Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mentalitatile


28 raspunsuri la acest subiect

#1
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 22 decembrie 2004 - 21:16

La toate subiectele deschise la aceasta sectiune s-a abordat intr-un fel sau altul problema mentalitatilor. Mentalitatea celor din jurul parintilor singuri. Pana acum nu m-am lovit decat de intrebarea "de ce esti singura?". Nu am avut alte reactii, cel putin nu observabile. As vrea sa dezbatem care sunt aceste mentalitati, ce v-a lovit, ce v-a durut, de ce apar aceste mentalitati, de ce suntem noi diferiti.. suntem diferiti fatza de restul parintilor? Freia si [copil] Alexa

#2
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 23 decembrie 2004 - 10:23

Eu nu cred ca parintii singuri sunt diferiti. Adica nu intr-un sens mai putin bun. Ci, din contra. Sunt doar mult, mult mai solicitati avand un job aproape dublu fata de cei care impart (sau ar trebui sa imparta) responsabilitatile la doi. Iar daca nu mai exista o persoana de incredere in jur (bunica, prieten, etc) prezenta si munca de 24 ore din 24 poate sa fie foarte grea si solicitanta. Toata admiratia !!! Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag

#3
Roxy Trixy

Roxy Trixy
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 24 decembrie 2004 - 00:50

Intr-adevar, un subiect care merita dezbatut! Ca femeie divortata am avut de-a face cu judecatile celor din jurul meu, insa am reusit sa trec peste ele fara prea mare dificultate. Insa cel mai greu si mai greu mi-a fost sa lupt cu parintii mei, cu mentalitatile lor, si inca nu pot spune ca am depasit momentul... Parintii mei au divortat cand eu aveam 3 ani si cu toate acestea divortul meu a fost un mare soc pentru ei. Cu tristete va spun ca ei nu au reusit sa ma inteleaga ci au lovit in mine cu toata puterea.... tata ca tata, ca el e departe si nu a avut posibilitatea sa faca mare lucru, in afara sa ma judece... dar mama... Dumnezeule mare! mama mea efectiv ma baga in mormant. Bineinteles ca s-a inceput cu faptul ca se simtea ea vinovata de divortul meu, ca daca provin dintr-o familie cu parinte unic inseamna ca mi-am luat si eu libertatea sa imi cresc fetita singura. Apoi a inceput tot timpul sa-mi faca paralele cu viata ei, de parca ar fi fost vorba de aceeasi persoana, ca o sa raman singura toata viata, ca barbat nu o sa mai am, ca "a doua casnicie e casa din doage", ca tata la copil nu mai gasesc... of Doamne, si uite asa zi de zi, clipa de clipa, m-a tocat pana n-am mai putut! Pe alta parte se intalnea cu fostul meu sot si stateau la beri impreuna si la plimbari, cu el si cu copilul meu, dupa care venea la mine si imi spunea sa ma impac, ca el s-a schimbat, ca regreta, ca etc. (nu va spun ca inainte de divort i-a spus sa imi ia copilul si sa nu mi-l mai dea ca poate asa o sa ma intorc la el) Multe, multe, foarte multe faze de genul acesta, o punea pe prietena ei sa vorbeasca cu mine, vorbea pe ascuns cu prietenele mele, venea si plangea de situatia grea in care ma aflu, dar cum sa va spun, mai mult isi plangea ei soarta si zicea ca o sa ajung ca ea... Si tot tot sub pretextul ca ea imi doreste tot binele din lume si ca este singura care stie ce e mai bine pentru mine... cred ca atat de mult s-a rugat ca eu sa ma impac cu exul si atat de mult s-a chinuit incat iata ca a venit si o buna zi in care m-am aflat intr-o situatie fara iesire cand am fost practic obligata sa ma intorc la el, moment in care ea si-a revenit complet. Nu stiu cum sa va spun, am incercat de atatea ori sa o fac sa ma inteleaga si pe mine, dar nu am reusit sub nici o forma, e genul de om care daca nu zici ca el inseamna ca ii esti cel mai mare dusman... si de cate ori incerc sa o infrunt facem niste scandaluri monstru, care se termina cu crizele ei de nervi si apoi de inima. Am incercat sa o fac sa ma inteleaga, i-am spus absolut tot despre casnicia mea, chiar si viata mea intima... m-a inteles pe moment dar apoi a uitat, il iubeste atat de mult pe fotul meu sot.... ca pe propriul fiu. S-a gandit la tot, la el, la copil, la tata (ca pe ea o sa o certe ca s-a ajuns la divort), la ce zice lumea, la bani, la tot... numai la sufletul meu nu s-a gandit si nu se gandeste nici o secunda. Si ma doare atat de tare ca ea este fericita acum ca eu sunt din nou cu el si ca nu realizeaza cat de mizerabil ma simt eu in postura asta.... iar cand eram fericita cu omul langa care eram ea era atat de trista, si il ura atat de mult pe acesta, acuzandu-l pe el de destramarea casniciei mele... Sper ca va veni o zi in care ma voi putea desprinde de casnicia asta esuata de atata timp, dar sunt hotarata ca in acel moment sa nu o mai las sa se mai amestece in viata mea, chiar daca va trebui sa fug de ea... Scuzati-ma, nu cred ca am fost prea coerenta! dar sunt atat de trista acum in pragul Craciunului in care simt ca nu imi pot ierta mama.... http://community.web.../user/roxytrixy Roxana & Bianca micuta

#4
mihaela1567

mihaela1567

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 decembrie 2004 - 18:15

Draga Roxy,sa stii ca ai tras chiar tu concluzia care trebuie-fiecare are viata lui.Fa ce simti tu si nu ce si-ar dori mama ta.Spre rusinea mea,de abia la 36 de ani mi-am dat seama ca eu sunt stapana pe viata mea si nu maica-mea.Bineinteles ca pretul platit este ca ne vedem doar de sarbatori ,cu toate ca stam in acelasi bloc,cu copilul m-a ajutat pana a facut sase saptamani si ajutorul era vai de mama lui.In schimb m-a barfit la toate cunostintele ei posibile,ea stie ce le-a zis,cert este ca eu sunt acum un fel de bau-bau si ea Fecioara Maria.Nu este normal ca relatia dintre o mama si o fiica sa fie asa ,dar tinand cont ca avem o singura viata si aia nu intotdeauna roz,ar fi bine sa ne-o facem macar noua placuta inaintea celor din jur.Cum bine remarca cineva intr-o replica de film"nu potentialul omului conteaza ,ci alegerea lui".Eu ma simt impacata cu faptul ca nu am vrut sa-i fac mamei mele nici un rau vreodata si ma voi descurca cum voi putea,dar fara stres si nervi.Fiecare are soarta lui si trebuie sa aiba incredere in ea.Intr-un fel ii plang mai mult pe cei ce depind de parinti si fac compromisuri doar pt. avantaje materiale .Ti-am raspuns pt. ca ai spus ca esti suparata.Nu are sens sa fii suparata atata timp cat ai un ingeras langa tine.Uita-te la el si bucura-te de viata.Intotdeauna se gaseste o rezolvare. Craciun fericit!

#5
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 25 decembrie 2004 - 07:32

Eu cand vad un parinde singur ca ishi creshte copilul si incearca din toate puterile sa o scoata inainte il admir, sincer ca are puterea si curajul sa plece la drum greu cu copil de crescut si mai trebuie sa faca si o cariera ceva ... ca altfel din ce hraneshte copilul.
Asha ca FELICITARI TUTUTOR PARINTZILOR SI IN SPECIAL CELOR SINGUREI... sa fitzi sanatoshi cu totzi si sa vi se implineasca toate dorintzele pt 2005


Gabbriela [flo] & Julian [bibe]
0 - 2 years 2 - 3 years


#6
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 25 decembrie 2004 - 15:10

Am citit primul mesaj postat de Freia pe acest subiect si de atunci ma tot gindesc la asta, la mentalitatea celor din jurul meu si la cum m-a afectat pe mine si am sa incerc sa raspund din punctul meu de vedere, in circumstantele mele... Am norocul sa fiu o mamica singura in Canada. Nu pentru cine stie ce ajutor social din partea guvernului pentru ca nu ma incadrez acolo, in primul rind pentru mentalitatea oamenilor in general. O mamica singura care isi creste copiii si le este un exemplu bun este de admirat aici in societatea asta. Nu mi s-a intimplat niciodata sa fiu intrebata de ce sint singura pentru ca statutul marital la fel ca si salariul, sexualitatea si religa sint tabuuri si nu se discuta! Am avut un party de Craciun la compania unde lucrez, am stresat importanta acestui party pentru mine pentru ca a fost primul eveniment social in cercul meu in care ma afisam in postura de "femeie divortata"... Trebuia folosit in favoarea mea si m-am pregatit pentru el a pentru un examen! De ce? Statutul de femeie divortata are legile lui nescrise, la fel ca viata in cuplu sau viata de burlaca are pirghiile ei nevazute si numai un instinct bun te face sa iti intri in noul rol cu bine... Nu am vrut sa fiu privita de sotiile sefilor ca o eventula primejdie afisindu-ma prea sexy sau prea usurica. Trebuia sa ma incadrez in cercul lor pentru ca ele sint alea care trag pirghiile de acasa si isi monteaza sotii cu idei! Partyul s-a tinut la Mariott la sala de bal, a fost foarte frumos. Am intrat in sala stapina pe mine, optimista si vesela. in sala de aperitive si cocktail'uri inainte de a ne aseza la masa, cind te vezi cu lumea si te plimbi din grup in grup socializindu-te, am fost intrebata de grupul sotiilor "unde este sotul tau"?...Am raspuns firesc "nu mai sintem impreuna, am divortat" cit se poate de natural, fara sa incep sa dau detalii "daaa?... sa spunem <<I'm Sorry>> ori <<good riddance>> (duca-se, cred in traducere libera) ??? "well,you should say <<good riddance>>" am spus eu zimbind dulce... "atunci haide sa ciocnim pentru un viitor cu impliniri pe toate planurile" cling-cling paharele si asta basta!... Am trecut examenul si saptamina viitoare seful cel mare imi spune vesel "cred ca ar trebui sa vii la sedintele de la comitetul de conducere social"... am ramas blocata, dar am raspuns cu o gluma "pai daca ma inviti sa vin nu pot sa spun nu"... "daaa, trebuie sa vii ca avem nevoie de oameni ca tine, cu coaie"..."poftim?...dar eu nu am coaie"..."bada, ai si inca ce" zice rizind! Ehe, lucru bun, foarte bun! Bulls eye pentru mine!!! De ce v-am spus asta? Pentru ca in societate conteaza atitudinea ta si felul in care te vezi tu pe tine! Statutul social este ceva care se invata, schimbarea lui inseamna adaptare cit mai buna la noile conditii!!! M-am gindit la intrebare insa "de ce esti singura" si raspunsul pe care mi l-am dat mie a fost "mai bine singura cu adevarat decit singura in doi". Singuratatea in doi este a naibii de greu de suportat pe cind singura-singurica are beneficiul ca esti totusi intr-o companie placuta, a ta!... Nu cu mentalitatea celor din jurul meu a trebuit sa ma razboiesc ci cu demonii din capul meu, mentalitatea implantata in mine!... A trebuit sa ma auto-analizez mult, sa imi dau seama de ce imi este teama si din ce cauza. Am incercat sa imi dau raspunsuri pozitive mereu la toate dilemele si sa le scot din mintea mea despletindu-le una cite una. Nu a fost usor, dar am reusit. "Rau cu rau dar mai rau e fara rau" - prostie mare!!! Cel mai bine este fara rau deloc! Inlatura tot ce este nociv pentru tine si copii si vei vedea ca vei avea parte de lucruri pozitive! "Cine te mai ia cu doi copii mici de git?" - si mai mare prostie!!! De ce? ... haideti sa analizam... "ma mai ia" pai nu vreau sa ma ia nimeni!!! Asta ar fi o greseala si ar insemna sa sar din lac in tigaie! Insasi descrierea casatoriei sau a posibilei relatii prin "te ia" te pune in inferioritate, in neputinta de a alege sau de a avea ceva de spus, trage a resemnare si a compromis! "cu doi copii mici de git" - sint micute dar sint sufletul meu si nu imi stau de git in sensul ca nu pot face nimic cu ele! Pot sa am grija de ele bine-mersi si singura si sint mindra de asta si de faptul ca nu le lipseste nimic si ca au un camin linistit unde pot avea o copilarie frumoasa!...Ca sa ma simt total implinita si fericita o noua relatie va fi ca o uniune totala (spirit, minte si trup), nu a o tranzactie de tirg! "Femeie singura - usoara- lipsa de sex acasa"... ei pe naiba!!! Nu am fost niciodata singura mai mult de sase luni inainte dar uite ca acum imi place asa si mi-am ridicat standarele uimitor! Usoara???... Nu!!! Foarte greu de cucerit pentru ca trebuie sa ma gindesc la fete si la cum le va afecta pe ele si cum se vor incadra ele intr-o posibila relatie, ca un puzzle perfect! De ce standarde ridicate???... Am suferit mult, dar am si mult de oferit in inima mea, stiu sa fiu tandra, stiu sa iubesc, stiu sa fiu o partenera loyala si de pretuit. Din tot ce s-a intimplat trebuie sa invat! Si trebuie sa folosesc ce am invatat in favoarea mea si a fetelor mele!!! "Nu vei face fata singura"... au fost zile in care credeam ca o iau razna, ca mi-ar trebui vreo partuzeci de ore pe zi!!!... Muncesc full-time, veneam acasa, vroiam sa invat, fetele vroiau cite ceva de la mine "acuma!"...vroiam sa ma relaxez si eu, trebuia sa fac curat, sa fac mincare, scoate fetele la parc, la plimbare, fa aprovizionarea, du-te la scoala, citeste fetelor, fa-le baie, pune-le sa doarma, nu vor sa doarma, vor sa se uite la televizor, le trebuiesc cizmulite noi, lucruri de iarna pentru amindoua (nu vreau sa ma imbrac cu aia, a fost a lui Sarah!), mami ma bate Sarah, mami, nu ma lasa Maya in pace.... Nu stiam in ce parte sa ma impart! Apoi mi-am gasit raspunsul! A trebuit sa fiu mai ordonata, sa imi menajez timpul efectiv, sa planuiesc dinainte orice si sa las si un pic timp pentru surprize! Si bineinteles trebuia sa am o atitudine pozitiva! Nu greutatea poverii conteaza ci felul in care o duci!!! Daaa... si intr-o zi asa de mare stres in care fetele se certau si casa era cu fundul in sus si eu eram obosita dar trebuia sa scot fetele la parc sa doarma mai bine, dar aia mica nu vroia sa se incalte si aia mare vroia juice acum-acum ca ii era sete... le intreb asa pe amindoua "is mommy an octopus?" ("mami este o caracatita?") Ele se opresc dintr-o data si rid "nooo!"... "pai daca mami nu este o caracatita si nu are opt miini atunci nu poate sa le faca pe toate odata!" am spus rizind, au ris si ele ca li s-a parut nostim ca eu sa fiu o caracatita si asa am trecut de stress in ziua respectiva! Asa ca dragelor, nu incercati sa fiti caracatite :))) "Viata nu are sens fara el"...Daaaa... Aici a trebuit munca multa!... Am fost casatoriti zece ani, dragoste nebuna de la inceput care s-a lasat cu dragoste cu nabadai si cind a inceput sa fie relatia toxica si nociva, a trebuit sa-mi aleg calea singura cu fetele! A fost o decizie grea, poate cea mai grea decizie pentru mine, am agonizat luni de zile asupra ei, dragostea mea era inca vie... a trebuit sa ii fac euthanasie si asta m-a durut atunci in suflet ca o cauterizare fara anestezie dar am stiut ca era un lucru ce trebuia facut!!!... Imi ingaduiesc sa simt ceea ce simt si sa fiu buna cu mine, sa sortez amintirile bune de cele rele si sa imi permit sa ma gindesc la el citeodata!... Ce simt?... Ceva ciudat asa cum un amputat simte ca il maninca mina amputata. Stie ca nu mai este acolo, ca a fost amputata dar jura ca il manica degetele si nu poate sa se scarpine!!! A fost parte din mine atita timp, am impartit si bune si rele si citeodata mi-e dor de el, de barbatul pe care l-am iubit ca pe un soare dar este un dor surd, ca cel al amputatului!... Viata merge mai departe, este frumoasa si trebuie traita!!! Este sapte dimineata, ziua Craciunului. In curind se vor trezi cucuietele mele! Aseara am facut fursecuri pentru Mos Craciun, mirosea frumos in casa... Le-am facut baie, ne-am jucat si au adormit cu gindul la cadourile care vor fi sub pom dimineata!... Inca miroase sa prajituri in casa, e cald si afra e un ger de au inghetat geamurile... Fetele dorm linistite inca! Au fete de ingeri... Azi noapte m-am trezit si am impachetat cadourile lor! Imi imaginam fetele lor cind vor deschide pachetele!... Am baut laptele lasat de ele pentru Mos Craciun si am mincat doua fursecuri :))) E liniste in casa si e bine, in sufletul meu la fel. Pisica imi sta in poale si toarce, mi-am terminat cafeaua si scriu pe DC... Ce poate fi mai frumos? :))) Sint impacata sufleteste si-i multumesc lui Dumnezeu pentru tot!!! Pentru linistea din sufet, pentru fete, pentru sanatatea lor, pentru munca buna pe care o am si care imi permite independenta materiala, pentru pacea din tara, pentru familia mea, pentru un an bun pentru mine, pentru belsugul si linistea din casa, pentru voi prietenele mele virtuale si pentru DC!!! La multi ani tuturor si Un Craciun Fericit va urez din suflet!!![flo] Alice

#7
Roxy Trixy

Roxy Trixy
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 25 decembrie 2004 - 17:04

[flo] Alyssa you are my hero! De unde ai gasit mama draga atata putere in tine? http://community.web.../user/roxytrixy Roxana & Bianca micuta

#8
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 25 decembrie 2004 - 20:30

Alyssa [flo] Ai inteles si ai citit printre randuri parca. Aia urmaream... sa vaz daca cineva "vede" ca defapt si de drept noi facem mentatitatea. Noi suntem cei care impunem prin modul nostru de a fi, de a nepurta reactia celor din jur. Lasand la oparte faptul ca avem de crescut niste creaturi mici si ne impartim in cate e nevoie sa le facem pe toate, lumea intreaba " bine, bine, dar sexu cum e?" asta e grija unora din jur cum imi merge mie viatza sexuala acu ca sunt singura. Pfiu, te doare dibla. Azi, in ziua de Craciun am fost invitate, Alexa si eu, la unchiul meu acasa. Familia si prieteni apropiati. N-am fost multi , vreo 7 si un copil, al meu. Varul meu era la schi. Mirare mare ca imi cresc singura copilul, ca nu cer ajutorul nimanui, ca nu m-a ajutata nimeni, ca nu sta nimeni cu copilul sa mi-l creasca si io sa-mi vaz de huzureala. Bunica mea se mandrea ca fac singura tot. Doi comeseni de-o seama cu ea erau cu ochii mari. De ce o las sa umble colo si dincolo, nu-i da cutitu, i-ai furculitza, vezi sa nu cada, atentie ca da cu capu... Am tacut din gura vreo juma de ora si am explicat pe un ton surd la toata lumea clar: e un copil care trebuie sa cerceteze ca sa stie. Vrea sa stea in "cur" (scuzati expersia, dar functioneaza cand cineva nu pricepe) sa stea. Vrea sa se dea cu capu de pereti, n-are decat. Vrea sa linga geamu (ceea ce a si facut vreo juma de ora) sa il linga. Vrea cutitul de pe masa? Perfect. De ce il las? Pt ca nu e ascutit, nu taie si eu sunt aici cu ochii pe ea. Vrea sa umble la sertare, o sa-si prindda degetele.. asa si? i le desprind si gata, trecem mai departe. Nu moare, uita repede trece la alt srtar si tine minte. A durat cam 10 minute sedintza si s-au potolit. Cat au stat calare cu hura pe ea, Capsuna urla, um a lasat-o lumea in pace nici n-am stiut de ea. M-ai venea , m-ai ciugulea ce gasea bun pe masa si o lua de la capat cu ce avea ea treaba. Si, aceasi idee care a prezentat-o si Alyssa, cine ma mai ia pe mine cu un copil? Hold on... poate ca io nu-s interesata sa ma ia cineva. Poate eu vreau sa gasesc cand ma simt eu pregatita pe cineva care sa ne iubeasca pe amandoua. A fost si v-a fi pana se termina o zi frumoasa. Mi-a fots bine, am desfacut cadouri, am ranjit la aparat, am papat, ne-am uitat la brad, ne-am plimbat cu masina, am fost in vizita. Am fost impreuna. E tot ce conteaza pt mine, acum, maine... Craciun Fericit tuturor. Freia si [copil] Alexa

#9
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 26 decembrie 2004 - 01:03

Citind postarile voastre, nu pot decat sa va multumesc pentru darul vostru de sinceritate si pentru cuvintele spuse aici [flo] Sarbatori Fericite tuturor ! Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#10
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 26 decembrie 2004 - 13:04

Alyssa Pasarea Pheonix Ce frumos ai povestit.[flo][flo][flo] Sarbatori Fericite! impreuna cu fetitele tale. "Un sfirsit e un inceput..." ella&com.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -