece sunt pasionata de design, citesc cam tot ce se gaseste pe aceasta tema , asa ca , din punct de vedere al combinatiei parchet-mocheta , nu-ti face griji, ele se pot combina armonios..Chiar in casele celebritatilor am vazut ca designeri au ales mocheta, in cele mai multe cazuri nuantele alese pentru dormitor au fost cele pastel..

O alta solutie ar fi un covor persan suficient de mare pentru a intra sub picioarele patului...o sa incerc sa gesesc niste poze cu diverse decoruri pt dormitor (mochetate sau cu covor) si sa ti le trimit.

Numai bine,

Andreea

Cleomax, spune-mi te rog, ai studiat design interior? Te intreb pentru ca si eu as vrea sa studiez designul interior si as fi vrut sa-ti pun cateva intrebari. Multumesc

http://pg.photos.yah...anson/my_photos

#6
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 05 august 2006 - 04:55

andreea, da. "ax" away, eventual pe pm sa nu stricam subiectul.[:)]

#7
alexa si mami

alexa si mami

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.727 mesaje

Postat 06 august 2006 - 15:40

noi avem mocheta in dormitor si sufragerie, in hol parchet. dar miine daca as putea as schimba mocheta cu parchetul (praful care se acumuleaza sub mochete nu e sanatos, oricit ai aspira). eu am vazut in magazine covorase care pe dos aveau ca un fel de cauciuc sa se fixeze pe orice suprafata (parchet, gresie).



alexa [copil]

#8
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 07 august 2006 - 13:53

Multumesc mult de informatii. Pupici pt toata lumea.

Da, tare vroiam sa primesc un sfat autorizat, tocmai pt ca , asa cum zicera si Jocelyn, mie imi pare "kitch" combinatia.

Chiar daca exista treceri (stiam si eu de ele) tot nu mi se pare ca dau unitate apartamentului, avand in vedere ca nu e o casa, cu etaje, scari, etc.

Multumesc pt. "tip"-ul cu covorase care adera pe parchet, cred ca asta vom folosi.



Ana



_______________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."



fotografii cu noi



coafura preferata

#9
gabi66

gabi66

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 09 august 2006 - 15:55

Combinatia nu e chiar asa de "kitch", la urma urmei e chestie de gust, dar eu te-as sfatui(pe amandoi, de fapt)sa renuntati la ideea mochetei.Dacä as fi fost mai desteapta acum 3 ani cand am renovat dormitorul, as fi scos mocheta.Nu dati cu rosii, stiu ca pot si acum, dar intotdeauna "intervine" cate ceva.Chiar si jucariile de plus contin multe...necuvantatoare, cum bine le numea Cleomax.Chiar prea multe.Daca "bagi" jucaria timp de 24 ore in congelator, ii distrugi pe ...musafirii nepoftiti.
Pentru covorase se gaseste un "anti-alunecator"(scuze, dar nu stiu cum se numeste in dulcea lb.romaneasca), e un material care se lipeste pe dosul covorasului, iar acesta ramane "blocat" pe parchet.
Eu, personal, incerc sa elimin toate covoarele si covorasele din casa, chiar daca o fii sa umblu cu soseste si papuci de casa mai grosi atat iarna, cat si vara.



#10
Clover

Clover

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 972 mesaje

Postat 11 august 2006 - 06:11

Si eu sunt de acord ca parchetul bate mocheta la orice ora. Deci as opta pentru parchet in toata casa si cum a mai spus cineva un covor care sa fie strasnic sustinut sub pat, cat sa nu calci pe parchet cand te dai jos din pat.

De mers cred ca merge daca se armonizeaza culorile, dar personal pentru mine nu exista dubii care ar fi prima optiune.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -