Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul cititoarelor (8)


284 raspunsuri la acest subiect

#11
orchid

orchid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 06:57

Khristin, daca iti place cum scrie Jodi Picoult atunci cand termini ce citesti acum eu iti recomand Plain Truth de aceeasi autoare. Eu am inceput-o ieri si am stat pana la doua azi noapte. Continui cu cititul imediat ce scriu mesajul asta.

#12
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 23:37

Am facut si eu acum citeva zile o comanda la Polirom, tre sa ajunga ori miine ori luni, ce sa zic mi-a facut o impresie foarte buna, super site-ul, bine pus la punct. Dar cu toate ca citisem ce a scris Lilanda de pachetul a cite 4 carti, ca a avut un cost al transportului mai mic, eu am luat un pachet de 6 carti si normal transportul a fost mai scumpisor. Asta e, nu faceti comenzi la unu noaptea ca mine[:D]
Dar chiar si cu scaparea mea, Poliromul e o afacere buna si-ti lasa impresia ca mai vrei sa treci pe acolo.
L-am luat pe Herr Gunter Grass, inainte sa-mi zica Lil ca face referire la multe din cartile lui, si cum nu am mai citit nimic din ce a scris, mi-e teama ca nu o sa aiba un efect maxim mult discutata lui Decojind ceapa.
Am mai luat Bastrada Istambulului a lui Elif Shafak, ca sa nu ies din atmosfera lui Orhan Pamuk, ca tot mi se pare ca acum stiu Istambulul pe de rost[:D], apoi doua carti de a lui Amin Maalouf: Samarkand si Scarile Levantului, Egipteanul de Mika Walatari si ca sa o tin pe linia Orientului[:D] tare mi-as fi dorit sa gasesc la Polirom carti de a lui Hosseini, dar n-a fost sa fie, asa ca am schimbat brusc spre Doamna Bovary pe care nu o citisem.
Impresii dupa.
Spor la lecturat:)

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo



#13
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 30 septembrie 2007 - 00:06

Io-s acum ocupata cu alte lecturi mai pragmatice (despre legea circulatiei in Danemarca [alcool]) insa, printre picaturi), il citesc pe Grass (si nu numai ;-)). Sint pe la jumatatea cepei si inca ma-ntreb de ce Grass a simtit nevoia sa scrie cartea asta?! Cum ii spuneam lui vik, face multe trimiteri la cartile sale si cam toate au la baza experienta autobiografica. Alminteri, acelasi stil placut, taios si franc, dar cu umor.



...ahhh, am cumparat si eu "The Tenth Circle" a lui Jodie Picoult...si inca asteapta sa fie citita!!

motanik, mai spune cite ceva de Conn Iggulden! E scriitor de genul "roman istoric" ??



Spor la citit :-)





"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol

#14
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 08 octombrie 2007 - 16:33

Conn Iggulden e tanar, are 36 de ani, a fost profesor de engleza si scrie fictiune istorica. Nu am avansat prea mult cu Wolf of the Plains, desi pare interesanta, pt ca am dat de Souad cu a ei Burned Alive si a trebuit sa o citesc inainte de orice.



In ultima vreme au aparut o gramada de povesti adevarate ale unor femei care au scapat din chinuri groaznice provocate de chiar familiile lor. Probabil stiti de cartea asta, povestea unei palestinience care e arsa de vie de catre familie pt a spala rusinea sexului si sarcinii in lipsa unei casnicii.





Si de cateva zile caut ca disperata The White Masai caci dupa ce am citit subiectul dedicat, vreau sa vad si eu de unde atata tam tam. Nu am gasit-o in nici o librarie, o s-o cumpar online.



--------------------



Andra



Sunt tanar, Doamne!



#15
_giulianna_

_giulianna_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 08 octombrie 2007 - 18:09

Buna fetelor!
Stiti cumva de unde sa downloadez si eu cartea harap-alb?

Multumesc!


*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

- Giulianna -

#16
capra cu trei iezi

capra cu trei iezi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 11 octombrie 2007 - 18:51

ati aflat cine a luat nobelul pentru literatura?
doris lessing din marea britanie!
voi o cunoasteti, ati citit ceva de ea?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

#17
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 12 octombrie 2007 - 17:56

Buna dimineazta,
N-am auzit niciodata de Doris Lessing, am intrat aici sa intreb [flo].
In rest...n-am mai citit nimic, imbatranesc si nu mai am timp.

#18
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 12 octombrie 2007 - 22:00

quote:
[i]dar n-a fost sa fie, asa ca am schimbat brusc spre Doamna Bovary pe care nu o citisem.

Impresii dupa.

Spor la lecturat:)



Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo










Si eu am citit acu 2-3 luni pe Madam Bovary. Buna cartea. Lectura placuta.



Acu citesc Etruscul - Mika Walatari, dar nu prea e pe gustul meu. Parca mai tare mi-a placut Amantii din Bizant.

In paralel ma ocup si de "Ma numesc Rosu" a lui Pamuk. . .



#19
anushca

anushca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 13 octombrie 2007 - 19:49

Scriitoarea britanica, Doris Lessing, a fost publicata si in Romania cu: "O coborare in Infern" si "Povesti americane". Mi s-a promis zilele acestea "O coborare in Infern". Sunt curioasa cum scrie.
La cei 88 de ani este un exemplu ca dragostea pentru scris nu are varsta. Detalii despre scriitoare:
http://www.jurnalulr...957&format=html

#20
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 16 octombrie 2007 - 19:47


ahhh..io am reusit sa citesc weekendul asta "Time Bites", o culegere de eseuri a lui Doris Lessing, iar acum am in mina "The Cleft", ultimul ei roman aparut in 2007, pe care eu probabil l-as traduce prin "Muntele lui Venus" ori "Vestibulul"??? Oricum cartea este o fictiune despre o societate matriarhala si e scrisa cumva din perspectiva opusa Bibliei, cum ca mai intii a existat femeia, iar barbatul a aparut mai incolo, asa ca un apendice generator de necazuri. [:D] Cartea are ca motto cuvintele poetului Robert Graves "barbatul face, femeia exista"!!Tipa are un discurs destul de incisiv si direct, destul de neconventional, insa e clara si pragmatica....si feminista, insa intr-o maniera nici rezervata, nici patimasa, ci sigura pe ea si pe argumentele ei. Pot sa va spun ca, intr-un eseu, l-a facut harcea-parcea pe bietu' Tolstoi...:-) (am scris despre asta la blog)"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -