Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima supa de legume la bebe


20 raspunsuri la acest subiect

#11
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 16:48

Dorsilia, nu-i da sucul de morcov singur. Am citit mai demult ca bb-le tau era constipat. Al meu nu era constipat deloc si cand i-am dat sucul de morcov, 2 lingurite, s-a constipat tare de tot si de atunci nu mai face cum trebuie [bang]. Acum nu-i mai dau deloc suc de morcov, ii dau doar mar. Deci daca-i dai suc de morcov neaparat sa fie combinat cu mar!

#12
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 16:57

Nu-i o regula cu constipatul. Tudor s-a constipat si de la morcov si de la mar, dar mult mai tare de la sucul de mar. Asa ca nu lua nici o regula de buna, trebuia incercat totul cate un pic si ajustat la organismul bebelusului tau. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.web...ser/mitzura1974

#13
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 17:09

ii dau suc de morcov indoit cu apa, acu aflai si eu de pont si e super buna ideea

#14
marcuali

marcuali
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 17:19

Sucul i-l dadeam dimineata, dar nu la prima masa, pe la 10-11, inainte sa ii fie foarte foame. Pentru ca daca copilasului ii este foarte foame o sa iti ceara lapte nu o sa fie interesat de experiente noi. Trebuie atras sa guste din alimentele noi insa nu fortat, la inceput trebuie sa insisti un pic dar cu multa rabdare si dragoste se va rezolva. Nu cred ca varianta cu sucul indoit cu apa merge, pediatra mi-a zis ca apa se da dupa 7-8 luni. Eu i l-am dat sucul de mar in combinatie cu morcov. marcuali

#15
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 18:06

eu ii dadeam sucul de morcov inainte de masa de lapte de la ora 11.00 pana cand am ajuns sa inlocuiesc laptele cu suc Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana http://community.web...user/craluca100

#16
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 08:17

copii nu se constipa de la suc cui pur si simplu de la introducerea unui nou aliment decit laptele. cel putin asa a fost la al meu, se constipa de fiecare data cind ii dau alt aliment, sau depinde ce-i dau, el cit timp a fost alaptat nu a avut niciodata nici diaree nici constipatie! continuati cit mai mult cu alptatul exclusiv, nu va grabiti cu introducerea solidelor, nu este bun ptr copil! eu il alaptez si la o 1/2 de ora ii dau solidul, cel putin la inceput am respectat asta cu strictenie, ca daca-i flamin copilul nu va lua nici un suc de morcov, dar daca este calm e ok si deschis la gusturi noi... si eu am inceput cu legumele inaintea fructelor, asa se recomanda aici! http://fr.pg.photos....lbum?.dir=/f878 http://community.web...er/pepsidominic

#17
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 11:02

La inceput supa de legume se face doar din radacinoase , abia dupa 7-8 luni se introduce ardeiul si rosia.Atentie ca pot crea intolerante digestive!Mai bine intreaba un medic care se ocupa de nutritia bebelusilor.Eu tin legatura cu o doctorita de la distrofici (chair daca copilul meu nu e distrofic) ea ma invatat ce sa ii dau de mancare si cand la ce varsta.Daca ai nevoie de lamuriri te pot ajuta cu mult drag. Asi mami lui Razvan (07.03.2004)

#18
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 15:14

Apropos de treaba cu constipatia, se poate ca un bebe care oricum e constipat sa se constipe mai tare de la alimente nou introduse, insa ideea cu apa e o mare prostie, pt. ca tu tot o anumita cantitate de suc de morcov ii dai, indiferent ca ii dai pe langa si apa. Plus ca, bb trebe sa se obisnuiasca cu gustul, deci daca ii bagi altceva, nu mai are acel gust diferit, ci o combinatie. In legatura cu diversificarea doar dupa 5-6 luni, eu zic ca pt. copiii mari, cu multe kg se poate incepe si mai devreme, dar nu la 2-3 luni sa-i dai deja ciorba sau carne, cum am citit parca pe aici. Ca organismul lui nu e inca destul de matur ca sa digere ceea ce ii dai. Iar apa, pana la 1 an cu siguranta nu trebuie sa fie decat apa plata sau fiarta si racita, ca altfel poti da de naiba cu toti virusii si microbii din ea. Iti recomand ceaiul insa, de chimen, anason,(astea regleaza si scaunele) sau formulele speciale de ceai pt. copii, care insa au zahar. Ori, in ceaiul facut de tine, neaparat sa fierbi 5 min zaharul pana la 1 an daca il indulcesti. Adi al meu a baut ceai gol, fara zahar, pana la 1 an 1/2 si n-a dus lipsa zaharului, pt. ca l-a luat din fructe ceea ce e mult mai sanatos. Despre combinatia de mar cu morcov, pt. un copil cu constipatie se poate da mar si apoi morcov cu mar, in general se recomanda morcovul la inceput, pt. ca e cel mai sigur a nu crea probleme la bbei. Dar, daca ii dai cum ti-am zis morcov cu portocala sau acea lingurita de lamaie in fiecare zi, n-o sa se constipe nici daca ii dai doar morcov datorita citricelor. Si in general orice ii dai, mai bine da-l concentrat acum la inceput, pt. ca copilul are tendinta sa nu vrea prea mult ca nu e obisnuit, asa ca daca-l diluezi, ia mai putin. Eu ii dadeam lui Adi sucurile, legumele si mancarile "noi" intotdeauna inainte de masa pt. ca atunci le manca mai bine decat dupa ce isi umplea stomacul cu lapte si nu mai era interesat de ceva nou si diferit. Insa nu pe foame mare, ca atunci va plange si nu va avea rabdare sa incerce noul. Oricum, exista doar niste directii, fiecare copil e diferit si trebuie sa i se adapteze un meniu si un program al lui. Noi aici doar povestim din experienta proprie, nu considerati ca e "sfant" ceea ce spunem noi, incercati si tatonati gusturile copilului. Succes la diversificare ! Si multa, multa rabdare, ca daca nu-i luati usor, riscati sa refuze vehement totul. Si e de rau... Pupici la bebici si la mamici ! Annablue si Adita (1.11.2002)

#19
codritu

codritu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 22:08

De ce vrei sa incepi diversificarea asa de repede mai ales daca alaptezi? Laptele tau este suficient pentru el pana la 6 luni, cel putin asa mi s-a spus mie aici.

#20
mama_sonyei

mama_sonyei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 10 decembrie 2004 - 21:05

Si eu alaptez si pediatra mi-a recomandat de la 3 luni si jumatate sucul de morcov, dupa 2 saptamani morcov+mar, iar la 4 luni si 3 saptamani a spus sa-i dau supa strecurata de radacinoase: 1 morcov, 1 pastarnac (e mai dulce), 1 patrunjel si o jumatate de telina, apoi, dupa inca 2 saptamani sa adaug si un cartof... Eu ii dau sucul de mar+morcov (si de 3 zile am mai adaugat si cateva picaturi de portocala) la masa de la 11.00-11.30 si dupa ce papa 50-60ml (uneori chiar si 80-100ml) de suc o pun la san si mai mananca si acolo circa 60-80ml (am facut proba suptului)... Acum depinde de sfaturile pediatrei si de cum se comporta fiecare bebe. Pupici la mamici si bebelusi... Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra ------------------------------------- Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -