Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Borcanelele de fructe din comert


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 17:16

Buna! Am cumparat pt puiul meu de la Hipp borcanele cu fructele care nu sunt acum, caise, piersici, pere si scrie pe borcan ca nu se incalzesc pastrandu-se la temperatura camerei, iar dupa deschidere se tin la rece, si 3 zile. Eu ma intreb cum sa-l incalzesc daca-l pun in frigider borcanelul? In apa calda? sau cum ? In plus ma gandesc cum de se pot pastra 3 zile? Nu se strica fructele alea? ca scrie ca NU au conservanti, parca nu-mi vine a crede, plus ca nedeschise au termen de valabilitate doi ani parca...mai sa fie....ce fructe istete care nu se strica ! ce metoda de sterilizare/conservare se foloseste oare ? merci in avans pentru sfaturi, idei, pareri lia

#2
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 17:43

le lasi la temperatura camerei sa se incalzeasca. le scoti inainte cu 1 ceas. Daca ai frigider bun tin 3 zile.. desi eu imi aduc aminte ca scrie pe ele 48 de ore. N-am unu la indemana, sunt in camara toate. Eu una personal am incredere in Hipp si Nestle, ca nu fol conservanti. E la fel de adevarat ca nu am exagerat cu cumparatul acestor produse. Le-am folosit doar cand am avut probleme cu mancare, adeca nu o servea pe aia din farfurie trudiya ci pe a din borcan cumparata [bang]. mesaj offtopic: Acum singurul borconel care ne mai place este cel cu legume de gradina [:D]. Fructe? bleah. [flo] Freia si [copil] Alexa

#3
she_wolf

she_wolf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 18:15

Eu tot de 48 de ore stiu, chiar m-am uitat pe un borcanel acum, tot de la Hipp. Cristi, desi are 2 ani, este intr-o perioada de mofturi mari asa ca ii mai dau fructe de la Hipp, cand nu vrea sa le pape in alta forma. [:D] Am inceput sa-i dau borcanele, din cand in cand, dupa ce a implinit 6 luni, organice/bio de la Hipp si alte firme (tot bio), am incredere in ele si n-au fost niciodata probleme. Atunci ii cumparam din cele de 125 g si le termina, dar, daca s-a intamplat sa ramana si pt. a doua zi, i le-am incalzit in apa calda, dar numai dupa ce a implinit un an. Probabil ca am fost eu mai exagerata, dar, pana la un an nu i-am dat mancare facuta cu o zi inainte, decat f.f. rar, facuta de mine si congelata imediat. [alcool] Nici acum nu ii dau mancare mai veche de doua zile, dar o tin, ca tot omu' normal in frigider. Ma rog, acum, daca are chef, papa impreuna cu noi (necondimentat, fara porc etc). ...Mama facea zacusca, fara conservanti si tinea cateva luni bune...poate ca ar fi tinut si mai mult, habar n-am, n-am fost destul de curioasa. [pofta] [:D] Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)

#4
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 18:20

quote:
Initial creeata de Dorsilia Eu ma intreb cum sa-l incalzesc daca-l pun in frigider borcanelul? In apa calda? sau cum ?
Dintr-un borcan nou scoti in altceva (un recipient mic) cantitatea de piure pe care o mananca de obicei copilul si pui in frigider borcanul cu ce a mai ramas in el. Eu incalzeam o portie mica intr-un alt borcanas sau in cuburi in care faci gheata. Le tineam in apa calda sau in incalzitorul special, acela care functioneaza cu priza (dar tot pui apa inauntru). Daca incalzesti un borcan plin nu se recomanda sa-l lasi sa se raceasca, apoi sa-l pui cu restul de piure la frigider si de fiecare data sa-l reincalzesti. Asta scrie si pe etichetele de la Hipp. Cristina http://www.desprecop...name=Cristina_C

#5
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 18:32

offtopic:
quote:
Originally posted by she_wolf
...Mama facea zacusca, fara conservanti si tinea cateva luni bune...poate ca ar fi tinut si mai mult, habar n-am, n-am fost destul de curioasa. [pofta] [:D] Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)
eu am facut zacusca anul trecut in septembrie si tot mai am vreo 30 si ceva de borcane ramase. Si sunt foarte bune. Le-am vidat desigur la cuptor ca altfel nu tineau atata. Pacat ca am pus ardei iute in ele ca ii dadeam si la bubulina sa guste putin, asa de fason :) n-am rezistat sa nu spui ca tin si mai mult timp borcanele de zacusca [:D] Freia si [copil] Alexa

#6
she_wolf

she_wolf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 18:37

quote:
Originally posted by Freia
offtopic:
quote:
Originally posted by she_wolf
...Mama facea zacusca, fara conservanti si tinea cateva luni bune...poate ca ar fi tinut si mai mult, habar n-am, n-am fost destul de curioasa. [pofta] [:D] Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)
eu am facut zacusca anul trecut in septembrie si tot mai am vreo 30 si ceva de borcane ramase. Si sunt foarte bune. Le-am vidat desigur la cuptor ca altfel nu tineau atata. Pacat ca am pus ardei iute in ele ca ii dadeam si la bubulina sa guste putin, asa de fason :) n-am rezistat sa nu spui ca tin si mai mult timp borcanele de zacusca [:D] Freia si [copil] Alexa
Vedeti? [:D] [;)] Mama tot la cuptor le vida... [pup] Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)

#7
she_wolf

she_wolf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 18:51

quote:
Originally posted by Cristina_C Dintr-un borcan nou scoti in altceva (un recipient mic) cantitatea de piure pe care o mananca de obicei copilul si pui in frigider borcanul cu ce a mai ramas in el. Eu incalzeam o portie mica intr-un alt borcanas sau in cuburi in care faci gheata. Le tineam in apa calda sau in incalzitorul special, acela care functioneaza cu priza (dar tot pui apa inauntru). Daca incalzesti un borcan plin nu se recomanda sa-l lasi sa se raceasca, apoi sa-l pui cu restul de piure la frigider si de fiecare data sa-l reincalzesti. Asta scrie si pe etichetele de la Hipp.
Vaaaiiiiiiiiii!!! Era sa uit asta, asa este, nu mai pastrezi borcanelele din care a mancat direct! Doar daca ii pui separat o portie! Claudia si [pk] Cristi (16.12.2002)

#8
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 21:50

Mersi mult de sfaturi...pna acum Danut (azi a implinit 5 lunisoare) nu a terminat un borcanel, restul mancam eu, nu am insistat decat pana cand a deschis guritacu pofta si cand deja se uita in alta parte, se freca la ochisori si scotea pe la coltul gurii, nu i-am mai dat. Mananca jumatate de borcanel odata. chiar acum am in fata un borcanel de la hip si scrie ca se consuma in maxim 3 zile, insa si eu sunt maniaca cu prospetimea si nu-i dau decat odata din el, la fel si supa crema de legume i-o fac exact cand e vremea mesei, stiu deja care cat fierbe si incerc sa ma incadrez desi uneori imi mai trage cate o pacaleala si i se face foame mai repede decat cred eu, si-n acest caz ii dau laptele si gata, n-am ce face lia

#9
buclu

buclu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 22:14

am incep si eu sa-i dau baietelului meu amestec de legume si pui cu orez si legume Hipp si srie ca trebuie incalzite in apa calda.

#10
ana_miti

ana_miti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 22:23

De la ce varsta pot sa-i dau sa manance la borcanel si ce anume? Sunt intr-adevar bune ? ana maria


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -