Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Corpuri de iluminat


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 01 august 2006 - 01:20

Ma dispera acest subieect.
Am incercat o gramada de tipuri (aplica cu bec dedesubt, aplica cu 3 becuri orientate in 3 directii), si toate fac o lumina slaba, chiar daca punem becuri cu putere mare.
Ultimul corp l-am luat si pus duminica (tot ceva cu 3 becuri care se orienteaza sus/jos stanga/dreapta), cu becuri ca niste spoturi , am intrebat in praktiker care face lumina cea mai mare si ni l-a recomandat pe asta, dar degeaba [bang], lumineaza camera pe portiuni....
Verau o corp de iluminat care sa lumineze toata camera si sa fie o lumina puternica, precum cea de neon.
Voi de care aveti?

#2
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 01 august 2006 - 15:05

Si eu sunt disperata dupa lumina puternica, dar nu cea de neon, ca mi se pare rece, ireala. In schimb am lustre normale cu becuri de 100w, iar in bucatarie o lampa obisnuita cu un bec de 200.

[hopsieu]

#3
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 01 august 2006 - 17:20

Poti sa-ti plasezi in cele 4 colturi ale camerei reflectoare din alea casnice de 500W dar cred ca glumesti, ce faci cu atata lumina?



Mai bine analizeaza ce faci in camera si plaseaza-ti niste lampadare (1-2) cu picior, mobile, cu bec normal, nu halogen, pe care insa le poti si cara dupa tine pe unde simti nevoia de lumina "a giorno".



pisici si floricele

#4
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 august 2006 - 02:51

liliann

din pacate, un singur corp de iluminat nu va putea niciodata sa lumineze toata camera.
ai nevoie de cateva surse:
cea de baza va da o lumina ambianta in primul rand. aceasta poate fi o torchiere(http://www.robinsoni...s/torchere.html), o lustra cu becurile indreptate in sus asa incat lumina va cadea direct pe tavan, sau mai multe aplice pe perete in jurul camerei, care deasemenea vor ilumina tavanul.
cove lighting e o aplicatie ideala pentru lumina ambianta( din pacate nu stiu corespondentul in romaneste) dar uite un ex http://www.junolight...6&subcategory=4 si ar mai fi wallwashing http://www.cooperlig...tion_guide5.cfm aceasta metoda poate fi folosita si daca vrei sa scoti in evidenta un perete mai deosebit, de ex. unul din piatra sau caramida (in engl. grazing).
in plus vei avea nevoie de task lighting, adica lampi simple cu abajur( abajururi cat mai putin opace), pe o masuta alaturi de canapea, sau spoturi instalate special pentru diverse operatii specifice cum ar fi: citit, computer, lectii pt. copii, lucru manual, gatit(pt. bucatarie).

este foarte importanta culoarea peretilor, nu uita ca o culoare inchisa absoarbe lumina, deci camera ramane intunecata, pe cand o culoare deschisa reflecta lumina.
sper ca te-am ajutat un pic si scuze pentru exprimarea greoaie.

#5
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 04 august 2006 - 11:06

poate ar trebui sa vorbesti cu un arhitect sau cu un designer, te-ar ajuta cum sa plasezi corpurile tinand cont de mobila si de obiectele care decoreaza camera..


am o intrebare pentru voi, pentru cei care au ajuns la capitolul "de unde achizitionez corpurile de iluminat?" am vizitat cateva magazine, dar nu am gasit nimic sa mearga cu ce am dori noi. in primul rand nu vreau corpuri de iluminat cu brate sau alte parti metalice, mai degraba cu lemn, panza, sticla sablata... ce magazine stiti? astept sfaturile voastre. multumesc [flo]

#6
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 04 august 2006 - 14:47

Eu am o lampa inalta (~1.85m) cu doua "umbrele", ambele cu intensitate reglabila separat, cea mare poate da o lumina foarte puternica si placuta in toata camera pana la o lumina scazuta in intensitate si romantica iar cea mica e pentru lumina redusa, difuza, potrivita pentru vizionarea unui film sau pentru statul la calculator.

Am cumparat-o de la unul din magazinele cu corpuri de iluminat vis-a-vis de magazinul Obor si a costat 2.800.000. Arata foarte frumos si lumina e tare placuta.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -