Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

acord de scoatere din tara


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 decembrie 2004 - 21:31

Sotul meu, inca, doreste ca fetita noastra sa aibe si cetatenie romana, ea o are pe cea canadiana fiind nascuta aici. Si asta inainte de a pleca eu in vizita cu ea in Romania. Motivul: daca el vrea, eu sa nu o mai pot scoate din tara (Romania) decat daca isi da si el acordul, el dorind sau cel putin spunand ca vrea sa se reintoarca in tara. As dori sa stiu daca are dreptul sa faca lucrul asta. Am postat aici si nu la judiciare pentru ca m-am gandit ca aici am sansa sa gasesc pe cineva care stie ceva de genul asta. Multumesc si astept raspunsul vostru. Simona

#2
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 28 decembrie 2004 - 16:55

Draga mea. Eu nu sunt in Canada si nu stiu ce prevad legile de acolo,dar cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii despre situatia ta. -Sunteti casatoriti inca? -sunteti divortati sau doar despartiti? -Unde este sotul tau,in Romania sau in Canada? Nu stiu cum se face sa aibe copilul dubla cetatenie dar cred(spun doar cred) ca pt depunerea cererii ca fetita sa aibe si cetatenie romana,e necesar pe undeva si acordul si semnaturile tale in fond esti unul din parintii ei.

#3
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 30 decembrie 2004 - 01:35

Intreaba la consulatul roman sau la ambasada Romaniei!Ei iti vor putea explica mai detailat. Ce pot sa-ti spun din ce stiu e ca daca vreau sa plec cu copilul meu din Mtl. in tara, si folosesc pasaportul can. (al meu si al fetitei) am nevoie de un act legalizat din partea sotului.Cei de la ambasada m-au intrebat ce acte vreau sa folosesc la iesirea din Can.? Mi-au spus ca in cazul in care ma folosesc de cet. can. nu e de competenta lor!..."se spala pe miini!"In schimb cind am plecat anul trecut in sept. directia Mtl. -cei de la vama mi-au cerut pasaportul rominesc al fetitei...eu le dadusem pe celelalte!Si mi-au spus ca nu puteam scoate fetita din tara daca nu-l aveam! De ce ,....nu am inteles nici pina acuma, cert e ca daca sit. ta e asa cum ai incercat sa o descrii pe scurt ar fi bine sa te documentezi f f bine inainte sa ajungi acasa -in Romania![^] simona

#4
Simona26

Simona26
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 ianuarie 2005 - 06:27

Multumesc de raspunsuri, ma sa revin. Simona

#5
She

She

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 ianuarie 2005 - 03:25

Simona banuiesc urmatoarele;daca fetita ta va avea dubla cetatenie, canada nu va putea ajuta in caz ca se intimpla ceva pe teritoriul romaniei.In schimb, tu daca ai cetatenia canadiana, vei putea prin autoritatile canadiene sa rezolvi problema, dar e chestie de timp, bani, si multa suparare daca d-ne fereste ajungi acolo. ce stiu sigur este ca daca el interzice ca tu sa-ti vezi copilul, isi pierde in canada sau poate si in romania custodia(in timp). sfatul meu..las-o balta cu cetatenia fetitei.De ce te legi la cap daca nu doare?Si ar mai fi ceva:o data ce fetita are domiciliul in canada, nicio justitie din lume , nici din ro, nu pot schimba asta.Asa ca rautatile domnului, in caz ca-l apuca nebunia, sa le puna in cui ca e tardiv


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -