Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reorientare profesionala


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Brownvoice

Brownvoice
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 14:35

Buna!
Eu sunt destul de noua pe forum si as vrea sa va intreb daca in cazul in care sint insarcinata (in 2 luni)am sanse sa ma angajez la vreo firma?
In prezent lucrez in invatamant si de-abia astept sa plec de-aici, dar nu stiu care sunt conditiile de angajare in cazul meu. Am auzit ca daca nu declari ca esti insarcinata iti pot desface contractul de munca [blabla]. Exista vreo lege, ceva prin care sa fii obligat sa declari asta cand te angajezi sau e vorba doar de cat de sincer raspunzi la interviu? Pe de alta parte, daca ei afla de la interviu ca sunt insarcinata ,mai am vreo sansa sa fiu angajata sau mai bine-mi vad de treaba mea [ttv]si astept pana dupa concediu?

#2
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 14:51



Nu stiu cit de multi angajatori sint dispusi sa angajeze o femeie gravida, in conditiile in care va mai lucra citeva luni si apoi vor fi nevoiti sa-i pastreze postul liber.

Parerea mea.





eu - Ina



[gravi] - puiutul meu

#3
Brownvoice

Brownvoice
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 18:24

Asa ma gandeam si eu , dar mai vroiam sa vad si alte pareri sa fiu cu constiinta impacata. Mi se reprosaza ca n-am gasit pana acum delucru in domeniul in care caut(HR) in conditiile in care trimit cv-uri de aproape un an de zile si nu am fost decat la 3 interviuri (la firme mari ce-i drept). Iar cu experienta mea in inv. nu pot gasi decat firme dispuse sa investeasca serios in training. Deci cu atat mai mult nu ma angajeaza avand in vedere ca nici n-o sa apuc sa ma familiarizez cu sarcinile si hop concediu.

#4
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 19:32

daca esti insarcinata in 2 luni nu se vede inca burtica. daca nu intreaba eu nu le-as spune. pe de alta parte, daca intreaba nu as minti. ar trebui sa fie ilegal sa intrebe. aici daca intreaba careva la interviu ceva personal (gen sarcina, copii, familie etc) il poti acuza de discriminare. asa ca toti angajatorii se feresc de intrebari delicate.

de ce nu incerci sa cauti ceva pe contract pe termen limitat?

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#5
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 21:22

quote:
Initial creeata de Brownvoice

Am auzit ca daca nu declari ca esti insarcinata iti pot desface contractul de munca [blabla].


Este absolut incorect ce-ai auzit, si, mai ales, ilegal. Nu exista asa ceva, decat cel mult disimulat sub alte motive!
quote:
Exista vreo lege, ceva prin care sa fii obligat sa declari asta cand te angajezi

Nu esti obligat sa declari astfel de detalii intime, clar. Exista o lege insa prin care primesti ceva mai multa siguranta daca declari ca esti insarcinata.
quote:
sau e vorba doar de cat de sincer raspunzi la interviu?sau mai bine-mi vad de treaba mea [ttv]si astept pana dupa concediu?


Un job nou, intr-un domeniu nou, colegi noi etc presupune o mare doza de stres, plus munca aferenta. In timpul acesta, sarcina creste (cu toate implicatiile). Dupa cateva luni de munca, vei fi obligata sa intrerupi, vei avea de ales intre a sta cu bb acasa sau a merge la job, o alegere care iti poate provoca frustrare.
Parerea mea: asteapta, bucura-te de burtica si de bb, apoi, cand vei simti nevoia, incepe o noua cariera si ocupa-te de ea.
Numai bine iti doresc!

#6
lilib72

lilib72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 16 septembrie 2007 - 19:19

Fiind insarcinata in doua luni, burtica nu se cunoaste asa ca ai sanse de angajare[:)] In Codul Muncii exista acest articol:

"Art. 5. - (1) in cadrul relatiilor de munca functioneaza principiul egalitatii de tratament fata de toti salariatii si angajatorii.
(2) Orice discriminare directa sau indirecta fata de un salariat, bazata pe criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala, este interzisa.
(3) Constituie discriminare directa actele si faptele de excludere, deosebire, restrictie sau preferinta, intemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevazute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrangerea ori inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii drepturilor prevazute in legislatia muncii.
(4) Constituie discriminare indirecta actele si faptele intemeiate in mod aparent pe alte criterii decat cele prevazute la alin. (2), dar care produc efectele unei discriminari directe."


Asa ca legea este de partea ta
Bafta!

#7
Brownvoice

Brownvoice
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 septembrie 2007 - 10:01

Va multumesc pentru sfaturi.Deocamdata sunt inca in invatamant, dar aplic in continuare si, daca e cazul, ma duc si la interviu. Restul o sa vad pe parcurs, dar pana una-alta n-am ce pierde.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -