Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici singure, adica necasatorite?


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Kittie

Kittie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 04 ianuarie 2005 - 15:49

Ellinia, nu te grabi sa judeci asa de aspru... Oare cea mai mare crima n-ar fi sa omori sufletelul ala mic si nevinovat? Numai de frica? eu cred ca e bine sa lasi copilul, orice-ar fi, chiar stiind ca nu e nici un viitor cu tatal.. Si-asa nu sunt multi tatici care se implica intr=adevar in cresterea copilului.. deci, care e viitorul? Si tot la fel de bine am vazut tatici de copii in afara casatoriei pe care o aveau deja si care au abandonat complet casnicia pt copil. Chiar daca nu s-au casatorit cu mama copilului.. Nu stiu , zic si eu, pana la urma, speranta ne face sa mergem mai departe, eu nu pot judeca pe nimeni, n-am acest drept.

#12
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 04 ianuarie 2005 - 16:10

Eu ma referam la faptul ca ,copilul e dorit si de tatal lui, care il recunoaste, se ocupa de cresterea lui, dar fara casatorie...Si nu e casatorit, dar se stie de catre amandoi ca nu va duce la nimic bun o asemenea casatorie... dana 'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

#13
ALI27

ALI27
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 ianuarie 2005 - 20:36

Si eu sunt o mamica singura,nu pot zice ca copilul nu are nevoie de tata,dar decat sa creasca an stres mai bine fara.Nu este bine sa judecam pe nimeni,pentru ca fiecare stie ce este mai bine pemtru copilul lui. ALI

#14
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 11 ianuarie 2005 - 13:50

Imi pare rau daca am parut asa aspra dar, ceva in mine se revolta cand vad copii care cresc fara un parinte, pentru ca eu insami stiu ce inseamna, cat trebuie sa suferi, nici macar acum, cand sunt femeie in toata firea nu s-au vindecat ranile din copilarie, dar probabil asta tine de personalitatea fiecaruia, poate eu sunt mai sensibila, asa ca nu inseamna ca trebuie sa generalizez, sau sa afirm ca toti copiii care traiesc si se formeaza fara un parinte or sa aiba un fel de suflet trunchiat... Depinde de fiecare parinte in parte! Si mai ales este foarte greu ptr cel care este singur... Sa fi si mama si tata in acelasi timp! Cristina si bebe DPN 06.03.2005

#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 ianuarie 2005 - 14:12

Am vazut multe femei care isi doresc un copil pentru ele, pentru implinirea vietii. De multe ori, trec cu vederea ce inseamna doi parinti si nu unul. Ca sunt sau nu casatoriti, daca sunt doi parinti, este ok. Faptul ca unii isi cresc singuri copii din forta majora, iar nu se pune. Dar sa faci un copil ca-ti place un barbat (dar el nu doreste) sau pur si simplu nici nu te intereseaza cu cine-l faci, copil sa fie, e naspa. Nu inseamna insa ca as indrazni sa judec pe cineva. http://community.web...com/user/tora97

#16
Kittie

Kittie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 16 ianuarie 2005 - 14:05

Nu ma refeream la asprime, Ellinia, sunt sigura ca vorbeai din experienta, si ca pe tine te-a marcat faptul ca ai crescut cu un singur parinte. Nu cred ca e egoism in cazul in care lasi un copil cu cineva caruia nu-i pasa, care nu va avea nicicand vreme sa stea cu copilul si cu tine ca o familie. Cred ca e inconstienta. Sau supraconstienta, nu stiu..Ma-ndoiesc, ca toate femeile cu copil au planuit asta (fiind singure). Multe au fost surprinse de sarcina -poate au descoperit prea tarziu,poate au decis pur si simplu sa continue sarcina, in ciuda partenerului si atunci iti pui alta problema, cat s-au "muncit" aceste viitoare mame singure cu mentalitatea lor, cu mentalitatea celor din jur (clar, fiind singure, vor fi avut evidenta nevoii de ajutor din partea celorlalti) cu nevoia de a nu fi singure... Important e sa empatizezi, sa te pui in locul celui singur, sa-l asculti si-ti dai seama ca lucrurile stau altfel decat te-ai fi gandit... ..si eu, din experienta...

#17
alexa121

alexa121
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 ianuarie 2005 - 22:10

eu am fost infiata si am fost crescuta doar de mama adoptiva care mi-a facut toate poftele ca nu cunva sa sufere copilul ca e infiat si pot sa spun cu mana pe inima ca mi-a fost bine insa in momentul in care m-am casatorit am realizat ca am carente in educatie ca nu mi-a fost dat sa cunosc viata decat din punctul de vedere al femeii

#18
country girl

country girl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 26 ianuarie 2005 - 19:34

Mamica singura, adica necasatorita, de fapt viitoare mamica singura, sunt si eu.[:)] Copilul pe care il astept a venit pe neasteptate, in ciuda diagnosticelor medicale si la o varsta la care nu prea mai speram. Nu zic ca nu ma sperie situatia in care ma aflu, dar nu pentru ca sunt singura. La fel de speriata de raspunderea pe viata pe care mi-am asumat-o pentru acest copil as fi si daca noi, parintii lui, am constitui o familie. Poate daca as simti ca tatalui lui se preocupa mai mult, daca as avea cu cine imparti temerile, mi-ar fi mai usor. Dar cel putin deocamdata, viitorul tata nu pare sa constientizeze situatia. Ina

#19
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 27 ianuarie 2005 - 00:14

quote:
Parerea mea este ca fiecare copil ar trebui sa aiva un tata.
Da, adevarat ce spui tu, dar subiectul aici se ramifica... Sa luam posibilitatea unui FIV de la o banca de sperma. Copilul se naste, mama si l-a dorit, dar el totusi creste fara tata, si pe certificatul de nastere chiar va fii o liniuta. Ce facem o condamnam pe mama respectiva pentru ca si-a dorit un copil dar din motive mai mult sau mai putin obiective nu a gasit nici un doritor pe post de tata? Deci eu consider ca fiecarui copil care vine pe lume indiferent de "starea de certificat" i se cuvin aceleasi drepturi ca oricariua, iar mamelor care decid sa-si creasca copii singure o [flo]! It is better to have loved and lost than never to have loved at all! http://www.yamafoto.com/?ref=12560

#20
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 27 ianuarie 2005 - 14:11

quote:
Originally posted by Reliana
quote:
Parerea mea este ca fiecare copil ar trebui sa aiva un tata.
Da, adevarat ce spui tu, dar subiectul aici se ramifica... Sa luam posibilitatea unui FIV de la o banca de sperma. Copilul se naste, mama si l-a dorit, dar el totusi creste fara tata, si pe certificatul de nastere chiar va fii o liniuta. Ce facem o condamnam pe mama respectiva pentru ca si-a dorit un copil dar din motive mai mult sau mai putin obiective nu a gasit nici un doritor pe post de tata? Deci eu consider ca fiecarui copil care vine pe lume indiferent de "starea de certificat" i se cuvin aceleasi drepturi ca oricariua, iar mamelor care decid sa-si creasca copii singure o [flo]!
Nu e vorba de a condamna o mama si cu atat mai putin un copil, Reliana. Am spus ca mie mi se pare o decizie egoista. Asta e parerea mea, nu este o condamnare. Credeam ca aici ne spunem fiecare parerea si nu suntem la judecata nimanui. Si toti copii au aceleasi drepturi, indiferent de cum vin pe lume. Am vrut doar sa zic ca acelui copil, cu un tata care e o liniuta pe certificatul de nastere sau un tata care exista, dar nici n-a stiut sau n-a fost intrebat daca vrea sa devina "tata", acelui copil ii va lipsi ceva, poate toata viata. Ceva care mie mi se pare f important pentru dezvoltarea sa ca om. Din punctul meu de vedere, in nici un caz n-as vrea sa stiu ca tatal meu biologic este cineva care a cotizat la banca de sperma. De o 1000 de ori as prefera sa fiu adoptata. Asta este parerea mea. Si atat. Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -